V článku je prezentován jednostranný pohled chemika či fyzika. Takový materialisticky založený člověk by nikdy neuměl vysvětlit, proč například více chutná jídlo připravené s láskou (když má přece stejný chemický vzorec). A stejně tak mně nedokáže vysvětlit, proč mi jídlo z mikrovlnky prostě vždy chutná méně.
Tohle vědci umí vysvětlit velice dobře. Pokud je opravdu rozdíl jen v tom, jestli bylo připravované s láskou, tak bude chutnat líp jen tomu, kdo o tom ví. Mozek na nás hrozně rád hraje habaďůru a je strašně těžké mu v tom zabránit. Proto taky vědci tolik mluví o věcech jako dvojitě slepé testy. Pokud bude nějaký ochutnavač i jen tušit, která porce by měla být lepší, pak mu bude víc chutnat. Sranda je, že stejně funguje třeba i cena. Jestli chcete trochu líp vědět, co se vám děje v hlavě, doporučuju knihu Rychlé a pomalé myšlení od D. Kahnemana
A některé věci z mikrovlnky budou prostě chutnat jinak, protože se tam jinak ohřívají. Třeba ta kůrčička na kuřeti.
Věda na nás také hraje habaďúry.
Stačí se podívat na vědecké metody ohledně „prokazování“ globálního oteplování.
Nebo na to, co věda tvrdila v minulosti. Například hrdé prohlašování vědců, že něco jako bacily samozřejmě neexistují a dehonestování a vyštípání lékaře, který objevil, že sterilizací nástrojů se prudce snižuje úmrtnost u operací.
„Žádný člověk nemůže přežít jízdu v dopravním prostředku jedoucím rychleji, než 41 km/h“ – je platné vědecké tvrzení v relativně historicky nedávné minulosti.
Věda může leccos vysvětlit, čímž není řečeno, že je to vždy vysvětlení pravdivé. Bude pouze „vědecké“.
Počkejte si 20–30 let, kolik z dnešního „vysvětlení vědy“ zůstalo a o ostatním vědci raději nebdou chtít slyšet. A nebo si přečtěte tvrzení vědy o půl století nazpátek. To Vám otevře oči.
Ale houby s octem.
Většina vědců nezná ani pořádně principy vědeckých metod a jejich statistického zpracování.
Neglorifikujte si vědu.
Věda byla kvalitní v době, kdy to dělali výjimeční lidé. Máte-li dnes desítky, možná stovky miliónů vědců, bude mezi nimi stejné rozložení povah i schopností jako mezi běžnými lidmi.
To je většina šedý průměr až podprůměr, většina se poveze, mezi nimi bude pár procent baronů prášilů, možná pár procent opatrných.
Stejně jako nadměrný počet vysokoškoláků plodí nízkou kvalitu vzdělání, tak vysoký počet vědců plodí stjeně nízkou kvalitu vědeckých výstupů.
Velikost vědce je dnes hodnocena toliko pouze pomocí grafománie vědce. Nikoho nezajímá přínos vědce, hodnotí se pouze počet písmenek, tedy počet odborných prací. Bez ohledu na kvalitu prací.
Až zase příště uslyuším v televizi nebo budu číst „Univerzita Karlova dělá nejlepší vědu, protože má největrší počet odborných prací.“ – opět si jako vždy vzpomenu, že vědec nemusí být dnes kvalitní ani přínosný, ale hlavně musí umět expresně zvracet písmenka.
Rozlišujte mezi vědci a mezi lidmi, co se za vědce jen vydávají. Ti první zcela jistě znají vědeckou metodu do posledního detailu, důsledně se jí řídí a své výsledky nepublikují bez pořádného ověření. Těch není mnoho.
