Maso obsahuje všechny bílkoviny v jednom zdroji. Vegané musejí kombinovat zhruba tři zdroje, aby pokryli potřebu všech bílkovin.
Veganská strava nemá kvalitní zdroj železa využitelného pro lidský organismus a vůbec žádný zdroj železa vázaného na porfyrin.
Vařené maso rakovinu nezpůsobuje.
To je hrůza kombinovat více zdrojů bílkovin, každý přece ví, že všechno musí pocházet z jednoho zdroje, jak se to v žaludku a střevech pomíchá, tak se vše znehodnotí. Zamrzl jste v 60. letech.
Článek není o veganství (jako by Vás o zastavilo, nacpat to musíte všude), ale vegani s železem problém nemívají - studie na Indech ukázala kombinaci nehemového železa s vitamínem C efektivnější než samotnou suplmenetaci. Ale co jsou studie oproti zvrácené agendě, co?
Já vás nechci rozsuzovat, ale ono se říká, že lépe jednou vidět, nežli stokrát slyšet.
Viděl jsem vegany, co byli schopni přežívat i desítky let. Viděl jsem vegany, co ač tvrdili přesně to co tvrdíš ty, o výběru a znalosti stravy, zkolabovali (a ano, ta Ivanem zmíněná bledost tam také byla vidět). A neviděl jsem žádného zdravého vegana. Tím zdravým míním dlouholetého, ne čtrnáctidenního vegana. Naopak, čtrnáctidenní vegan se často cítí skvěle. Viděl jsem i "chodící smrt", co tvrdila že je všechno skvělé.
Sója kompletní protein má, ale zároveň je nevhodná k pravidelné konzumaci, denní dávka je 20 max 50 gramů a u dětí by se to s ní vůbec nemělo přehánět. U dětí je nutno zajistit i arginin a histidin, tudíž se Vám to nezdaří pokrýt pouze ze dvou zdrojů mimo soji, typicky musíte použít kombinaci luštěnin, obilnin a skořápkových plodů.
Takové závažné tvrzení by si zasloužilo ozdrojovat. Paniku okolo soji se snažím sledovat. Snad každá studie, která ukazuje na škodlivost soji, byla následně vyvrácena.
Soju nemusí ani vegani konzumovat po kilech a denně. Naopak překvapivě hodně soji je v produktech, kterých se vegan ani nedotkne (třeba jako náhražková surovina v masném průmyslu). Tak jako u všeho, pestrá strava bude vždy mnohem lepší, než se cpát tofu denně.
Že uzeniny způsobují rakovinu, je prokázáno. Přesto jsem nezaznamenal zdaleka takové reakce, jako na hypotetickou škodlivost soji. Srovnávejme tedy srovnatelné - když si tofu nebo špekáček, co je pravděpodobně zdravější (míň škodlivé)?
Proč mají lidé dojem, že zatímco soja musí být 100% zdravá a bez jediného stínu pochybnosti, tak občasná konzumace rakovinotvorných uzenin je OK, pokud se to nepřehání?
Krom toho - není soja jako soja. Ať už jde o fermentované produkty, nebo třeba původ suroviny. Naprostá většina vegan výrobků, které kupuji, je ze soji vypěstované v EU v bio kvalitě a bez genetických modifikací. To se rozhodně nedá říct o soji používané jako krmivo v masném průmyslu (dost možná GMO, dovezená z druhého konce světa). Přefiltrovaná přes prase je rázem v pořádku a bez problému?
Soja a tempeh zaručeně škodí pravidelném v množství větším než 50 g denně. Tofu se jí pouze v případě ohrožení života. Vegan samozřejmě soju jíst nemusí, ale pak má o to větší práci zkombinovat potraviny.
Uzeniny škodí až při velkých množstvích, vařené hovězí neškodí vůbec.
Škodlivost GMO soji se nepodařilo prokázat nikomu. Riziko GMO soji spočívá v tom, že při pěstování GMO soja se používají velké dávky herbicidů, to je její smysl a tyto herbicidy jsou toxické pro člověka.
> "Soja a tempeh zaručeně škodí pravidelném v množství větším než 50 g denně."
Zdroj? Studie? Nebo jen vlastní dojmy a vlastní vidění světa?
> "Uzeniny škodí až při velkých množstvích, vařené hovězí neškodí vůbec."
Zase lež. WHO jasně říká, že uzeniny jsou karcinogení. Doslova: "An analysis of data from 10 studies estimated that every 50 gram portion of processed meat eaten daily increases the risk of colorectal cancer by about 18%.". Žádné velké množství. Už 50g denně zvyšuje riziko rakoviny o 18%. Každým plátkem salámu se projídáte k rakovině. Zajímavé, že takovou informaci ignorujete a varujete tu před nebezpečnou sojou.
