Už víme, že různé zdravotní problémy (nesnášenlivosti, alergie) způsobuje mouka z přešlechtěné pšenice či mléko z přešlechtěných krav. Teď se budeme moci těšit na problémy z přešlechtěného vepřového a dalších šmakulád. (Už ani kachna není, co bývala – z těch supermarketových hrnek sádla nezískáte.) Říkám si – co vlastně jíme nepřešlechtěného? Kromě ryb z volných lovů a lesních plodů mě moc nenapadá.
Pokud většina kupujících nebude přemýšlet o svém zdraví a souvislostech a bude preferovat nízkou cenu a množství před kvalitou, nic se nezmění. Nebo, bohužel, jen k horšímu. Spousta lidí se přemýšlení přímo "bojí"! A pak, podívejte se, jak dopadl v senátu návrh na určité povinné kvóty našich domácích potravin. A ví se o nich, že jsou určitě v průměru kvalitnější a lépe hlídané než ty z dovozu. A spousta lidí pořád upřednostňuje prospěch vlastní kapsy před "zdravím národa".
Ocekaval bych nejake zdroje. Ze ma moderni psenice vic lepku vime, ale ze by to primo zpusobovalo alergie? To same mleko. Intolerance laktozy tu byla vzdycky. Ze muzeme v dospelosti pit kravske mleko je pomerne nedavna geneticka mutace a vetsina svetove populace ma s kravskym mlekem potize.
Jo a nedavno jsem pekl supermarketovou kachnu a sadla z ni bylo pozehnane.
Co tedy z článku vyplývá? Že příčina je není ani tak v hrnci!?, ale spíše v obecně rozšířené snaze o lepší "kšeft". Tedy nic překvapivého. Zajímavé spíše je, jak rafinovaně to dokáží odborníci i "odborníci" zdůvodnit. A kdo za to může? No přeci ti nenasytní spotřebitelé. Ti chtějí za stejné rostoucí ceny, stejnou kvalitu, jako znali dříve. Řešení? Přestat konečně vzývat zlaté tele "trvalého růstu" a v malých komunitách se vrátit k tradici.