Ale ti druzí, to jsou ti, co píší ty nesmysly, které jste vytýkal a které je bohužel nejvíce slyšet. To jsou ty vaše desítky miliónů, jenže nevědců. To pak vyvolává mezi lidmi negativní vztah k vědě, bohužel většinou způsobený jejich vlastním nedostatečným vzděláním a z toho plynoucí neschopností rozeznat prázdné žvásty od seriózní vědy.
Těch skutečných vědců je jen malé procento z oficiálních vědců. Poměrově je to přesně naopak, než píšete.
Když se vrátím k prvostní reakci na to, že věda všechno vysvětlí – pokud se plně spolehneme na pouze vědecká vysvětlení, věda lidstvo zabije. A to vůbec neuvažuji podplacené výzkumy od farmaceutů, potravinářských firem a GMO koncernů.
Trvalo desítky let, než věda přišla na to, že DDT není tak zcela neškodné.
Byly to vědecké výzkumy a testy, které pustily do oběhu Thalidomid, lék, po kterém se rodily děti bez nožiček a ručiček.
A teď tu máme tvrzení, že věda vše opět „vysvětlí“.
Je třeba si uvědomit, že ani věda, jakkoli obrovskou úctu k ní mám, není ani zdaleka neomylná ve svých závěrech.
Znovu říkám: „vědecké vysvětlení“ nerovná se nutně „pravdivé vysvětlení“.
Stačí se pouze podívat na haldu opravených omylů, které věda vyznávala třeba jen v minulém století. A za dalších pár desítek let mnoho ze současných vědeckých poznatků bude uznáno mylnými a opraveny.
Věda není žádný děda vševěda, ani neomylný bůh.
S těmi omyly máte zajisté pravdu. To je už důsledek toho, jak věda funguje. Jednoduše, žádnou teorii nelze definitivně potvrdit, lze ji jen vyvrátit. Každý potvrzující experiment jen říká, že teorie není úplně od věci a něco na ní asi bude. Každý experiment, který ukáže něco odlišného, říká, že teorie je špatná a je nutné ji přepracovat či úplně vyměnit tak, aby popisovala i nový jev.
Takže ano, věda dokáže všechno vysvětlit. Ale jen s určitou mírou spolehlivosti. Proto třeba mohlo trvat nějakou dobu, než se přišlo na nespolehlivost některých látek nebo léků. Protože do té doby používané detekční metody prostě nebyly dostatečně přesné. Ale žádné metody nebudou nikdy stoprocentně spolehlivé.
Právě o ty omyly a jejich nápravu ve vědě jde. Věda jako jediná ze všech metod poznávání své omyly hledá a opravuje. Všechny ostatní metody rádobypoznávání na svých omylech trvají, dokud nezhebne jejich poslední stoupenec.
Proto se lze na vědecké poznání spolehnou mnohem více, než na jakékoliv jiné poznání. I když není bez chyb.
"Trvalo desítky let, než věda přišla na to, že DDT není tak zcela neškodné."
-zcela nesmyslná věta
Věda nikdy neprokázala že DDT je škodlivé v dávkách které se používá jako insekticid.
Zákaz DDT byl vyhlášen neobyčejně rychle v rádu let od hysterického a emotivní výlevu pavědkyně Rachel Carsonové.
A kde je řečeno, že dvojitě slepý test je vhodný i zde? To je jeden z nástrojů materialistické vědy, který selhává například pro hodnocení, která žena je a není hezká (to se nedá vměstnat do žádného vzrce) nebo pro hodnocení, co mi chutná (chutě se přece mění). Ostatně - ani nejvyšší skeptik pan Grygar jistě nepoužívá dvojitě slepý test pro hodnocení své víry v Boha.
Podstata dvojitě slepého testu spočívá v tom, že se testuje vliv něčeho na něco (léku na nemoc, mikrovln na chuť jídla) a tím, že ani pacient/ochutnávač ani ten, kdo mu to podává (to je ta dvojitá slepost) neví co je lék a co placebo, co je ohřáté v mikrovlnce eliminuje psychologický vliv - placebo efekt nebo že mi více chutná to co mi dle předpokladů více chutnat má. Analogické postupy jsou samozřejmé například u degustací čehokoliv.
Subjektivní hodnocení jestli se mi něco líbí (žena, obraz, cokoliv) je otázka úplně jiné povahy a uvádění takovýchto příkladů jen ukazuje jak si hloupý.
Až na to, že je to hoax - http://www.snopes.com/science/microwave/plants.asp
Nerovnomerne zohriate jedlo je problem typu mikrovlnky. Pri tych lacnych sa nezohrieva rovnomerne.
Mne zase nevyhovuje jedlo zohrievane v kastroloch, lebo sa v nich pripaluje, alebo je potrebne priliat do uz hotoveho jedla dodatocne olej. Napr. rezen (rizek) sa urcite rovnomernejsie zohreje v MV, ako na sporaku.
Navyse nalozim presne porcie na taniere a nezohrievam zbytocne mnozstvo navyse.
A víte, že existují jídla, která se bez ohřívání ani nedají udělat?
Dělal jste si někdy třeba smetanový brambor? To se musí péci na "skorohotovo", nechat vychladnout, den odležet v ledničce a před podáváním dopéci. Jak z toho máte hnusnou nechutnou hromadu mokrých bramborových plátků.
Elektrická plotýnka trochu na tom lépe než mikrovlnka. Je tam indukce s vlivem na okolí, tudíž na připravované jídlo.
Nejlepší na tom je ohniště, živý oheň tomu jídlu dodá i energii. Bohužel pro naši civilizaci nemožné, technicky, prostorem, časově. V zástupu je ještě tak plynový sporák.
Jednou se nám stal na ubytovávání takový případ o kterým se zde zmíním. Přijeli na jednu noc imigranti (někde z balkánu) "táhnoucí" spíše do Německa. V kuchyňce měli možností na přípravu svého jídla mnoho. Mikrovlnka, elektrický sporák, elektrická trouba, elektrická konvička na ohřev vody. Víte co udělali? Ne, že využili možností tvorby jídla bez svých nákladů, ale udělali co jsem ještě nikdy neciděl. Přitáhli si z auta velký propan-buten s vařičem a jali se vařit na otevřeném ohni. No, neohřáli se ani jednu noc a utekli. Protože ze šesti osob jich tam bylo najednou ale dvacet. A všichni, že mají zaplaceno. No nedalo se to řešit jinak, než aby cizinecká policie vyřešila kdo zde oprávněně bydlí a kdo ne, protože hodlaqli bydlet i na soukromém parkovišti. Než přijela policie, všichni byli pryč, odjeli. Podstatné na tom příběhu je pro tento náš okamžik to, že je k přípravě jídla zajímá jenom oheň. Zeptejte se na to i třeba u cikánů.
Dovětkem k poznámkám o vodě. Voda má setsakramenskou paměť. Dokáže vám zatáhnout do těla i problémy. Ale může být i živá. Podle toho, jak s ní budeme zacházet.
Mikrovlnné záření potravinu ohřívá v celém objemu, ale tzv. zevnitř.
Toto je velmi rozšíření omyl. Mikrovlnné záření proniká dovnitř potravin omezeně, průměrně asi pět až sedm centimetrů, ale třeba u šunky jen asi půl centimetru.
musí obsahovat látky s tzv. elektrickým dipólem
Nejen s elektrickým dipólem, ale molekuly té látky také musí mít možnost se volně pohybovat. Tekutá voda se tak velmi dobře ohřívá, led naproti tomu téměř vůbec (protože je krystalický). Tuky a další velké molekuly mají oproti tekuté vodě omezenější pohyb a proto se zahřívají méně.
Takové poškození může nastat i v případě, že mikrovlnku zapnete naprázdno. Zde se budou mikrovlny odrážet od stěn a vracet zpět k magnetronu, což ho může poškodit.
