Třeba naráží na to, že článek je špatně zastřenou propagací Khlaifovic rodinného podniku na dovoz afrického bahna. Lze pochybovat o tom, že páter Kneipp si nechával své léčivé jíly vozit z Maroka, když si je mohl nechat nakopat za nejbližším kopcem.
Dále pak skutečnost, že jíl lze použít k mytí, může být překvapením jedině pro nedovzdělance; a to, že zasychající hlína stahuje pokožku, je skutečnost důvěrně známá každému, kdo nestrávil dětství u počítače.
Dobrý den,
děkuji za reakci na článek.
1) Nikde v článku není uvedeno, že "páter Kneipp", jak říkáte, využíval k léčbě marocký jíl. Jílů je i nyní na trhu mnoho. Tento článek se věnuje pouze jednomu z nich - marockému.
2) Pokud je skutečnost o mycích schopnostech jílů natolik rozšířena, tím lépe. Nicméně si myslím, že málokdo využívá jíl k běžné každodenní hygieně. To, že jílem myjeme třeba ešusy, když vyrazíme na vodácký výlet, je jiná věc.
3) Článek není propagací žádného konkrétního obchodu. Marocký jíl je dostupný v mnoha eshopech, ne pouze v jednom. Paní Khlaif jsem oslovila proto, že s jíly obchoduje, vyzná se v jejich využití. Pro každý článek je názor někoho, kdo problematice rozumí hlouběji, přínosem.
Děkuji.
Chocová
Nezlobte se, ale tvrzení, že to "není propagací obchodu" je zcela směšné. V článku je uveden obchod, odkaz, jméno majitelky je dokonce 7x, vede na konkrétní zboží, ještě navíc obsahuje varování, že při nákupu jinde vás mohou ošidit. Tohle naplňuje naprosto všechny definice reklamního článku, které si lze vymyslet, není o čem diskutovat. To co psal předchozí diskutující o "zastřené propagaci" je velmi mírné, já bych to označil za reklamu zcela nezastřenou.
Pokud to tak nebylo zamýšleno (a nic jste za to nedostala), tak pak je to vaše selhání jako autorky...
Dobrý den, nevím, jaké "naprosto všechny definice reklamního článku" máte na mysli. Pokud se budeme držet legislativního znění, pak „reklamou se rozumí přesvědčovací proces, kterým jsou hledáni uživatelé zboží, služeb nebo myšlenek prostřednictvím komunikačních médií“. Cílem článku je nabídnout praktické informace, nikoli něco prodat. Konkrétní jména či firmy oslovených odborníků ap. uvádíme záměrně, aby bylo jasné, kdo co říká, nakolik je k tomu kompetentní ap. A budeme to dělat i nadále.
Výhrady čtenářů vůči jmenování konkrétních osob nebo firem se v diskuzích občas vyskytují, z našeho pohledu je důležité to, zda text přináší fundované informace - a na ně se těžko budeme ptát domovníka (s výjimkou článku o domovnících:-). LK, Vitalia.cz
A pojem PR článek vám nic neříká? Tohle přesně to totiž je, klidně připouštím, že možná neúmyslně, ale kdyby se psal podobný článek na zakázku, tak se obsah lišit nebude prakticky vůbec...
Víte, já sám jsem v ne až tak dávné minulosti psal hodně odborných článků (z oboru foto), takže o tom vím své. Obecně proto spíše autory hájím, sám vím, jak bylo nepříjemné, když mě někdo začal vinit z reklamy kvůli nějaké poznámce v textu atd. Jenže tohle je pro mne zkrátka už dost za hranou, zejména kvůli té příliš jednostranné vazbě na majitelku dovozce (navíc dokola opakovanou).
On je docela úlet už první odstavec. Mor se snažili léčit kdečím a moc to nefungovalo. Holt ještě neměli antibiotika. Dnes už naštěstí máme ty prášky a nemusíme se spokojit s jílem. Léčilo se třeba i pouštěním žilou. To bychom taky neměli podceňovat?
Na čundrech myju očouzené nádobí jílem, ale doma ho daleko raději odrbu drátěnkou. Napadá mě, jestli v Maroku nepoužívají tradičně jíl taky jen proto, že nic lepšího nemají. V zemi, kde je skoro polovina obyvatelstva negramotná, by mě to až tak nepřekvapilo.
Dobrý den,
děkuji za Vaši reakci.
