Podle odborníků nás změna na zimní čas nerozladí tak, jako „jarní“ posun času, kdy jsme okradeni o jednu hodinu spánku. Tento víkend posuneme ručičku v neděli ve 3 hodiny ráno zpět na 2. hodinu. Vyjímkou jsou samozřejmě ti, kteří musejí pracovat v noci nebo v neděli. Těm nikdo o hodinu delší pracovní dobu nevynahradí.
Čtěte téma: Z dovolené rovnou k rozvodovému právníkovi
Posun času vnímají především citlivější lidé, na které může mít změna negativní vliv. “Každý se s tím musí srovnat sám. Pár dní to může trvat, ale větší vliv na zdraví to určitě nemá,“ řekla pro TV Nova lékařka Eva Herzová.
Někteří odborníci s ní však nesouhlasí. “Skok na letní čas a zase zpět představuje razantní zásah do biorytmů, organismus se s tím stresem vyrovnává řadu týdnů. Existuje řada diagnóz, od psychiatrických až po neurologické, kde skokový posun času může vyvolat náhlé zhoršení zdravotního stavu,“ uvedl pro TV Nova Jan Šimůnek z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Vadí vám změna na zimní čas?
Čtěte téma: Mateřská centra: Mají smysl, nebo z nás tahají peníze?
Nejvíc však změnu času kritizují ti, kteří budou muset v noci pracovat o hodinu déle. Nástup do dalšího pracovního dne jim nikdo neposune.
Diskuse Jak reagujete na změnu času?