U starých mikrovlnek to bylo možné, skleněný obal magnetronu se tím mohl přehřát a prasknout. Moderní mikrovlnky mají keramické obaly, které vydrží daleko vyšší teploty, takže pro poškození by musely běžet naprázdno hodně dlouho (několik hodin?). A většinou mají i tepelné pojistky, které je v takovém případě automaticky vypnou.
A pozor na jednu specialitu u mikrovlnek: ohřev vody (a jiných kapalin). Protože při ohřevu pomocí mikrovln se voda ohřívá celkem rovnoměrně, tak se stoupáním teplé vody netvoří nukleační centra (jako např. při ohřevu zespodu), voda se proto v čistých hladkých nádobách (i špína a nerovnosti povrchu tvoří nukleační centra) nedokáže začít vařit a tzv. se přehřeje, tj. zůstane tekutá i při teplotě vyšší než 100℃. Potom jakýkoliv větší náraz nebo předmět spadlý do té vody nukleační centrum vytvoří, což způsobí, že se ta voda prudce odpaří, přičemž bude stříkat.
Ten clanek je strasna, ale fakt strasna hovadina. Vyzniva tak ze ohrivani jidel v mikrovlnce je ok, coz rozhodne neni. Sestra bydli v Helsinkach, ma kamaradku ktera tam na univerzite delala vyzkum tykajici se potravin, casti vyzkumu bylo i co se s potravinami stane kdyz se ohreji klasicky (sporak, trouba) nebo v mikrovlnce. Podotykam ze to byl seriozni vyzkum provadeny v laboratornich podminkach. Vysledky byly silene. Jidlo ohrate v mikrovlnce je obrazne receno "mrtve", veskere ziviny, vitaminy a prospesne latky jsou znicene, kdyz to clovek sni tak z toho telo ziska jen prazdnou energii v podobe kilojoulu, jinak vubec nic. Hodne spatne dopadla zelenina a ovoce, je to z toho duvodu jakym principem se jidlo v mikrovlnnem zareni ohriva - castecky hmoty kmitajici ve zbesilem tempu o frekvenci pres 2GHz zpusobi ze dojde k roztrhani bunecnych sten, tekutiny vytecou ven a dojde k znehodnoceni vsech vitaminu a prospesnych latek. Tuky na tom nebyly o moc lepe, tim ze maji tendenci v mikrovlnnem ohrevu tvorit ve sve hmote lokalne prehrate loziska kde teplota dosahuje mnohem vyssich hodnot nez ve zbytku objemu tak tam dochazi k chemickym reakcim a vznikaji v nich nezadouci a casto i karcinogenni slouceniny. Situace je jeste mnohem horsi pokud si clovek jidlo ohriva v plastove nadobe nebo pod plastovym poklopem - horky prehraty tuk ktery na ten plast strikne opet produkuje toxicke vypary a slouceniny ktere nejsou pro zdravi vubec dobre.
Pri ohrivani na sporaku nebo v troube je to uplne jina situace protoze teplo prostupuje hmotou potraviny mene agresivne, ubytek telu prospesnych latek je tam taky ale v mnohem mensi mire a jidlo take chutna mnohem lepe. Kdo si nekdy ohrival zeleninu v mikrovlnce tak vi jaky je to vzdycky hnusny vodnaty blivajz (roztrhane bunecne steny ze kterych vsechen obsah vytekl).
Opravdu nevim co si mam o tomto clanku myslet, je to fakt strasny blabol a dezinformace!! Kdo mi neveri at zapoji zdravy rozum a zkusi v googlu vyhledat termin "microwave owen health risks" - uvidite sami, clanku na toto tema i s podrobnym vysvetlenim vsech moznych aspektu je na netu vic nez dost.
zkusil jsem a prvni co mi vylezlo, je
http://www.who.int/peh-emf/publications/facts/info_microwaves/en/
When used according to manufacturers' instructions, microwave ovens are safe and convenient for heating and cooking a variety of foods. However, several precautions need to be taken, specifically with regards to potential exposure to microwaves, thermal burns and food handling.
