Tak zaprvé, když si prolistuji kuchařku mé prababičky (!) nebo mé pratety, tak se to tam recepty s margariny jen hemží. Takže hned úvod článku je totální blábol.
A za druhé - ano, máslo i margarin jsou vyrobeny z přírodních prduktů, ale zatímco máslo je přirodním produktem i v obchodě, margaríny jsou drsně chemicky zpracovaný původně přírodní produkt. Dále, ty nebezpečné trans-mastné kyseliny jsou právě v margarinech (vznikají při tom chemické ztužování). V másle volně se pasoucího dobytka najdete naopak konjugované mastné kyseliny, které jsou pro naše těla ještě prospěšnější než omega masné kyseliny z ryb (a mimochodem i vaječných žloutků).
Nevím, co máte za kuchařky, ale moje kuchařka po babičce (Sandtnerka ze 40. let) sice margarín zná, zmiňuje se o něm v obecné části o tucích a olejích, ale v receptech jsem na něj ještě nikdy nenarazila, ani ve studené kuchyni.
Používám oboje - margarín kvůli jeho snadnému roztírání a zpracování, a máslo, protože mi víc chutná (právě to tuhé, nerozměklé).
Když si mohu vybrat, dám si raději ten kopřivový "špenát". Špenát mj. obsahuje kyselinu šťavelovou (COOH)2 -- ta kvantitativně sráží vápník a vzniký šťavelan se potom může ukládat třeba v močových kamenech, zatímco kopřivy obsahují volnou kyselinu křemičitou... (Ovšem nikdo toho asi nesní tolik, aby to bylo významné.) Samozřejmě nejen to, je tam hodně jiných látek a nezatracuji ani ten špenát.
A pokud jde o margarín -- vzniklý jako levnější náhražka másla --, po tom sáhnu taky leda v nouzi nejvyšší.
Já píšu o kuchařkách mé prababičky a pratety, tedy o sešitech, do kterých si psaly recepty, podle kterých opravdu vařily. Kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové byla hezký kousek do knihovny (ovšem většina národa na ni tenkrát neměla) a vařilo se podle ní maximálně v bohatých mešťanských rodinách (a z nich má rodina opravdu nepochází), lid prostý vařil něco zcela jiného.
Jinak já proti máslu nic nemám, naopak. Ale to, že naše babičky margarín nepoužívaly prostě není pravda.
Dovolím si poznámku - v současnosti se většina rostlinných tuků i margošů na našem trhu vyrábí podstatně modernějšími procesy než je ztužování. např. tzv. interesterifikací, při které zmiňované trans mastné kyseliny vznikají jen ve stopovém množství. Jejich obsah je maximálně do 1 % z celkového obsahu mastných kyselin (dočtete se na obalech), což je nutričně zcela bezvýznamné množství. A složení kravského mléka je opravdu ovlivněno tím co kráva sežere, ale to nemění nic na faktu že nasycené mastné kyseliny z mléka jsou pořád "nasycené" a podporují ukládání cholesterolu. Pro lidi se zvýšeným cholesterolem docela dobrá poznámka ;-)Je prostě zdravější jíst rostlinné tuky, které obsahují hodně nenasycených mastných kyselin a jsou proto zdravější.
Zase někdo, kdo nalítl na pověry o cholesterolu. Ani ten cholesterol není jen jeden, je jich více, některé jsou dokonce "hodné" a žádoucí. Snad to je velmi šikovný tah farmaceutického průmyslu: Nejprve ch. pomluvit a vzápětí nabídnout prostředky na jeho snížení. Následuje "rozhození" organismu a další důvod k návštěvě lékaře... Neboli opět: Potřebuje lékař (farm. prům.) zdravé lidi, nebo nemocné? Potřebuje sklenář okna celá nebo rozbitá? Potřebuje obchodník (výrobce...) věci dlouho fungující, spolehlivé nebo naopak ty, které nic nevydrží...?
Myslím, že už i dost laiku ví, ze ch. je hodny a spatny. a to, ze se nekde pise ze to vede ke snizeni hladiny cholesterolu, tak predpokladam ze tim mysli spatneho. v laborce se taky meri hdl a ldl..a taky si myslim ze ty nenasycene MK budou fungovat jednim smerem, cili nesnizovat spatny i hodny...takze mi prijde ze zijete taky v nejakych poverach :-)