Nezapomínejte při porovnávání nákladů na náklady na energii na vyvaření kalíšku. Pokud ho budete vyvářet v menším kastrolku pár minut, spotřebujete něco přes 0,1kWh elektrické energie. Při ceně cca 5Kč/kWh to bude cca 0,5Kč (případně pro detailisty ještě 0,5l vody cca 0,04Kč) a najednou se náklady blížíme nejlevnějším vložkám (a to ještě bez uvažování ceny vlastního kalíšku). Výhodu budou mít ti, co mají plynový vařič, kde bude cena cca 0,2 místo 0,5Kč.
Ke kalíšku mě přivedly až špatné zdravotní zážitky s tampóny.
Od začátku používání jsem byla taky na vážkách, ale pak si každý zvykne. Musíte si najít správnou polohu na zavádění a také správně stlačit kalíšek při zavádění.
A výměna také jen ráno a večer ve sprše, hlavně se nemusím bát "protečení".
Těm ženám, které prostě musejí vyměňovat kalíšek častěji než ráno a večer ve sprše, se nabízí jednoduché řešení - zakoupit kalíšky dva a při nutnosti výměny mimo domov vložit použitý do plastové krabičky a omýt až doma, místo něj zavést ten, který je zrovna čistý.
A dneska už se dají koupit i levnější verze a tři stovky, takže to není až taková pálka.
Existují v základu tři řešení, je dobré si vyzkoušet každé z nich a zvolit to, které je pro Vás to nejlepší.
Hlavní je si třeba uvědomit, že se toto obvykle neděje a vyprázdnění kalíšku si můžete naplánovat na vhodnou dobu a místo a když někam jdete mimo konfortní prostředí, tak těsně předtím kalíšek vyprázdnit, aby jste pak měla jistotu, že jej nemusíte minimálně několik hodin vyjímat.
Tři způsoby řešení vyprázdnění kalíšku na veřejných WC jsou popsány zde:
https://lunacup.eu/wiki/menstruacni-kalisek/jak-pouzivat-menstruacni-kalisek-na-verejnych-toaletach/
ja sama kalisok pouzivam uz cez rok a pol a odporucila som ho dalsim zenam ktore su rovnako ako ja velmi spokojne...co sa tyka clanku, momentalne su dostupne uz viacere znacky kaliskov ktore okrem toho ze maju ine zakoncenie ako je tvrda tycka vyrabaju aj viac ako dve velkosti takze damy ktore maju silnejsi menzes si mozu kupit vacsiu velkost tym padom sa pocet nutnych vyprazdnovani kaliska znizi...
a nakoniec, pre mna osobne je ekologcika vyhoda velmi dolezita...ked mame predsa moznost nejako pomoct prirode a je to pre nas este aj lacnejsie a pohodlnejsie tak potom kde je problem? :)
Tak s autorkou nemozem suhlasit. Kalisok som si kupila pred cca 6 rokmi a odvtedy nepouzivam nic ine, uz mam doma niekolko kaliskov (roznych velkosti i barevnych :)). Absolutna spokojnost!Na rozdiel od vloziek a tamponov s nim je minimalna praca - staci dezinfekce za studena, cca 15 minut a je pripraveny. Vynema v sprche, alebo kus za kus ak je potreba v praci. A hlavne ziadne neprijemne pocity kvoli vysuseni sliznice v dobe slabsej menstruacie alebo neprijemne pocity ak ho mam v sebe dlhsie, co sa mi u tamponov obcas stavalo. Takze osobne len kazdej znamej ci kamaratke odporucam :)
Také nesouhlasím s autorkou článku. Počátky zavádění kalíšku jsou vždycky těžké, protože je to něco úplně jiného než na co jsme byli zvyklí. Autorka nemůže veřejnosti překládat svůj názor na kalíšek po pár dnech zkoušení! Kalíšek používám 6 let a považuji ho za převrat. Ráno a večer ve sprše vyliju, pro většinu žen není potřeba podstupovat takové "představení" jak uvádí autorka. Dříve jsem se bála nechávat kalíšek 12 hodin, měnila jsem ho proto během dne a nikdy jsem se nesetkala s problémem. Každá průměrně zručná žena výměnu zvládne i na veřejné toaletě. Od té doby co používám kalíšek mi odpadly starosti s protékáním vložek či tamponů, kalíšek necítím, kromě ranní a večerní sprchy ani nevím, že mám menstruaci, zmizely mi dlouhodobé problémy s mykózami.
Lidé jsou k novým věcem skeptičtí. Neberu jim to, nepřemlouvám, nevnucuji svůj názor. Mě kalíšek změnil pohled na menstruaci, nehledě na to, že je absolutně hygienický. Už bych se nikdy k vložkám či tamponům nevrátila. Dámy neví o co přicházejí :)
Mně se kalíšek zamlouvá po všech stránkách - hygiena, ekologie, náklady... Ale nejde to, zkoušela jsem ho už hodněkrát, ale já mám tak bolestivou menstruaci, že to prostě nejde... Bolí to, bolí mě celý vnitřek, blbě se to popisuje slovy, jakoby taková slabost až řezání jak v p.vchodu, tak kolem dělohy, kolem střev... Škoda, byla by to ta nejjlepší možnost, nebýt tohoto. Máte to taky tak některá?
Bez přehánění jedna z nejlepších věcí, co jsem si kdy pořídila. Ne, nejsem zaplacená. Manipulace není nic moc, ale vyměnit ráno a večer ve sprše stačí, takže nakonec to není taková tragédie. Jen první den mi vždycky proteče, jak je vše takové "oteklé". Jinak samá pozitiva a sociální jistoty :) Na návštěvě neřeším, kam zahodit vložku, když tam nemají koš, v létě žádné lepení a strachy z bakterií a přítel myslím taky ocení, když se můžeme aspoň mazlit.
Je to prave naopak. Krev se v noci v tamponu rozklada kvuli bakteriim, proto se tampony doporucuji casteji menit. Kalisek je sterilni a krev pres noc v pochve nekvasi. To je dalsi vyhoda kalisku - krev je jasne cervena a vubec nepachne, narozdil od krve ve vlozkach a tamponech, a nehrozi zde syndrom toxickeho soku, ktery zpusobuji prave bakterie.
Ze zkusenosti vím, že výměna kalíšku na veřejném WC není snadná ale jde to. Stačí k tomu láhev s vodou která má zúžené víčko aby při zmáčknutí láhve byl proud vody silný a kalíšek omyl bez použití prstů nebo ubrousků. A to jak autorka psala s kalhotkami na pul žerdi... No když si někdo neumí pomoct, tak má holt smůlu. Jde se utřít, použít kus složeného toaletního papíru na chvíli jako náhradní vložku a kalíšek v klidu umýt, ať už na WC lahví a nebo u umyvadla.
Já bych ho rozhodně zpět za vložky a tampony neměnila i když je vytahování občas složitější. Je pro mě výhodou že skvěle drží, těsní a neproteče a navíc o něm absolutně nevím a nijak mě neomezuje.