Listy mangoldu jsou velmi lahodné, výživné a plné zdraví. Navíc je mangold opravdu dekorativní a vypěstovat ho zvládne úplný začátečník. Představíme si ho spolu s dalšími v seriálu o méně známých druzích zeleniny.
Co se dozvíte v článku
Jak si můžeme vypěstovat vlastní rostliny
Kvalitní semínka mangoldu si můžeme zakoupit od bio pěstitelů zeleniny (nespočet jich najdeme na internetu – permasemínka).
Tato rostlina se dá s úspěchem pěstovat na venkovních záhoncích nebo ve velkých nádobách na balkonech či terasách. Dá se sklízet opakovaně, protože listy po seříznutí opět obrážejí.
Mangold můžeme vysévat přímo na stanoviště od března do poloviny srpna. S pozdějším vysetím získáme sklizeň ještě těsně před zimou.
Pěstování mangoldu je možné na zahrádce i na balkóně
Co využívat z mangoldu
Léčivé a výživné účinky mají listy rostliny.
Jsou cenným zdrojem vápníku, draslíku, hořčíku, fosforu, železa, zinku, selenu, mědi, manganu, vitamínů skupiny B (B1, B2, B5, B9, B12), vitamínu C, A, dále pak rutinu, kvercetinu i vlákniny.
Léčivé účinky
Tato listová zelenina prospívá srdci, cévnímu a žilnímu systému, zdravé krvetvorbě, játrům, trávení, střevní mikroflóře i detoxikaci.
Chrání rovněž sliznice, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Dále pak posiluje imunitní systém, nervový systém a pomáhá udržovat mentální svěžest. Pomáhá také při chudokrevnosti.
Receptury z mangoldu pro zdraví
Zelená svačina
Tento nápoj můžeme zařadit do jídelníčku místo svačiny.
Potřebujeme: 1 velký či dva menší listy mangoldu, 3 dl vody
Postup: Listy opláchneme a rozmixujeme ve vodě, vše pak po douškách vypijeme. Tento šejk si můžeme dopřávat po celou sezónu.
Železité víno
Nápoj je vhodný pro prevenci a léčbu anémie.
Potřebujeme: 2 velké listy mangoldu, 2 lžíce listů kopřivy, 1 l kvalitního červeného vína
Postup: Léčivky nasekáme, zalijeme vínem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2× denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v chladnu a temnu. Užíváme 2× denně 1 lžičku vína.
Mangold v kuchyni
Listy této zeleniny můžeme přidávat do polévek, dušené zeleniny, pod maso – neměly by se však vařit déle než deset minut, ztrácí pak totiž léčivé a výživné látky.
Mladé lístky skvěle chutnají v zeleninových salátech či pomazánkách.
Nakrájené listy si můžeme rovněž zamrazit.
Mangold je výborný i do salátů. Pokud jej tepelně upravujeme, pak maximálně 10 minut
Mangold v kosmetice
Mangoldové pleťové tonikum
Pleťové tonikum s mangoldem vypíná pokožku.
Potřebujeme: 2 lžíce listů mangoldu, 3 dl 60% lihu
Postup: Do sklenice vložíme nasekané listy a zalijeme je lihem. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury.
Mangoldový obklad
Poslouží na podrážděnou pokožku, spáleniny, akné, ekzémy či lupénku.
Potřebujeme: 3 listy mangoldu, plátýnko
Postup: Listy nasekáme paličkou, vzniklou směs přiložíme na postižené místo, zabalíme plátýnkem a vše necháme 30 minut působit. Tuto proceduru provádíme denně po dobu týdne.