Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila výsledky kontrol medu v tržní síti v ČR za minulý rok. Určité zpoždění je logické, všechny publikované nálezy musí být podrobeny laboratornímu zkoumání a vyhodnoceny, a teprve poté je lze nalézt také na jejím webu Potraviny na pranýři.
Med má dlouhodobě problémy s kvalitou, ale i bezpečností
Na stránkách SZPI jsou k dispozici i podrobné výsledky kontrol medu již od roku 2009 do současnosti. Lze si tak udělat představu o vývoji situace, pokud jde o kvalitu tohoto sortimentu u nás.
V minulosti se řada medů potýkala s mnoha problémy a skandály, kdy SZPI ve spolupráci se Státní veterinární správou například opakovaně odhalily falšované medy, a dokonce nebezpečné produkty se stopami antibiotik.
Med je jednou z komodit, která byla často falšována či měla problémy s jakostí i bezpečností, medy obsahovaly nepovolené či nepřiznané příměsi, byly přislazovány, neodborně zpracovány atp., a proto se na ni kontroly pravidelně zaměřují.
Loni nevyhověla čtvrtina medů
Jak ukazují aktuální data, během minulého roku SZPI odebrala a prověřila 54 vzorků medů v tržní síti v ČR. Z toho 28 produktů uvádělo původ medu v České republice, ve 20 případech šlo o směs medů ze zemí EU a mimo EU, dva medy uváděly coby zemi původu hned několik států; dále šlo jednou o med z Německa a jednou ze Slovenska.
Ze všech kontrolovaných šarží medů nevyhovělo 13 vzorků, tedy zhruba čtvrtina testovaných. Většina byla původem z ČR (9 medů), ve třech případech šlo o směs medů ze zemí EU a mimo EU, u jednoho medu nebyla země původu uvedena. Výrobci byli z ČR, až na jednu výjimku ze Slovenska.
Inspekce zjistila nečistoty i falšovaný lipový med
Největším hříšníkem je dle zjištění SZPI Včela Předboj, Nedaničky Švihov. Inspekce provedla analýzu 5 produktů tohoto výrobce, neuspěl ani jeden z nich. Mezi nedostatky těchto medů kontrola uvádí zjištěné příměsi, nečistoty, klamavý botanický původ či vodivost. „Ve výrobcích byla zjištěna přítomnost mikroskopických částic, které byly netypické pro med (například rostlinná vlákna). Ve výrobku nebyla přítomna pylová zrna lípy, přestože na obalu bylo uvedeno, že se jedná o med lipový. Vůně a chuť výrobku neodpovídaly medu,“ uvádí SZPI. Medy uvedené společnosti byly podle inspekce navíc falšovány nepovoleným přídavkem barviva (E150d) – amoniak – sulfitový karamel a přídavkem sacharózy.
Na některé výrobce se SZPI zaměřila důkladněji: ze čtyř medů firmy Medas, Spišská Nová Ves, nevyhověl jeden vzorek. 4× byl testován med od firmy Medokomerc, Čestín, po 3 vzorcích Product Bohemia, Nová Ves u Chotěboře. Všechny tyto medy vyhověly stanoveným požadavkům.
Je třeba připomenout, že řada výrobců má med v pořádku a parametry dané legislativou splňuje. Jak nakupovat med a jak se liší jednotlivé druhy, poradíme v článku Jak vybrat nejlepší med.
Co sledovat u medu
- údaj o druhu a původu – musí být uvedeny na obalu,
- konzistenci medu – měl by být mírně až silně průhledný, tekutý a částečně až plně krystalický,
- barvu medu – květový med má barvu vodově čistou až s nazelenalým nádechem, slabě žlutou až zlatavě žlutou. Medovicový med má tmavohnědou barvu s nádechem do červenohněda,
- chuť medu – měla by být sladká až mírně škrabavá, případně kořeněna podle druhu rostliny, ze které pochází,
- nečistoty – neměl by obsahovat,
- pozor na levné medy v supermarketech – bývají nekvalitní,
- kupujte český med, ideálně přímo od včelaře, žádnou směs ze zemí EU a mimo EU.
Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.