Zdravotnictví a školství jde od desíti k pěti, a ostatní věci, jako fungování úřadů, dodržování lidských práv, kriminalita, korupce či třeba armáda, taky nestojí za nic. Tak to si alespoň myslí o právě uplynulém roce Češi v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd.
V prosincovém šetření hodnotila přes tisícovka oslovených lidí právě uplynulý rok – jak se letos vyvíjela situace ve vybraných oblastech veřejného života. A k položkám, kde se podíl lidí konstatujících zhoršení situace pohyboval vysoko nad úrovní dvou třetin, patří právě oblast sociálních jistot a nezaměstnanost.
Pozitivní je, že v obchodech je z čeho vybírat
Jednoznačná převaha kritických vyjádření nad pozitivními se objevila také v případech korupce, kriminality a fungování hospodářství. Většina lidí hodnotila negativně taktéž vývoj životní úrovně, politické situace a zdravotnictví.
čtěte také: Jak přežít nezaměstnanost
Jediné zlepšení, které lidé letos vnímají, bylo u položek životní prostředí, kultura a vztah České republiky se zahraničím. Jednoznačně nejlépe hodnocenou položku, u níž zlepšení konstatovala téměř polovina dotázaných, představuje nabídka zboží a služeb.
Oproti minulému výzkumu z prosince roku 2009 se nejvíc změnilo hodnocení zdravotnictví a školství, kde podíl kritických vyjádření stoupl o více než deset procent.
Na kritice má svůj podíl ekonomická krize
Vnímání vývoje v oblastech veřejného života u nás se letos liší podle subjektivně deklarované životní úrovně domácnosti. Končící rok mají tendenci hodnotit přznivě lidé s dobrou životní úrovní domácnosti. Lidé se špatnou životní úrovní se častěji přiklánějí k negativnímu hodnocení.