Palmový olej nemá zrovna pozitivní pověst. Jeho produkce je (ne vždy zaslouženě) spojována například s kácením deštných pralesů. To vede potravinářské výzkumníky k hledání alternativ, které by mohly palmový olej nahradit.
Co se dozvíte v článku
Co je palmový olej
- Nejrozšířenější rostlinný olej na světě.
- Získává se z dužiny plodů palmy olejné (Elaeis guineensis).
- Plody mají načervenalou barvu díky vysokému obsahu β-karotenu, velikostí odpovídají velkým olivám.
- Plody mají jedno semeno/jádro, z něho se získává palmojádrový olej.
- Plody obsahují asi 30–35 % oleje.
- Palmový a palmojádrový olej jsou stejného botanického původu, z hlediska složení mastných kyselin se výrazně liší.
- Palma olejná roste v oblastech okolo rovníku, v současnosti je většinou pěstována v Indonésii a Malajsii, které se řadí mezi největší světové výrobce palmového oleje.
- 17 % světové produkce palmového oleje má certifikát RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) potvrzující jeho udržitelnou produkci, nebo např. certifikát POIG (Palm Oil Innovation Group).
Zdroje: Iniciativa pro udržitelný palmový olej, Konzument.cz
Vědci zkoumají olej z mikrořas
Náhrada palmového oleje je i cílem výzkumného týmu ze singapurské univerzity, který vyvinul metodu umožňující vyrábět alternativu oleje ze zelených mikrořas. Informoval o tom portál Gate2Biotech s tím, že principem je přidání kyseliny pyrohroznové do roztoku s řasami, který je vystaven ultrafialovému záření podporujícímu fotosyntézu. Pomocí dalšího postupu se následně získá olej. Podle informací uvedeného webu je k výrobě 100 gramů komerční čokolády zapotřebí 160 gramů mikrořas.
Výzkumný tým Nanyang Technological University vyvinul metodu, která umožňuje vyrábět a extrahovat oleje rostlinného typu z běžných mikrořas
Získaný olej má mít podle výzkumníků „vhodné funkční vlastnosti“, méně nasycených mastných kyselin, a oproti palmovému oleji tak má být i zdravější. Otázkou ovšem je, co je za funkční vlastnosti považováno.
V Evropě je náhražka palmového oleje nepoužitelná
Jak totiž připomíná Jiří Brát, expert na problematiku olejů a autor řady publikací o tucích a olejninách, mimo Asii se palmový olej používá především jako tuk k udržení pevné konzistence potravinářských produktů. A právě k tomu je zapotřebí vyšší obsah nasycených mastných kyselin.
Jejich nižší obsah sice v praxi skutečně znamená nutričně vhodnější skladbu složek oleje z řas, není jej ale pak možné použít jako strukturální tuk:
„Tato náhrada za palmový olej proto přichází v úvahu zejména v Asii, kde se olej používá větší měrou i na vaření, což není jeho účel použití v Evropě,“ zdůrazňuje Jiří Brát. Uvedený olej z řas se podle něj blíží svým složením podzemnicovému oleji. „Bude tak v praxi mít podobné uplatnění jako tento olej. Nicméně olej z řas, pokud bude vyhovovat po organoleptické stránce, může mít budoucnost z pohledu udržitelnosti,“ podotýká expert.
Souvislost se situací na Ukrajině
Snahy o snížení produkce palmového oleje a hledání jeho jiných a zdravějších alternativ bohužel v současné době částečně torpéduje válečný konflikt na Ukrajině. Na trhu totiž chybí poměrně velký objem slunečnicového oleje, který Ukrajina produkuje a exportuje. Slunečnicový olej je přitom součástí stovek různých typů potravinářských výrobků, přičemž jednu z možností, jak slunečnicový olej nahrazovat, představuje právě palmový olej. Ten navíc může snížit náklady na výrobu příslušných potravin poté, co se cena slunečnicového oleje z Ukrajiny zvýšila desetinásobně. Minimálně dočasně tak bude klasický palmový olej v EU podle některých producentů potravin používán ve větší míře než dosud.
„Ceny slunečnicového oleje vzrostly o 1000 procent, ale nejde ani tak o cenu, protože oleje jsou často jen malou součástí výrobků,“ uvedl například nedávno Richard Walker, generální ředitel potravinářského řetězce Iceland Foods. Problémem je podle něj slunečnicový olej vůbec sehnat, a i když je možné jej nahradit například řepkovým olejem, u přibližně 30 až 40 procent výrobků nebude mít podle něj obchodník jinou možnost než palmový olej „bohužel používat“.
Palmový olej má i světlejší stránky
Samotný palmový olej navíc nepředstavuje pouze negativa – díky němu se například v potravinářství prakticky přestaly používat částečně ztužené tuky s vysokým podílem transmastných kyselin. Ty jsou z hlediska vlivu na zdraví horší než nasycené mastné kyseliny.
Kromě toho v současné době, minimálně na trhu EU, jednoznačně dominuje nabídka certifikovaných palmových olejů. Příslušné certifikáty zaručují, že takto označené výrobky obsahují pouze palmový olej, který byl získán udržitelným způsobem. Jde například o označení certifikáty Identity Preserved nebo Segregated.