Značku Regionální potravina získávají každoročně zemědělské nebo potravinářské výrobky, které zvítězí v krajských soutěžích. Jedná se o produkty vyrobené v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Podíl místních surovin je stanoven nejméně na sedmdesát procent, přičemž hlavní surovina musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky tím mají pevnou vazbu k regionu, například se může jednat o krajové speciality.
„Pokud dozorová organizace (Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Státní veterinární správa) zjistí jakoukoli nesrovnalost, okamžitě situaci řešíme,“ říká Vladimíra Nováková, tisková mluvčí Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF), který Regionální potravinu spravuje. V případě závažného pochybení se značka odebírá.
Proč přesně Míša přišel o značku?
Produkt Míša dort byl v loňském roce oceněn značkou Regionální potravina v rámci Jihomoravského kraje. Kontrola ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce však prokázala, že výrobek obsahoval z celkového podílu použitých surovin 54 či 56 procent (dle sezóny) surovin původem ze zahraničí, a to z Polska, Německa, Rakouska a Holandska. Podle pravidel Regionální potraviny by mělo jít maximálně o třicet procent, viz výše.
„Výrobce Pekárny Blansko a.s. tedy uvádí u daného výrobku značku na regálové etiketě zcela neoprávněně,“ zdůrazňuje tisková mluvčí SZIF s tím, že při jakékoli pochybnosti v souvislosti s oceněnými výrobky se mohou spotřebitelé, ať už se jedná o značky KLASA, Regionální potravina, nebo BIO, obrátit na infolinku info@eklasa.cz.
Míša v tom není sám
Odebrat značku Regionální potraviny musel SZIF už letos v březnu výrobku Pomazánek výrobce Jana Junka z Přimdy. A to z důvodu závažných nedostatků v hygieně výrobního procesu. Z obdobných důvodů už nemůže značku Regionální potraviny využívat Ruprechtická bylinková klobása společnosti MASO RYDVAL, které byla značka odebrána loni v srpnu.
Od loňského července pak Regionální potravinu na svém výrobku Celozrnný koláč se sezónním ovocem nesmí užívat Koláčkova pekárna. Pekárna totiž k výrobě používala české suroviny jen sezónně, jinak je nahrazovala surovinami z jiných zemí. Konkrétně šlo o použití italských jablek namísto českých. Podrobně jsme se kauze loni věnovali v článku Koláčkova pekárna přišla o značku kvality a výjimečnosti, kdy jsem oslovili i výrobce.
Galerie: Nejhorší potraviny roku 2018