Devětadvacetiletá Markéta s migrénou vyrůstala už od puberty, postupně přitom záchvaty sílily a přestaly na ně fungovat volně prodejné léky a úprava režimu. „Občas jsem přišla na nějakou vychytávku: třeba že ataku dokáže zastavit správně načasované kafe a vynechání hořké čokolády. I přesto se ozývala v pravidelných intervalech,“ vzpomíná pacientka.
Co se dozvíte v článku
Antidepresiva jako léky první volby
V dospělosti už přešla do péče neurologa, protože jednoduše musela normálně fungovat
. Jako dominantní spouštěč se ukázal stres, ale tomu nebylo v práci možné se zcela vyhnout, takže přišly na řadu léky, konkrétně lehká antidepresiva.
„Zpočátku jsem byla unavenější, ale záchvatů ubylo. A pokud nějaký přišel, pomohla síla triptanů,“ líčí Markéta. Později začala pomýšlet na založení rodiny, a léky proto vysadila. Vyměnila i práci za klidnější. Jakmile ale cítila, že se blíží ataka, věděla už, kdy si má lék vzít, aby ji včas zarazila.
Po šestinedělí se ataky zhoršily
O těhotenství Markéta mluví jako o zlatém období – devět měsíců totiž záchvaty netrpěla, stejně jako zhruba dva měsíce po porodu. „Pak se hlava opět začala připomínat. Ale jinak, silněji. Záchvaty trvají i tři dny a hlásí se skoro každé dva týdny. Doprovází je nově i nevolnost a větší světloplachost,“ říká s tím, že kvůli kojení vlastně ani nemůže brát žádné léky, což jí situaci ještě ztěžuje.
„Ve dnech, kdy mám záchvat, jsem jako chodící zombie. ‚Bolí‘ každý prudší pohyb, hluk běžného dění, trochu se mi pletou slova. Navíc děťátko jako by to vytušilo a v rámci empatie většinou ‚mrčí‘ se mnou, čímž se spirála roztáčí pořád dokola,“ popisuje Markéta.
Online konzultace přinesla konečně řešení
Shodou náhod objevila organizaci Migréna-help, která provozuje online poradnu. Pro ni ideální řešení, protože s malým miminkem nemusela nikam cestovat.
„Paní doktorka se mnou probrala mé obtíže a doporučila mi lék, který je na trhu nový a dostatečně šetrný, jak jsem potřebovala. Mojí neuroložku tato varianta léčby nenapadla, upozornila jsem ji na ni až já, když jsem si šla pro recept. Ale byla jí otevřená. Vyzkoušely jsme a funguje skvěle. Dokonce bez vedlejších účinků. Jde bohužel o poměrně drahý preparát, který zatím nehradí pojišťovna, a také je ho potřeba správně načasovat, nicméně stačí při užívání vynechat kojení jen na šest hodin, což už syn zvládne,“ uzavírá pacientka.
Většina se setká s nepochopením
Migréna-help se prostřednictvím svojí poradny snaží urychlit léčebný proces. Lékaři nasměrují pacienty na správnou léčbu, poradí s nežádoucími účinky léků a zodpoví i další dotazy.
Jak také ukázal průzkum Migréna vs. stigma, naráží občas až 48 procent pacientů na odklady a nepochopení ze strany zdravotníků, a dalších 18 procent lidí se setkalo dokonce s velkými problémy. Pouze třetina oslovených neměla se získáním adekvátní léčby problém.
„Často se v rámci poradny setkáváme s pacienty, kteří nikdy nebyli u neurologa a s nikým bolesti hlavy dosud neřešili. My jako lékařky poradny tyto pacienty informujeme o správném postupu. Jindy se setkáváme s pacienty, kteří jsou sice sledováni u neurologa, ale s migrénou se i přesto trápí a neví, že jim může být poskytnuta i specifická léčba, jako např. léčba biologická,“ vysvětluje Lubica Joppeková, specialistka na migrénu z Centra bolesti hlavy v Brně a lékařka poradny Migréna-help.
Dotazník už vyplnilo přes 1700 lidí
Nově je na stránkách organizace dostupný také dotazník Migréna test. „Dotazník jsme spustili před měsícem a od té doby si jej vyplnilo přes 1700 lidí. U 77 procent z nich se potvrdilo, že se pravděpodobně potýkají s migrénou. Věříme, že tento nový nástroj pomůže pacientům s tímto onemocněním urychlit přístup ke správné léčbě a zlepšit tak své životy – aby nemuseli jen přežívat, ale opravdu žít,“ říká zakladatelka Migréna-help Rýza Blažejovská, která se sama s migrénou potýká přes dvanáct let.
Dotazník obsahuje sadu dvanácti otázek, pomocí kterých identifikuje migrénu. Ptá se například, jestli je bolest hlavy jednostranná, zda trvá hodiny až dny, jestli ji doprovází nevolnost nebo zda pacienta současně obtěžuje světlo, pachy či hluk.
Dotazník je zdarma na webu organizace Migréna-help. Po zodpovězení otázek se dozvíte, nejen zda může vaše bolest být skutečně migrénou, ale i kam se obrátit a také odkaz na základního průvodce života s touto diagnózou.
Máte zkušenosti s migrénou?
Migréna
Oproti běžné bolesti hlavy se migréna projevuje souborem specifických příznaků, které se mohou objevit v různé míře – v závislosti na závažnosti záchvatu migrény. U každého má takový záchvat jiný průběh a některé příznaky se nemusí dostavit vůbec. Stejně tak jednotlivé epizody mohou mít různou intenzitu a může je doprovázet jiný soubor příznaků než při předchozím záchvatu.
Nejběžnější příznaky migrény:
- pulzující bolest, kterou zpravidla pociťujete jen v jedné části hlavy
- přecitlivělost na světlo, zvuky nebo zápachy a vůně
- nevolnost nebo zvracení
- poruchy vidění
- aura (mihotání a záblesky v zorném poli, prázdná místa v zorném poli, mravenčení v rukou aj.)
Mezi další doprovodné příznaky mohou patřit: únava a letargie, závratě (vertigo), podrážděnost, ztuhlost krku a šíje, poruchy koncentrace, bolesti břicha, průjem, pocení, návaly horka/zimy, poruchy rovnováhy, mžitky před očima, neostré nebo dvojité vidění, poruchy citlivosti – snížení citlivosti končetin, mravenčení na jedné polovině těla, poruchy motoriky – jednostranné částečné nebo úplné ochrnutí motoriky těla, poruchy řeči – potíže s vyslovováním, hučení v uších (tinnitus), nekoordinované pohyby těla při chůzi, poruchy vědomí.
Zdroj: Migréna-help