Názory k článku Meditace pro všední den

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 1. 2011 8:03

    marl (neregistrovaný)

    Zijeme predevsim v dobe, kdy si temer kazdy muze svobodne vybrat, jak hekticky chce zit. Nicmene diky za clanek :)

  • 2. 2. 2011 14:54

    Kecka (neregistrovaný)

    „Jednoduše je třeba umožnit okamžiku neomezované přirozenosti, aby se projevil. Namísto abys o něm meditoval, zaměřoval se na něj, nech jej prostě, aby byl… Je to spíš otázka obeznámení se než meditace… Čím více poznáváme podstatu své mysli, tím méně o ní záměrně meditujeme, tím snazší je poznávat a jednodušší setrvávat.“

    Tahle formulace se mi docela líbí. Když o tom s někým, vždy jednou za pár let mluvím, tak nikdy nevím jak podobný pocit vyjádřit. Dříve jsem občas říkal, a myslím že zmíňka bude i na Vitalii, že je to ten okamžik kdy člověk přestane myslet ve větách a slovech (tak docela často fungujeme) a prostě si věci uvědomuje.

  • 17. 2. 2011 10:44

    Odmítač lotosové pozice (neregistrovaný)

    Dobrý dane pane Gilík,

    Nevím jak ostatní, ale já vyhlížím váš další díl ze série článků o meditaci. Jsou zajímavé, a jsem zvědavý co chcete napsat příště.
    Nediskutuji však, proto abych vás neovlivňoval a dal prostor ostatním (lidem kteří meditují prvně). Také se nijak zvlášť nechci s ostatními podělit o svoje "zkušenosti" a určitě ne o pocity, není tu ta správná atmosféra.

    Díky za tuhle sérii článků.

  • 17. 2. 2011 17:12

    Richard Gilík (neregistrovaný)

    Těší mě Váš zájem, ale nepřipravil jsem více dílů (ani jsem to nezamýšlel). Měl to být takový úvod pro začátečníky, upozornění, že existuje něco tak užitečného a hodnotného, jako je meditace. Nevím, co bych k tématu ještě dodal, navíc aby to bylo vhodné pro mainstreamový magazín a určeno začátečníkům - tedy základnější informace, které jdou napříč meditativními tradicemi.
    Ale zajímá-li Vás to, kdysi jsem na téma meditace napsal ještě jeden článek, kde ji srovnávám s modlitbou: http://duchovno.doktorka.cz/je-meditace-protikrestanska/, popř. Vám mohu poslat své odpovědi ke studijním otázkám z meditace v angličtině, když mi dáte na sebe kontakt.

  • 17. 2. 2011 21:25

    Odmítač lotosové pozice (neregistrovaný)

    Podle mne jste vše podstatné řekl hned v úvodním článku, proto mne překvapilo, že jste dokázal informaci ješte zpřesnit v dalších dvou dílech.

    Omlouvám se, ale po přečtení vašeho druhého dílu jsem nabyl dojmu že budou články další. Moje chyba.
    A proto, že mne už nenapadalo co se dá dalšího o meditaci říci, snad kromě detailnějšího probírání technik uvolňování a soustředění a účelů meditace, tak jsem byl docela zvědavý co napíšete. Máte v této "problematice" dobré vyjadřovací schopnosti, podle mne, a to se cení.

    Váš článek na Doktorce si již čtu, ale děkuji s tématickou angličtinou (párkrát jsem Indickou angličtinu viděl) se momentálně mořit nehodlám, i tak mám spoustu restů v ostatních oblastech. Literatury mám k dispozici také dost, ale osobní zkušenost evropana je něco jiného.
    Znám jen jednoho člověka který pravidelně medituje, začal později než já a má úplně jiný přístup než já (i když něco jsem od něj již převzal), ale i přestože jsme kamarádi tak si žádné podstatné zkušenosti nevyměňujeme. Meditace je (pro mne) taková chvilka se sebou samým a nikomu jinému do toho nic není (alespoň ve společnosti ve které žiji). O to více jsem si vážil vašich článků, čekal jsem že půjdete časem ještě do větší hloubky, málokdo zmiňuje rozličné představy za které by vás lecjaký cvokař klidně zavřel do blázince...

    Děkuji, a přeji vám lehkou ruku při psaní dalších článků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).