Ne pro všechny ženy je vhodný mamograf. „Ženám mezi 40 až 45 lety může být mamograf proveden nejvýš jednou do roka, protože jen taková expozice prsní tkáně záření je odůvodněná,“ informuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.
Praktický lékař nebo gynekolog má povinnost poslat na mamograf ženu od 45 let jednou za dva roky. Horní věková hranice není. Vyšetření na mamografu se provádí buď ke zjištění choroby u pacientek či pacientů s příznaky onemocnění prsu, zejména rakoviny, nebo jako prevence.
čtěte také: Rekonstrukce prsou mění ženám život
Cílené preventivní vyhledávání ve screeningu se týká jen zdravých žen. Mamografii lze podle Roda udělat i ženám, které o ni požádají, nemají žádné příznaky onemocnění, ale nesplňují kritéria screeningu – tedy žádají o ni dříve než za dva roky nebo jsou mladší 45 let. V tom případě jde o vyšetření z vlastního rozhodnutí ženy. Doporučení lékaře nepotřebuje, vyšetření si zaplatí sama.
Pro mladé ženy je mamograf nevhodný
Ženám mladším 45 let může lékař mamografii doporučit jako prevenci pouze tehdy, jsou-li ve vysokém riziku zhoubného nádoru prsu, například nemoc má jejich matka či sestra, případně byl u ženy potvrzen gen spojený s vysokým rizikem rakoviny prsu. V tom případě pojišťovna mamografii zaplatí, stejně jako ženě, která má příznaky nemoci a jde o upřesnění diagnózy.
přečtěte si také: Prsa na pojišťovnu
Rod agentuře ČTK připomněl, že mamografie není podle odborníků vhodnou metodou pro vyšetření mladých žen, které mají problém s bolestivostí prsů. Pro ně je optimální vyšetření ultrazvukem. Ten se často používá i jako doplňkové vyšetření po provedené mamografii. Vyšetření prsou, ať už mamografické nebo ultrazvukové, by žena měla absolvovat jen ve specializovaném centru, které má akreditaci ministerstva zdravotnictví.
Nejlépe pak vždy ve stejném, aby odborníci mohli porovnat stav prsu s předchozími snímky a posoudit případný vývoj změn. Program preventivních vyšetření prsu funguje od roku 2002, provedeno bylo přes 3,5 milionu vyšetření.