Názor k článku Manipulace odpůrců GMO začínají vycházet najevo od Jarda_P - Proč se špatně množí? Nejspíš proto, že se...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 1. 2016 1:40

    Jarda_P

    Proč se špatně množí? Nejspíš proto, že se v ní šlechtěním omylem podařilo vyrobit nějakou genetickou poruchu, o které nikdo neví, co jiného kromě špatného množení dělá.

    Ale prdlajs. Slechtene stromy se ze semen spatne mnozi z toho prosteho duvodu, ze semena vam nezaruci, jake bude mit vysledny strom vlastnosti. Nikdy nevite s cim a jak to bylo zkrizeno. Vysledkem muze byt nova uzasna odruda, ale mnohem pravdepodobneji hnusne plody, ktere od vas nikdo nekoupi. A generacemi nerizeneho krizeni byste asi dostal jakasi prumerna planata. Dalsi problem je, ze semenace zacnou rodit az za dlouhou dobu. Kdyz si z jablecnych semen vypestujete 1000 jabloni, tak mozna 1 z nich vam za deset let da prvni pozivatelne plody a zbytek bude palivove drivi. Timto zpusobem by vubec nebylo mozne, abyste si do zahrady zasadil jablon, protoze jablone s jedlymi plody by prakticky neexistovaly a ty, co by existovaly, by staly majlant a jablka by se platila jejich vahou ve zlate.

    Rizkovanim jablone a dalsi stromy zase nemuzete mnozit proto, ze spatne zakorenuji a nemaji odolnost, kterou jim doda podnoz, ktera za tim ucelem byla selekci vyslechtena. Teoreticky se to sice da a obcas to nekdo dela, ale na masovou produkci to neni. Ani takto byste si v krame asi jablko nekoupil, snad byste se ale mohl vzmoci k jabloni v zahrade.

    Jinými slovy zachováváš mutanta, který je z přírodního hlediska nefunkční. Jak můžeš vědět, že je to bezpečné?

    Znacna cast odrud existuje jiz po staleti, takze kdyby napriklad po nekterych jablkach lidem narostly parohy, jako v te pohadce, uz by si toho nekdo vsiml. Navic slechteni neni nic, co by priroda nedelala sama. Lidi tomu jen pomahaji, aby to slo zadanym smerem. Urcite slechtenim nevznikne treba rajce porostle kocicimi drapky. U GMO to neni tak jiste.

    Vliv není zajímavý. Jde o to, že když přeneseš geny ze švestky do jabloně ve zkumavce, všichni se můžou zbláznit strachy, zatímco když tak uděláš roubováním, je to v pohodě.

    Prosim o vysvetleni, jakym zpusobem prenasim geny svestky roubovanim. Zrovna posledni dva roky jsem rouboval mimojine i svestky a delal jsem to bez geneticke laboratore. Zadne geny jsem neprenasel, pouze jsem provedl transplantaci. Az vam treba transplantuji srdce, take se tim vase DNA nezmeni. Pouze budete v sobe mit kus ciziho organismu, se kterym se vas organismus bude vice ci mene snaset, z kterehozto duvodu budete s nejvetsi pravdepodobnosti muset brat imunosupresni leky po zbytek zivota. U ovocnych stromu se to nastesti obejde bez nich, afinita je mnohem lepsi, nekdy i mezi ruznymi druhy drevin, nejen mezi ruznymi jedinci stejneho druhu.

    a třešně na hrušce nerostou.

    No vidite, ja za par let budu snad mit na hrusce nashi, ktere jsem tam vloni narouboval. Krome toho existuje i jista afinita mezi nekterymi odrudami jabloni a hrusni, takze by se dal udelat strom, ktery by nesl oboji. Krome toho by mohl nest kdoule a hloh. Tresne bohuzel ne, ty jsou geneticky uz prilis mimo. Toho by slo dosahnout pouze pomoci GMO.

    To, že podporuji využití GMO, přece neznamená, že schvaluji praktiky Monsanta.

    Neznamena. Znamena to pouze podporu praktik Monsanta a podobnych na 98 % namisto 100 %. Vznikne-li na poli GMO i neco jineho, nez nastroj na zvyseni zisku nekterych korporaci, jedna se o pouhy sum pod urovni statisticke chyby.

    Rychlé googlení na "bt toxin usage history" ukázalo, že se používá od roku 1920. Což je asi tak o 60 let víc, než existuje technologie GMO.

    Akorat, ze drive jaksi nebyl vyraben primo rostlinou. Mozna, ze BT toxin neni pro lidi a dobytek problem. Ale otvira to branu dalsim experimentum. Jakmile projde BT toxin, jednou muze projit neco dalsiho a lidi si mezitim zvyknou na GMO, politici to na schuzi apaticky odmavnou, tu podplacenou studii si ani neprectou a my se za deset let muzeme divit. S ohledem na to, jakym zpusobem je nam GMO tlaceno, kdo a jak o tom rozhoduje a ze jsou casto ve hre tluste obalky nebo prijemne zaprdene trafiky s vysokym platem, je lepsi, kdyz se lidi brani zuby nehty. Protoze nezavisleho objektivniho rozhodovani se v soucasnosti nedockaji.

    Byl by k tomu zdroj? Já jsem četl jenom o případu, kdy farmář tu kukuřici úmyslně množil.

    Nebyl. Nicmene ja nekde cetl, ze ten farmar (tusim z Australie), nebyl jediny pripad. Krome toho je otazka komu budeme verit a soudni spisy nemame v ruce. Takze prohral ten farmar proto, ze podvadel nebo proto, ze normalni clovek proti tymu prezranych pavniku korporace nema sanci?

    Ale jak říkám, podle mě místo současných regulací potřebujeme mnohem víc regulace inspirované světem svobodného software. Bohužel to je asi ve společnosti, kde tomu politici houby rozumí (u nás viz třeba opencard, EET a podobné zpackané projekty), těžko dosažitelné.

    No oni politci hlavne rozhoduji podle jinych kriterii nez treba vy nebo ja. Napriklad podle vyse uplatku. Za techto okolnosti je totalni zakaz GMO jedinou bezpecnou cestou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).