Ne, nemyslím teď přímo na možnost zhoubného bujení, i když u kožních útvarů nikdy nevíte a je dobré to zkonzultovat s lékařem. Ale i zdravotně nezávadné znaménko, které vyroste, může pěkně pozlobit. Krom toho, že opravdu nevypadá dobře, často se vyskytne na místech, kde si je snadno můžete poranit a řešit pak krvácení či lokální infekce. Tak co s nimi? Odstranit.
Znaménkům se daří v místech tření
Znaménka a bradavice se množí s narůstajícím věkem bez ohledu na pohlaví, zdravotní stav či životní styl. I když návštěva solárií a pobyt na slunci bez dostatečné ochrany u citlivějších lidí zvyšuje pravděpodobnost výskytu.
Nepříjemně mohou znaménka překvapit ženy v těhotenství. Tělo nabuzené hormony a stimulující růst vyžene do krásy i původně nenápadné pihy, a to často na prsou a v okolí dvorců a bradavek.
Vůbec oblast, kde ženy tlačí kostice a zapínání podprsenky, je častým místem výskytu. Dále pak krk (kvůli řetízkům), podpaží a někdy i oblast genitálu. Zkrátka místa, kde je zvýšené tření. To pak může způsobit i zmiňovaná poranění již vytvořených znamének.
Logicky jsou více ohrožení lidé s nadváhou a ti se světlejším fototypem se sklonem k tvorbě pih. Jelikož se většinou nejedná o prostorově významné útvary, dají se odstranit velmi snadno a téměř bezbolestně. „Na měkké fibromy používáme nejčastěji diatermokoagulaci, tedy spálení elektrickou kličkou, nebo lasery. Zákrok se provádí po lokálním umrtvení a je velmi rychlý. Před odstraněním je ale nezbytná konzultace s lékařem. Jen ten určí, zda se jedná o intradermální névus, bradavičku nebo melanom. V případě nutnosti provedení histologie se útvar musí celý vyříznout. Většina těchto malých měkkých výrůstků ale opravdu souvisí s věkem či hormony a bývá nezhoubná,“ vysvětluje kožní lékařka Jaromíra Janků.
Znaménka
- Tzv. znaménka či mateřská znaménka a podobné útvary patří mezi místní anomálie kůže, odborně névy (névus naevus). Pigmentové névy mohou být vrozené i získané. Projevují se odchylkou od normální barvy kůže.
- Přesné určení a posouzení např. před odstraněním patří do ordinace lékaře.
- Některé névy mohou být v určitých případech východiskem zhoubného pigmentového nádoru – maligního melanomu. Proto by jakékoli změny (svědění, rozšiřování, krvácení, mokvání, nápadné změny barvy apod.) měly být vyšetřeny.
Laser znaménko spálí za několik vteřin
Jedná se o zákrok, který není hrazen ze zdravotního pojištění. Obrátit se můžete na kožní lékaře, je také standardní nabídkou klinik plastické a estetické medicíny. A jak léčba probíhá?
Poté, co vás prohlédne lékař a vyhodnotí, že je možné znaménka ihned odstranit, vám bude tenkou jehlou do místa výskytu aplikována trocha znecitlivující látky. A pak se jde hned na věc. Laser jedno znaménko spálí za několik vteřin. Nepříjemná je tedy vlastně jen injekce a potom zápach páleného masa. Pokud si necháte odstranit najednou např. pět výrůstků, můžete z ordinace odcházet za deset minut.
Několik dní jsou v místě drobné ranky, které je doporučeno ošetřovat vysušujícím pudrem, aby se zabránilo mokvání. Pudrem vás nejspíš vybaví přímo v ordinaci. Postupně se na místě vytvoří stroupek a pod ním nová neporušená kůže. Jen je třeba věnovat pozornost ochraně proti slunci. Daná místa mají sklony ke změnám pigmentace. Krém s vysokým faktorem je tedy nezbytný.
Vyplatí se likvidovat víc znamének naráz
A jaká jsou rizika? Doktorka Janků říká: „Komplikace mohou nastat po každém zásahu. Může se objevit drobné krvácení, místo se zanítí a dojde k infekci. Pravděpodobnost je ale menší než 1%. U jedinců, kteří k tomu mají sklony, se může vytvořit keloidní jizva, tedy vystouplá nad povrch, která je větší než rozsah poranění. I k tomu ale dochází v těchto případech jen výjimečně.“
Nepříjemným aspektem je to, že znaménka často vyrostou znovu. Je to tak trochu nikdy nekončící boj. Za odstranění jednoho znaménka zaplatíte podle výběru pracoviště cca 300 – 500 Kč. Nejdražší bývá to první, u dalších cena klesá, proto se vyplatí nechat jich udělat víc. Pokud se pro zákrok rozhodnete, vybírejte ta, která jsou nejvíce vidět a u kterých potenciálně hrozí možnost poranění. Zejména ženy nejspíš rády obětují pár stokorun za hladký krk a dekolt bez výrazných prostorových znamének.
Závěrečné doporučení doktorky Janků: „Zákroku není třeba se bát, rizika jsou minimální. Vždy by ho měl ale provádět zkušený zdravotník, pozor na lasery v kosmetických salónech. A jako u každého zásahu do kůže doporučuji načasování spíše do podzimních a zimních měsíců, abychom předešli nežádoucí pigmentaci.“