U hovězího (i nezpracovaného) pak platí následující: "In the case of red meat, the classification is based on limited evidence from epidemiological studies showing positive associations between eating red meat and developing colorectal cancer as well as strong mechanistic evidence."
WHO je politická lobistická organizace, za patřičný obolus vydá jakékoliv prohlášení a naivní hlupáci po celém světě tomu pak věří :-) Myslím že máme odhalen zdroj Vašich nesmyslů :-) Malý důkaz WHO dříve nedoporučovala kojení mateřským mlékem a místo toho doporučovala umělou dětskou výživu z mléka, vše zaplacené mléčným průmyslem, mimo jiné Nestlé.
Pokusy na lidech s konzumací masa probíhají více než 1 500 000 let a nic špatného se neprojevuje, spíše naopak.
Uzeniny asi nejsou nejvhodnější, ale rozhodně neplatí že 18 % lidí konzumujících pravidelně uzeniny dostane rakovinu, to přece musíte sám vidět jak velká je to blbost :-)
Soja byla extrémně populární na začátku devadesátých let (obecně v Evropě, nejen v postkomunistických státech). Mimochodem první vlna přidávání do masných výrobků byla často i deklarována celkem výrazně a zákazníci to brali jako zdravější bonus, použití pro "skryté úspory" nastalo až následně.
Pak to ale hodně opadlo. Podle mého názoru hlavní problém sóji je v tom, že má docela značný alergický potenciál. Nejde jen o to, že je sama alergenem (dokonce jedním z vybraných na seznam nedávné vyhlášky), existují ale studie o tom, že může být i startérem pro další alergie. A popravdě zrovna u dětí mi tohle přijde jako riziko docela velké...
Vaše tvrzení:"Podle mého názoru hlavní problém sóji je v tom, že má docela značný alergický potenciál." je bohužel víc než pravdivé. Vegan to slyší nerad, ale těch zdrojů a studií, které to nevyvratitelně prokázaly, je i na internetu tolik, že se divím, jak někdo může žádat "to ozdrojovat"
Musí to být někdo, kdo nechce připustit jinou pravdu než tu svojí.
tsd
Bez ohledu na téma diskuze - pokud tvrdím něco takového, měl bych být schopen to doložit. Třeba odkazem na studii, ze které vycházím. Tvrdit, že "těch zdrojů a studií, které to nevyvratitelně prokázaly, je i na internetu tolik" se mi zdá na úrovni paní poslankyně, co jí radí srdce a diskuze na novinky.cz. Pokud je studií tolik, vezměte prostě nějakou dobrou a přiložte ke svému tvrzení odkaz. Ať se opíráme o stejná čísla a závěry. A můžeme diskutovat na úrovni, ne srovnávat vlastní dojmy a postřehy.
Krom toho, tvrdit, že nějaké studie "nevyvratitelně prokázaly" je samo o sobě podezřelé. Pochybuji, že existuje něco, jako nevyvratitelná studie. Ať už třeba na podporu nebo proti soje, pro nebo proti uzeninám.
Já taky nikde netvrdím, že je soja báječná. Mluvím o tom, že zatímco démonizujeme soju, s klidem ignorujeme veškerá varování u uzenin (odkaz na WHO jsem již uvedl, dále pak třeba zde). Soja není lék, není to všezázračná ani superpotravina a sám se snažím nekonzumovat ji denně. Ale pokud mám volit mezi špekáčkem a tofu, sahnu po tofu (nejen ze zdravotních důvodů).
Kdybych měl dát jeden odkaz na studie ohledně soji, byl by to třeba https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2014/02/12/straight-talk-about-soy/. Ozdrojované shrnutí (v dolní části odkazy na 20 relevantních studií), navíc ukazuje, jak jsou si studie protichůdné a často se vylučují, případně později upřesňují, i v případě soji. I proto mluvím o tom, že si těžko představit "nevyvratitelnou studii". Včetně případů, kdy jde proti tomu, co mám zažité a v co chci věřit.
Abyste měl představu, čím se studie zabývala, tak asi takhle:
Obsahové látky jednoho dražé:
Extrakt jetele lucního 200,00 mg
odpovídající izofl avony 40,0 mg
Sójový extrakt 125,00 mg
odpovídající izofl avony 50,0 mg
Pupalkový olej 90,0 mg
Článek pojednává o výživě dětí, diskuze zřejmě také a vy na nás vytáhnete zaručeně "relevantní" studii o pilulkách proti stařecké demenci u po přechodových žen.
Si asi děláte srandu? Dovolte, abych vás napříště nebrak vážně.
tsd