Pokud by galiový teploměr fungoval úplně stejně jako rtuťový, tak naprosto nic neřeším a pořídím si ten. Jenže reálně to je tak, že zaplatíte více za paskvil, který měří pomaleji, nedá se rozumně sklepat atd. Mimochodem doma jeden mám a k dokupu těch rtuťových jsem došel až na základě totální nespokojenosti s ním.
A druhá věc - ono se hezky kecá o tom, jaké hrůzy způsobí rtuť (v reálu mimochodem zrovna dopady teploměrů nestály za řeč), ale bohužel ani toto není hra s nulovým součtem. Myslíte si, že například množství vygenorovaného elektroodpadu je zanedbatelné?
Kvalitní elektronické teploměry taky měří dobře. Mám jeden co měří 15 roků, baterku jsem měnil jednou. Těžba lithia pro baterku pořád lepší než těžba rtuti.
Ale koukám důvod se vždycky najde, a nejsi schopen obětovat trochu nepohodlí.
O tom ekologie je. Trochu se snažit. Jasně, můžu ten odpadek vyhodit hned teď. Anebo přetrpím trochu nepohodlí a ponesu ho chvíli déle do tříděného odpadu.
Když už jsme u zdraví lidu, kolik milionů lidí má v puse amalgámovou plombu, a třeba i celé desítky let? Tahle nesystémovost a vytipování jednoho viníka mi připomíná hloupou honbu za snižováním CO2. Přitom mnohem horší viník jsou výfukové plyny kamionů, co vozí zboží sem a tam po celé Evropě. Pokud je vůbec CO2 viník, když je vytipovaný: bez něj by nebyla fotosyntéza a umřeli bychom.
Eurobyrokrati se ráno probudí a řeknou si: "Tak co zregulujeme dnes? "
Nedělej vůbec nic, a chovej se nejhůř co to jde, protože se přece vždy můžeš vymluvit na horšího viníka, kamióny:
"Hodit odpadek do koše? Ale ne, jsou horší věci, kamióny, hodím to rovnou na zem. Třídit plasty? Ale ne, jsou přece horší věci, kamióny, tak ty plasty spálím v kamnech."
Po kouskách k lepším zítřkům. Nejde všechno najednou. Vždycky se najde něco horšího, ale pokud neděláš vůbec nic, nikam se nedopracuješ. Já nemohu ovlivnit tvoje chování, ale mohu si zvolit, že místo rtuťového teploměru si koupím jiný, jehož výroba není tak nebezpečná. Tím malým kouskem přispěji.