Chtelo by to asi neco konspirativnejsiho :)
2 GHz je nic moc. Molekuly při 0℃ kmitají asi 30 THz, tedy 15 000 × rychleji :-)
Protrhávání buněčných stěn kmitajícími molekulami a voda vyteklá z roztrhaných buněk jsou naprosté nesmysly. Rozbředlá zelenina z mikrovlnky je ta samá jako rozvařená zelenina ze sporáku. Prostě jste to ohříval moc dlouho.
Tuky nedělají žádné toxické výpary, dokud se nezačnou rozpadat. A toho dosáhnete stejně snadno v mikrovlnce jako na sporáku. Toxické výpary ale můžou uvolňovat ty plastové nádoby, proto plastové nádoby nedáváte ani na sporák (dnes již existují i plasty bezpečné pro mikrovlnku).
Že při aplikaci mikrovln na jídlo dochází k protrhávání buněčných stěn je pravda, existují na to studie:
Lebovka and others (2004) studied the effect of PEF treatments on textural properties of carrots, potatoes, and apples, reporting that PEF resulted in loss of turgor and rupture of cell membranes.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995313/
Pokud jde o tuky, sám jste prezentoval, že při ohřevu mikrovlnami dochází k přehřívání, protože na rozdíl od klasického ohřevu nedochází k cirkulaci média, vznikají přehřátá ložiska. V mikrovlně lze tuky přepálit mnohem snadněji, než u konvenčního vaření. Co se děje s přehřátými tuky si lze vyhledat.
Sám jsem si kdysi dělal porovnání mezi mikrovlnami a klasickým ohřevem. Např. párky z mikrovlnky byly vodnatější, takové "rozblemclé".
Článek je fajn, akorát že není o mikrovlnkách. PEF má s mikrovlnkou společného hodně málo. V celém článku se mikrovlny vyskytují všehovšudy 2x a to jako příklad jiného zpracování potravin.
A Sten nepsal o přehřívání ve smyslu lokálních přehřátých ložisek. Psal o jevu, který se odborně nazývá utajený var. Voda se zahřeje na víc než 100%, ale nedokáže začít vařit. Čím víc nečistot, tím víc má voda možností, kde může začít vařit. Třeba u polívky bych se utajeného varu nebál.
I u konvenčního vaření to s tou cirkulací média není tak žhavé. Vaření v hrnci se bez míchání obvykle taky neobejde.
Samozřejmě, že mikrovlnka ohřívá na jiném principu, takže třeba nedělá tu zmiňovanou kůrčičku na kuřeti. Mimochodem s jakým klasickým ohřevem jste to porovnával? Párky z hrnce budou taky vodnatější, než párky z grilu. To, že jiný způsob ohřevu má jiné vlastnosti ještě neznamená, že by byl nějak škodlivý.
Ta studie píše o praskání buněčných stěn, ne o nějakém protrhávání kmitajícími molekulami (???). Praskání buněčných stěn ale nastává v různých mírách při jakémkoliv způsobu ohřevu, což je popsané i v tom odkazovaném abstraktu:
Many food processes [thermal, HP, EFP] are above these threshold limits [irreversible membrane changes] and impact membrane integrity
Psal jsem o přehřívání čistých kapalin (superheating). U rostlinných a živočišných produktů k tomu nedochází, tam se nukleační centra tvoří třeba i kolem těch buněčných stěn.
Který způsob ohřevu pokládáte za klasický? Pečení, dušení, vaření, smažení, grilování, restování, uzení, pražení nebo nějaký jiný způsob? Každý z nic má na různé potraviny velmi odlišné výsledky a rozhodně nelze prohlásit, že by nějaký z nich byl kvůli tomu obecně špatný nebo nezdravý.