Příběh sedmiletého Matěje se svolením rodičů zveřejnili poslední květnový den středočeští záchranáři na sociální síti. Matěj je synovcem jedné ze záchranářek, a tak její rodině chtějí kolegové pomoci. Nakonec z pomoci není jen apel zveřejněný na internetu, ale série náborových akcí, jež se konají až do poloviny září.
Co se dozvíte v článku
Proč Matěj potřebuje dárce
Matěj je kvůli závažné a poměrně vzácné poruše krvetvorby od svých tří měsíců života závislý na transfuzích. Docházet na ně musí každé čtyři týdny. Jak uvádí jeho rodina, na podávání krve dárců si už zvykl, snáší je dobře, ale protože mimo jiné s sebou nese hromadění železa v těle, jde pouze o dočasné řešení. Léčba proto vyžaduje, aby sedmiletý chlapec v dohledné době podstoupil transplantaci kostní dřeně.
Pro Matěje se ale zatím nenašel vhodný dárce. Proto jeho příběh zveřejnili nejen záchranáři, ale i Český národní registr dárců dřeně. Věří, že pomůže rozšířit počty zaregistrovaných potenciálních dárců, což by přineslo naději na život nejen pro Matěje.
Jak fungují registry
Registry dárců kostní dřeně a dalších krvetvorných buněk jsou v ČR dva. Jeden sídlí v Plzni, druhý v Praze v IKEM. Nezáleží ovšem na tom, do kterého z nich vstoupíte, protože oba vzájemně spolupracují. Ostatně, informace o charakteru dárců sdílejí všechny světové registry. Český dárce proto může pomoci pacientovi v zahraničí a naopak.
Je ale potřeba počítat s tím, že mezi nimi jsou drobné rozdíly. Například v pokrytí náborových center, ve věkové hranici, do které je možné se zaregistrovat. Liší se i to, že pražský registr již umožňuje vstup na dálku – odběrovou sadu zájemcům zasílá domů. Oba pak umožňují registraci na základě stěru slin, při kterém nedochází k odběru žádné krve.
Vstup do registru automaticky neznamená, že se zaregistrovaný skutečně stane dárcem. Lékaři se mu ozvou pouze tehdy, pokud se najde shoda mezi ním a pacientem, jenž kostní dřeň či jiné buňky potřebuje nutně k záchraně života.
Výzva k registraci mezi ty, kteří chtějí darovat kostní dřeň, má pomoci nejen Matějovi.
Základní podmínky registrace
A kdo se vlastně může do jednoho z registrů zapojit?
Pro Český registr dárců krvetvorných buněk, jenž sídlí v pražském IKEM, jsou základní podmínky tyto:
- věk od 18 do 40 let věku (do 41. narozenin) – dárce je registrován do 55 let včetně
- výborný zdravotní stav bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
- hmotnost více než 50 kg
- veřejné zdravotní pojištění platné v ČR
- ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí
- ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření, ochota věnovat svůj čas a pohodlí
Plzeňský Český národní registr dárců dřeně uvádí tyto základní podmínky:
- věk 18–35 let
- dobrý zdravotní stav
- žádné závažné onemocnění v minulosti bez trvalého užívání léků (nepočítá se antikoncepce a léky na sezónní alergie)
- váha vyšší než 50 kg
Registry nepřijímají zájemce s krvácivými chorobami a onemocněním krve, pacienty s cukrovkou závislou na užívání inzulinu či léků, ty po prodělané léčbě zhoubného nádorového onemocnění a pacienty s onemocněním štítné žlázy vyžadujícím léčbu.
Pro registraci je překážkou také např. astma, celiakie, lupénka, vysoký krevní tlak, prodělaná trombóza nebo myokarditida a další onemocnění, jejichž soupis je na webu.
Kde se lze zaregistrovat
Neméně důležitá informace pro zájemce také je, kde se lze zaregistrovat a jak. Možný je trojí způsob.
Prvním z nich je navštívit některou z náborových akcí. Ty spojené s hledáním dárce pro Matěje, ale nejen jeho, probíhají až do poloviny září po celé Moravě.
Nábory pro Matěje
Datum a příležitost, při které se budou konat, najdete níže. Detaily je pak možné dohledat na webu registru.
- 24. 6. Nábor v Žádovicích u Kyjova
- 24. 6. – 25. 6. Festival ZLÍN ŽIJE
- 24. 6. – 25. 6. Folklorní festival Strážnice
- 1. 7. Karpaty Fest Slavičín
- 2. 7. – 7. 7. Slovácké beachové léto
- 4. 7. a 5. 7. Dny lidí dobré vůle a pouť Velehrad
- 8. 7. Charismatická konference
- 28. 7. – 3. 8. Letní filmová škola Uherské Hradiště
- 12. 8. – 13. 8. Slovácký rok Kyjov
- 18. 8. – 19. 8. Dožínky Kroměříž
- 18. 8. – 19. 8. Vizovické trnkobraní
- 19. 8. – 20. 8. Jedu na dřeň, nábor na Barrum Rallye
- 1. 9. a 2. 9. Festival Kefír Hradec Králové
- 9. 9. Slavnosti vína Uherské Hradiště
- 16. 9. Slavnosti vína Bzenec
Zdroj: Český národní registr dárců dřeně, o.p.s
Na nábor mohou přijet zdravotníci třeba i do firmy, kde pracujete. Kontakty na pracovníky, kteří akci zajistí, najdete na webu Českého registru dárců krvetvorných buněk.
Soupis náborových akcí je neustále aktualizovaný, zájemcům proto jejich organizátoři doporučují sledovat weby registrů nebo jejich sociální sítě.
Druhým způsobem, jak se lze zaregistrovat, je přijít do některého z registračních center. Rozesety jsou po celé ČR, jejich mapy najdete opět na webech registrů:
Mapa náborových center Českého registru dárců krvetvorných buněk
Mapa registračních center Českého národního registru dárců dřeně
Třetím způsobem je u pražského registru možnost vyplnit online přihlášku do registru a dohodnout si případné zaslání odběrové sady poštou.
Proč má registrace smysl
Vstup každého jednotlivého dobrovolníka do některého z registrů je důležitý a zdravotníci i pacienti si ho velmi váží. Čím vyšší je počet registrovaných, tím vyšší je totiž pravděpodobnost, že nemocný svého dárce najde. Jinou možnost záchrany než transplantaci přitom pacienti s poruchou krvetvorby nemají.
Ačkoliv jsou v registru zapsáni desetitisíce dobrovolníků, každým rokem o některé z nich z různých důvodů databáze přicházejí. Navíc, jak upozorňuje registr dárců kostní dřeně, pro každého čtvrtého pacienta se zatím vhodný dárce nenajde. Právě proto je důležité stále navyšovat počet zaregistrovaných, kteří jsou ochotni, bude-li to třeba, stát se dárci.
Podívejte se na videa, jak je možné vstoupit do registrů: