Začínající turistická sezóna může představovat pro ty, kdo se rozhodnou strávit dny volna v České republice, zvýšenou možnost ochutnat a zakoupit si maso a výrobky z masa prodávané přímo na farmách. Počet farem Asociace soukromého zemědělství ČR neustále roste a jejich návštěvníci si v rámci prodeje ze dvora mohou koupit už nejen masnou surovinu, ale v řadě případů i finální výrobky vyrobené přímo v hospodářství zemědělců.
Co v obchodech nenajdete
Na farmách je možné ochutnat nebo zakoupit produkty, které byste marně hledali v nabídce maloobchodních sítí. Mimo jiné proto, že sedláci jich nedokáží vyrobit takové množství, aby byl jejich odběr pro řetězce zajímavý.
To ovšem také v praxi znamená, že není nutné uměle prodlužovat životnost selských potravin různými konzervanty, a selské potraviny tak obsahují mnohem méně „Éček“ (někdy vůbec žádná).
Při nákupu masa a masných produktů ze dvora jde také v každém případě o nákup skutečně českých potravin, často navíc regionálních a tradičních specialit, navíc z takových plemen hospodářských zvířat, která nejsou vhodná do komerčních velkochovů. To platí především pro maso z celé řady plemen masného skotu, volně se pasoucího na pastvách, ale i pro maso a mléko z různých plemen ovcí a koz. Platí to však i pro vepřové maso, například maso ze starých plemen, jako je mangalice nebo známější přeštické prase.
Galerie: Legenda jménem přeštík
V neposlední řadě pak jde o cenu – nákup na farmě je prostě výhodnější, neboť se při putování potraviny do maloobchodu k farmářské ceně nenabalují náklady na další mezičlánky, ať již jsou to centrální sklady, distributoři, nebo samotní obchodníci.
Kde koupíte maso přímo na farmě
Farem s prodejem masa z vlastních chovů je aktuálně více na území Čech, najdeme je ale po celé zemi. Jako základní orientace může složit následující přehled:
Prodej masa na farmách členů ASZ ČR
Plzeňský kraj
- Galloway farma Roupov, Roupov 28, Přeštice, galloway-farma.cz, prodej bio hovězího a různých masných výrobků
Jihočeský kraj
- Farma Strážný, Hliniště 45, Strážný, farmastrazny.cz, hovězí, jelení, dančí a jehněčí maso
- Rodinná farma Placandů, Křenovice 60, Dubné, farmaplacandu.cz, hovězí a vepřové maso
Vysočina
- Rodinná farma Votavových, Rozsochatec 7, farma-votava.cz, hovězí, vepřové, jehněčí maso a zvěřina
Středočeský kraj
- Kunclův mlýn, Brzina 7, Svatý Jan u Sedlčan, kuncluvmlyn.cz, hovězí maso
- Farma Vilímovský, Vlašimská 276, Trhový Štěpánov, farmavilimovsky.cz, vyzrálé hovězí maso
- Vaněčkův statek, Čelina 24, Nový Knín, vaneckuvstatek.cz, jehněčí a králičí maso
- Statek Adámek, Čelina 1, Nový Knín, statekadamek.cz, vyzrálé hovězí maso
Královéhradecký kraj
- Farma u řeky Orlice, Lípa nad Orlicí 60, Týniště nad Orlicí, farmaurekyorlice.cz, bio hovězí maso
- Ekofarma Bošina, Vernéřovice 248, masozfarmy.cz, bio hovězí a vepřové maso, uzeniny a masné výrobky, drůbež
Pardubický kraj
- Statek u Čadu, Horní Libchavy 155, facebook.com/Statek-u-Čadu, bio hovězí maso
Olomoucký kraj
- Husí farma Tovačov, Sadová 505, Tovačov, rodinnafarma.com/husifarmatovacov, králíci, husy, kachny
Uvedené kontakty jsou přitom praktické i pro období před různými svátky, jako jsou například Velikonoce nebo Vánoce. Tehdy roste poptávka po některých produktech, které se v maloobchodu shánějí nesnadno (jehněčí, dančí, kůzlečí maso), nebo jsou do ČR dováženy především ze zahraničí (husy a obecně drůbež). Nákupem (nejen) na uvedených farmách se tak také podporuje politiky neustále vzývaná potravinová soběstačnost.
Farmářský mazánek
Nakonec ještě jeden recept, spíše jako příklad jednoho z četných selských výrobků než jako možnost vytvořit příslušný produkt doma. Správnou surovinou k němu je totiž výše zmíněné plemeno mangalice, která se v ČR chová jen v malých chovech, a to ještě jen v některých.
Farmářského mazánka (tak se výrobek jmenuje) vyrábí a nabízí Ekofarma Bošina na Broumovsku, která s ním získala ocenění „Regionální potravina Královéhradeckého kraje“.
Farmářský mazánek
Suroviny:
1 kg vepřové plece, 2 kg vepřového bůčku, 3 cibule, sůl, pepř, kmín, bílé víno
Maso nakrájíme na kostičky cca 2×2 cm, přidáme nakrájenou cibuli, posolíme, popepříme, přidáme kmín a bílé víno, dobře promícháme a pomalu pečeme na 110 ℃ po dobu 5–6 hodin. Po upečení pomačkáme vidličkou. Můžeme naplnit do skleniček a pro delší trvanlivost zavařit. Dobrou chuť!