Je otázkou, co je lepší. Náš portál se snaží nabízet čtenářům alternativy, ne dogmaticky tvrdit, co je správné.
Ze své vlastní zkušenosti Vám mohu říci, že po použití téměř veškeré v obchodech běžně dostupné kosmetiky (včetně mýdel a sprchových gelů) trpím na alergie a vysušování kůže. Pro mě stejně jako pro obdobně postižené, tedy je lepší opravdu volit přírodní alternativu.
S pozdravem
Blanka Chocová
Já marocký jíl používám a zbožňuji ho. Pomáhá mi na moje kožní neduhy, myji si jím vlasy, které jsou potom heboučké a lesklé. Chystám se vyzkoušet ještě růžový jíl.
Nicméně mám pocit, že někteří čtenáři vitalie nadávají pořád a na všechno, ať už se píše o čemkoliv. Já, jakožto normálně uvažující a dnešních možností znalý člověk, nepovažuji uvedený zdroj marockého jílu za jeden jediný. Pro neznalého může být vodítkem, pro badatele jen inspirací.
Někde jsem viděla video, kde paní mluvila marockém jílu a ukazovala i jeho přípravu. Ta ale vypadala, že ten jíl na sebe jen nenatírá, ale že si ho rovnou občas asi šňupne. :-)
Děkuji za komentář.
Vámi zmiňované video dobře znám. Také jsem ho při svém seznamování s užíváním jílu studovala.
Mrzí mě, pokud článek působí jako reklama. Ke každému tématu se snažím oslovit osobu, která se v dané problematice orientuje. Asi by nebylo vhodné založit text pouze na svých názorech. A paní Khlaif je právě takovou osobou, která se může vyjádřit.
Článek nenabádá k nákupu konkrétních produktů. Naopak předkládá recept na masku z čistého jílu.
Děkuji.
Blanka Chocová
Na mě článek jako reklama nepůsobil, je lepší vědět, že to nejsou výmysly vaší hlavy, ale opravdu názor člověka, který se v tom orientuje.
Jak říkám, někteří lidi budou brblat pořád.
Mimochodem marocký jíl mi natolik vyhovuje, že už si ho neobjednávám po trochách, ale objednám vždy rovnou kilo. Vydrží poměrně dlouho a nemusím objednávat tak často. A ještě bych dodala, že miluji ten pocit, kdy po jeho použití mám takovou jemnou, až sametově hebkou pokožku. :-)
Dobrý den,
bohužel v našich končinách se těžko hledá někdo, kdo by Vám fundovaně odpověděl na otázky týkající se alternativní přírodní kosmetiky, případně přímo využívání jílu ke každodenní hygieně, aniž by daná osoba s těmito produkty neobchodovala.
Děkuji za pochopení,
Blanka Chocová
Vážená slečno Chocová,
asi budete vždycky narážet na to, že studujete práva, a tak zákonitě nemůžete vědět nic o čemkoli jiném. Jako kdyby člověk musel mít školu na všechno, co dělá... Já Vám naopak fandím a mně, jako úplnému laikovi v tomto oboru, jste rozšířila obzory, takže v tom určitě pokračujte, je to přínosné a dobře se to čte!
Hanka
Dobrý den, paní Hanko,
děkuji za podporu! Takový komentář autora každého článku potěší... Udělá radost i tím, že je patrné, že čtenář pochopil, co je poselstvím článku - neulpívat na jediném možném řešení čehokoliv, otevřít se alternativám, rozšířit si obzor... Vždyť jen poté, co se otevřeme novým možnostem, můžeme objektivně posuzovat jejich kvality.
Děkuji!
Blanka Chocová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - od porodu prvního dítěte mi vypadávají vlasy. Měla jsem vitamíny, vlasy zkrátila, nic nepomohlo. Po druhém dítěti se vypadávání zintenzivnilo. Začala jsem používat jíl na mytí vlasů a mám k tomu dva dotazy:
1. v článku je uvedeno používat pouze jednou. Vlasy si myji cca každé 2 dny. Je to špatně?
2. Zdá se mi, že vypadávání vlasů po "užívání" jílu se ještě zintenzivnilo. Může to mít vliv? A pokud ano, jak dlouho mám vydržet? Vlasů už mám opravdu málo a podrostů pár, určitě to nevykompenzuje to, co mi denně vypadne.
Děkuji