Možná se pletu, ale pro konvenční setbu/plemeno můžete po zakoupení dále množit (chovat a pěstovat) bez dalších plateb šlechtiteli. U GMO to vypadá jinak. Přitom, jak se argumetnuje, jde v podstatě o totéž.
Já nemám nic proti GMO technologii, ale "patentovat" živé organismy je podle mně neetické.
Mám takový pocit, že právě nemožnost dalšího pěstování (použití vypěstovaného osiva při příští sadbě), byla jedním ze zásadních požadavků odpůrců GMO. Důvodem bylo to, aby se sadba nedostala do volné přírody. A nyní je to ze strany odpůrců GMO argument, jak zlé firmy poškozují pěstitele. Velmi trapné!
Ani ostatni vyslechtene odrudy nebo rouby nelze mnozit dle libosti. Jako zahradkar si to muzete samozrejme pro vlastni potrebu dovolit, ale jinak musite dodrzovat zakon a bud si koupit osivo primo od vyrobce nebo mu zaplatit licencni poplatek za presivani. Ono samotne slechteni a nasledna registrace odrud stoji pomerne dost penez a slechtitel musi mit moznost ziskat tyto prostredky zpet.
> Možná se pletu, ale pro konvenční setbu/plemeno můžete po zakoupení dále množit (chovat a pěstovat) bez dalších plateb šlechtiteli.
To je jen věcí změny patřičných zákonů prostřednictvím lobbingu ;). Já bych teda radši, kdyby se změnily tak, aby nešlo patentovat ani GMO.
Mimochodem stejně jako existuje svobodný software, může existovat i svobodné GMO. Například Golden rice taková je.
Slyšel jsem, že moderní odrůdy sice množit legálně můžete, ale většinou jsou tak přešlechtěné, že z toho stejně moc nebude. Potřebujete vždycky F1 generaci od výrobce. Co je na tom pravdy nevím, v oboru se nepohybuju.
No to je obecne vzita predstava, ktera je ale mylna. Pokud jste hobbista, nikdo Vas za presivani seminek stihat nebude, ale jako komercni farmar byste se mel ridit platnymi zakony a odrudy, ke kterym nemate prislusna prava dale nemnozit. Nehlede na to, ze u rady zemedelskych plodin to ani poradne nejde diky hybridnimu osivu. Samozrejme existuji i stare odrudy, ke ketrym slechtitelska prava skoncila, a se kterymi si muzete v podstate delat co chcete, nicmene vetsinou se to nevyplati, trochu usetrite na osivu, ale o hodne prijdete na vynosu pripadne kvalite nebo obojim. Kdyby se GMO odrudy registrovaly tak snadno, jako ty bezne, bylo by jich na trhu dnes tisice, ne jako ted v EU kde mame povolenou za dvacet let pouze jedinou kukurici MON810.