Už zhruba tři týdny zaznamenávají lékaři vyšší počet akutních respiračních infekcí. K hlavním důvodům patří návrat dětí do škol, chladnější sychravé počasí typické pro podzim a méně slunečních paprsků.
Situace se s postupem času bude zřejmě nadále horšit, protože se ještě ochladí. „Při nízkých teplotách se viry rychleji množí a hrozí tak vyšší riziko nákazy,“ upozorňuje Richard Rýznar, praktický lékař pro děti a dorost.
Imunitě také nesvědčí přecházení z chladna do přetopených místností kanceláří, škol a školek, kde je často suchý vzduch. „Vlivem toho vysychají sliznice, které tak méně účinně plní svou obrannou funkci, takže viry snadněji vniknou do těla. Navíc se v takových místnostech déle vznáší ve vzduchu infekční aerosol,“ doplňuje lékař.
Imunitu posílí otužování a pestrá strava
Z tohoto důvodu je zejména v zimních měsících vhodné posilovat imunitní systém. Obranyschopnost podpoří například otužování. To má ale svá pravidla: Důležitá je pravidelnost a pozvolný postup. Ale pozor, člověk musí být vždy zcela zdráv. Začít s ním mohou již batolata.
Galerie: Otužování je nový fenomén
Otužujeme se nejen studenou vodou, třeba sprchou, ale také vzduchem. Například cvičením u otevřeného okna nebo přímo venku.
Samozřejmostí by měla být i pestrá strava. V první řadě je zásadní dostatečný příjem vitamínů a vlákniny. Převažovat by měly zelenina a ovoce. „Čerstvá a lokální zelenina nebude brzy zcela k dispozici, proto není vůbec špatné vsadit na tu mraženou,“ popisuje
Renáta Sikytová, alergoložka a členka rady Homeopatické lékařské asociace.
O část vitamínů zelenina zpracováním přijde, ale pořád je v ní dost vlákniny, která je důležitá pro střeva, a ty hrají v imunitním systému důležitou roli. Vitamín C bychom měli doplňovat hlavně z ovoce. Pokud již na konci zimy není dostatek kvalitního ovoce, můžete vitamín C přidat i v různých lékových formách a síle. Denní dávka 1000 mg pro dospělého bohatě postačí.
Omezit bychom měli tuky, těžká a smažená jídla a alkohol, prospějeme tím játrům, která jsou pro správnou funkci imunitního systému velmi důležitá. Je-li střevo přetížené, imunita je oslabená. Střevní flóru podpoří také probiotika, například z fermentované zeleniny, jejíž výroba je nyní velmi populární. Dobré je kysané zelí.
Pitný režim i psychika hrají také velkou roli
Pitný režim je důležitý ve všech obdobích. Řešením je v chladnějších měsících třeba jen teplá voda, například s citronem nebo grepem, výborné jsou také domácí ovocné nebo zeleninové šťávy. Jednou z možností jsou i kvalitní ovocné čaje, často však obsahují ibišek, který může být alergenem. Vynechte rafinovaný cukr. Když sladit, tak medem, ale i tam pozor u těch, co mají pylovou alergii.
Není ale třeba trápit se jakoukoli chybou v jídelníčku, důležitá je psychická pohoda a spokojenost. „Jíst a pít s chutí a také v klidu je důležitá součást života,“ říká Renáta Sikytová. Právě v tomto směru mohou pomoci homeopatika. Jaká využít?
Doktorka Sikytová by doporučila zejména Gelsemium sempervirens 30 CH, a to dvakrát denně 5 granulí. Tento lék redukuje obavy, úzkosti a strach z neznámého.
Pokud se cítíte unavení, pak má smysl sáhnout po léku Kalium phosphoricum, a to v ředění 15 CH, opět v dávce 2× denně 5 granulí. „Tento lék podporuje centrální nervový systém. Pomáhá při stavech intelektuálního vyčerpání či bolestech hlavy z přetížení,“ vysvětluje lékařka. Druhou denní dávku užijte před 16. hodinou. Doba užívání je tři až čtyři týdny.
Stejně tak přispívá k prevenci nemocí i pravidelný spánek. Na kvalitu spánku má samozřejmě vliv celá řada faktorů. Podrobněji se tématu věnujeme v článku Spánek funguje jako prevence onemocnění i tloustnutí.
Co pomáhá s posilováním imunity
- Pestrá strava bohatá na vitamíny, tedy hlavně ovoce a zelenina.
- Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu nebo třeba pravidelné koupání.
- Vystavování se slunci alespoň 30 minut denně.
- Psychická pohoda.
- Omezení kouření a pití alkoholu.
S posilováním imunity bychom měli začít s předstihem. Tedy ještě dříve, než onemocníme.
Posílení imunity při rekonvalescenci
Minerálem, který je dobrý pro správnou činnost imunitního systému, je hořčík.
Jednou z možností je Magnesium 300 plus, které obsahuje i další látky důležité pro nervový systém a obranyschopnost. Doktorka Sikytová by ho doporučovala užívat nejméně šest týdnů.
V případě ohrožení viry je pak jako prevence ke zvýšení imunity na místě klasická homeopatická dvojka, a to je Oscillococcinum a Ferrum phosphoricum. Oscillococcinum užívejte třikrát týdně jednu tubu, Ferrum phosphoricum v ředění 9 nebo 15 CH pak dvakrát denně po 5 granulích. Lék je důležitý i pro ty, kteří jsou fyzicky vyčerpaní. Je dobré začít jej užívat při počátku infekce. Ferrum phosphoricum prospěje i seniorům, kteří mají tradičně nedostatek železa.
Jestliže už nějakou virovou nákazu překonáte, nebo jste ve fázi, kdy jste se z ní sotva vyléčili, ale ještě cítíte bolesti kloubů, nedostatek energie a únavu, sáhněte po léku Sulfur iodatum (opět v ředění 9 nebo 15 CH, dávkování: 2× denně pět granulí). Tento lék je výborný v období rekonvalescence.
V případě akutní virové nákazy by lékařka doporučila zvýšení dávek, Oscillococcinum třikrát denně jednu tubu a Ferrum phosphoricum stále dvakrát denně po pěti granulích.
Nezapomínejte na to, že každé virové onemocnění je nutné pořádně vyležet, popíjet dostatek tekutin (bylinný či zázvorový čaj) a pečovat o sliznice dýchacích cest – zvlhčovat prostředí, mořskou vodou zvlhčovat přímo sliznice a dát tělu šanci na uzdravení.