Já mám nejradši obyčejné smaltové nádobí. Máme tu pár "nerezových" věcí a ty se musejí neustále leštit, aby nevypadaly umolousaně, každá kapka vody na tom udělá flek, každý dotek je na tom vidět, každé smítko... No prostě neštěstí :-) O "nerezovosti" nemluvě. Mám například dva takzvaně nerezové odpadkové koše, na kterých už jsou rezavé skvrny (protože jsem je já hloupá měla v kuchyni a v koupelně v domnění, že označení "nerez" je od slova "nerezavějící") :-D
Pokud je to s měděným nádobím podobné, tak děkuji - nechci. Zlatý smalt :-) Myslím, že každá móda jednou pomine a lidi se stejně zase pokorně vrátí k osvědčeným věcem.
Nejdříve k tomu reznoucímu nerezu. Běžná nástrojářská ocel (někdy nesprávně označovaná jako chirurgická - prostě klasická 18/10) reznout opravdu může, záleží na prostředí - více tomu škodí např. slaná voda. Každopádně pokud se nádobí nenechává válet válet ve dřezu, atd, tak by k reznutí nemělo docházet.
Měděné nádobí reznout nemůže, protože měď prostě nerezne (proto se používá např. na okapy), ale může se pokrývat měděnkou, jak bylo v článku zmíněno.
Jinak se smaltem mám také zkušenost a musím říct, že je to nesmrtelné nádobí - tedy pokud ho nezapomenete na plynu a nevyvaří se voda, nebo pokud neodštípnete kus smaltu např. po nárazu. Také se na něm nedělá povlak jako na teflonovém nádobí a jídlo se v něm nepřipaluje tak snadno jako v nerezovém.
Osobně ale smažím na teflonu a vařím v nerezu. Teflonovou pánev kupuji vždy v akci za pár stovek (většinou Tefal) a cca po 3 letech ji vyhodím a koupím jinou (v souhrnu se za celý život cca dostanu na cenu tzv. zázračného nádobí), nerezové nádobí mám pořád původní.
ještě k nerezu:
Nerez je (obecně) špatný vodič tepla (viz. nerezové termosky - kam se na ně hrabou skleněné :) ), ale asi mírně lepší než smalt (v podstatě sklovina), u nerez nádobí bude hlavní ftip v sendvučovém dnu - plát Al kvůli rozvedení tepla a plát "běžné" oceli aby šel dát na indukční plotýnku, protože 18/10 není nástrojová ocel ale austenit (a ten je jak známo nemagnetický). Pro někoho je plus i to, že nerezové nadobí je (až na masivní dno) poměrně tenkostěnné a proti opravdu kvalitnímu smaltovanému mnohdy lehčí. Ale chloridy (kuchyňskou sůl) opravdu rád nemá.
Nej nadobi je litina, samo nikoli s teflonem ale se smaltovanou vrstvou. Ta sice casem muze popraskat, ale nic to nemeni na tom, ze tohle nadobi diky masivni konstrukci sice rozhodne neustetri na plynu, ale taky nic nepripali - na smazeni dokonaly, protoze to drzi velmi stabilne teplotu a ne jako tenkostene panve, kdy je prakticny nemozne regulaci horaku docilit rozumne teploty (bud je to moc nebo malo, na kzdym kousku jinak ...)
Taky hlasuji pro litinu, hezky vede teplo a vypadá dobře, ne jako nerez, jak říkáte. I ten celkový pocit z vaření mám o něco lepší, když pracuji s něčím pocitově kvalitnějším. Koupila jsem pánev i dceři na Vánoce a taky si ji chválí, bylo to tuším na této stránce.