Ministerstvo zemědělství (MZe) chce zatočit s dvojí kvalitou potravin. Na sociální síti uvedlo, že chce provést velké srovnání potravin v Česku, na Slovensku, Maďarsku, Rakousku a Německu. Chce totiž získat relevantní údaje, které následně bude prezentovat Evropské unii. Že bychom konečně nakupovali stejně kvalitní potraviny jako lidé na Západě?
Galerie: Testované potraviny a rozdíly podle země zakoupení
Jedno srovnání už jsme tu měli
Veřejná snaha docílit nějakých změn ve složení tuzemských a zahraničních potravin byla patrná už před rokem a půl. Tehdy zástupci Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze prezentovali výsledky výzkumu srovnání potravin a nápojů. Podnětem k výzkumu byla dlouhodobá diskuze o kvalitě potravin na českém trhu.
Projekt, jehož hlavními partnery jsou europoslankyně Olga Sehnalová, která se tématu věnuje mnoho let, a obchodní řetězec Albert, se zaměřil na srovnávací testování čtyřiadvaceti párů potravin a nápojů stejné značky, které se lišily zemí zakoupení. Hodnotitele tehdy zajímalo složení, ale také preferenční chuťový test.
Výsledek testu
Celá třetina vzorků byla tedy vyhodnocena jako rozdílná po stránce složení a senzorických vlastností. Spotřebitelé podle výsledků mohli v obchodech narazit na používání odlišných sladidel v nápojích, rozdílný obsah tuků či různé druhy použitého masa v masových konzervách. I u některých dalších potravin a nápojů hodnotitelé zaznamenali odlišný vzhled, texturu či intenzitu chuti. Výrobci tehdy argumentovali tím, že odlišné složení v jiných zemích odpovídá dlouholetým preferencím či zvyklostem daného teritoria.Však se tak vyjadřovali už když jsme se jich ptali před pěti lety: Stejný výrobek, jiná chuť – prý to tak chceme.
O výsledcích testu si více přečtěte v našem článku Velké srovnání potravin v ČR a SRN: Složení je ve třetině případů jiné
„Český spotřebitel nakupuje za německé ceny mnohdy odlišné zboží. Pro mne i nadále platí, že stejný marketing má garantovat i stejné vlastnosti zboží, jinak se jedná o klamání spotřebitele. Proto znovu téma vrátím i do Evropského parlamentu,“ řekla tehdy Olga Sehnalová. A jak řekla, tak také učinila. Jak dnes europoslankyni citoval iDnes.cz: „S některými dalšími kolegy jsem interpelovala Evropskou komisi. Vyšla z toho odpověď, že průzkum nebyl proveden na dostatečném množství vzorků a že se jedná o chuťové a cenové preference v různých zemích. Pokud je zdravotní nezávadnost zaručená, není se o čem bavit.“
Aby byla data tedy nad slunce jasná, rozhodlo se MZe provést nové velké srovnání. Na svém Facebookovém profilu dnes uvedlo: Chceme provést velké srovnání potravin v Česku, na Slovensku, Maďarsku, Rakousku a Německu. Získáme tak data, aby se jakostí potravin u nás a na Západě začala zabývat Evropská unie.