Protože je oxid uhelnatý nedráždivý plyn bez zápachu, člověk jeho přítomnost v místnosti nemusí vůbec zaregistrovat a upadne do bezvědomí. Pak už může být jen otázkou času, zda ho někdo najde dostatečně včas, aby byla možná záchrana.
Lidé by se měli mít na pozoru nejen v zimě, ale také v horkých dnech, jako jsou nyní. Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové vyjížděli záchranáři od začátku srpna k patnácti případům otravy oxidem uhelnatým, a to mluvíme jen o hlavním městě. „Všeobecná zdravotní pojišťovna zaregistrovala za poslední tři roky 1 160 případů, kdy jí lékaři vykázali diagnózu ´otrava oxidem uhelnatým´,“ uvádí mluvčí Oldřich Tichý. Podle dat, která zveřejnili lékaři z České společnosti hyperbarické a letecké medicíny, ročně sto čtyřicet až sto padesát lidí na tuto otravu zemře. V Evropě tento plyn zaujímá první místo mezi náhodnými otravami.
Větrejte a nezamykejte se
Záchranáři proto připomínají, aby lidé důkladně větrali například v místnostech, kde používají k ohřívání vody plynovou karmu nebo kotel. To platí zejména při napouštění vany, koupání či sprchování.
Pokud člověka v koupelně začne bolet hlava, má závratě nebo je mu na zvracení, neměl by tento stav podcenit. Je třeba hned intenzivně větrat a raději přivolat lékaře. Otrava oxidem uhelnatým totiž postupuje velmi rychle – příznakem je červenání kůže, bolest hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí.
Zdroj: TZ VZP