Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamín D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření. Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá, a může tak zažít šok a snadno se spálit. Kromě nebezpečného spálení můžou pokožku díky slunečním paprskům postihnout pigmentové skvrny či tzv. akné Mallorca.
Co se dozvíte v článku
Nepříjemná hyperpigmentace
Častým kožním problémem způsobeným sluníčkem jsou pigmentové skvrny. „Ty vznikají nahromaděním pigmentu melaninu v různých vrstvách kůže. Existuje řada typů hyperpigmentací, které mají různé důvody vzniku, ale vždy bývají zhoršovány slunečním zářením,“ říká dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
„Pokud víte, že jste k pigmentacím náchylní, tak je důležité se chránit krémy s SPF 50+. Paradoxně pigmentové skvrny trápí často lidi s tmavším tónem pleti, kteří používají nižší SPF ochranu a zároveň jejich kůže rychleji tvoří melanin,“ popisuje lékař.
Mallorca akné
Dalším z letních slunečních problémů může být i akné připomínající vyrážka způsobená slunečním zářením, tzv. Mallorca akné. Postihuje jedince, kteří se velmi intenzivně opalují. Nadměrné vystavování slunci vede nejen ke zdravotně nebezpečnému spálení pokožky, ale v kombinaci s mastným opalovacím krémem i k možnému vzniku tohoto letního akné (acne aestivalis neboli Mallorca acne).
Acne aestivalis
- Latinský název pro kožní onemocnění připomínající akné.
- Označuje se také jako Mallorca acne či letní akné.
- Vzniká po intenzivním oslunění za spolupůsobení fotoprotektivních či kosmetických prostředků.
- Místem výskytu jsou zejména dolní končetiny či krk.
- Objevuje se zejména u lidí s mastnou pokožkou.
Zdroj: Velký lékařský slovník
Nejčastěji vzniká na dolních končetinách či na krku. Důležité je proto se neslunit intenzivně, ale pokud se již jdeme opalovat, tak je dobré začít postupně a používat kvalitní opalovací krémy. Nejvíce jsou k Mallorca akné náchylní jedinci s mastnou pokožkou.
Znaménka nejsou před sluncem nikdy v bezpečí
V létě je samozřejmě důležité chránit i znaménka. Na pozoru musejí být lidé s velmi světlou kůží (fototyp I) a ti, kteří mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. Zde opravdu platí přísná doporučení při pobytu na slunci a opalování není vhodné ani 15 minut. Lidé s fototypem I charakterizuje velmi světlá, pihatá pokožka, zrzavé nebo velmi světlé blond vlasy. Pokožka prakticky nikdy nezhnědne.
Víte, jaký jste fototyp?
Každý máme jinou pokožku. Členíme se na čtyři fototypy s odlišnou ochrannou dobou.
- fototyp I: velmi citlivá pleť – vždy zrudne, nikdy nehnědne (5–10 min.)
- fototyp II: citlivá pleť – vždy zrudne, hnědne jen málo (10–20 min.)
- fototyp III: normální pleť – občas zrudne, ale vždy dobře zhnědne (15–25 min.)
- fototyp IV: odolná pleť – nerudne, vždy snadno zhnědne (25–35 min.)
Důležité je si nechávat pravidelně znaménka kontrolovat u svého dermatologa. Karcinomy kůže bohužel stále častěji vznikají ze špatné prevence pozdní kontroly u lékaře.
Slunce stojí i za vznikem většiny vrásek
Kromě závažných nádorových onemocnění slunce způsobuje i vznik vrásek. Až 90 % známek stárnutí kůže (vrásky, stařecké a pigmentové skvrny) je způsobeno právě UV zářením.
Sluneční paprsky totiž pronikají do vrchních vrstev pokožky a uvolňují tím volné radikály, které urychlují fotostárnutí / předčasné stárnutí pleti.
„Dle výzkumu dermatologů lidé, kteří chrání svoji pokožku na denní bází SPF krémy, projevují až o 24 % menší stárnutí pokožky oproti jedincům, kteří se nechrání každý den. Při pobytu na sluníčku je tak samozřejmě důležitý krém s ochranným faktorem. Číslo ochranného faktoru značí, kolikrát déle můžete být na slunci podle svého fototypu. V našich podmínkách je na jaře a v létě, pokud se intenzivně neopalujete, ideální SPF 25 (kromě fototypu I),“ dodává Jan Kučera.
Chráníte svoji pokožku před sluncem?
Odborná spolupráce:
MUDr. Jan Kučera, Ph.D.
Vedoucí dermatolog Perfect Clinic Dermatology. Věnuje se kompletnímu spektru klinické a estetické dermatologie. Zabývá se experimentální chirurgií, maligními melanomy a kožními fibroblasty. Na 1. lékařské fakultě vyučuje studenty medicíny dermatologii a více jak 10 let vyučoval anatomii.
Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.