Jasně. Jen něco zakousnout a naládovat se kofeinem. A pak to večer dohnat a zákonitě se nacpat nadmíru, protože zanedbaná výživa tělu schází a je ještě víc vyhladovělé z toho kofeinu, a radostně tloustnout-to je ono, to dnešní doba potřebuje :-)))
Vážně přemýšlím o tom, co a jak se vlastně na tom oboru Výživa a stravování studuje. Zřejmě asi ne to, jak se teple naobědvat, aniž by člověk odpoledne odpadl. Já jsem ten obor nestudovala, takže možná právě proto to umím.
Že někdo, třeba právě autor, preferuje studenou stravu, to je pochopitelně možné a budiž mu přáno. Ale vůbec nic to obecně neznamená a rozhodně to není relevantní podklad pro obecná doporučení pro ostatní.
Ten teplý oběd se dá za tu půlhodinu taky zvládnout, ať už někde v závodce, v restauraci nebo ohřát ve firmě v mirkovlnce. To o času (až tak moc) není.
Ale pochybuji, že významná část lidí bude chtít mít 11 hodinovou pracovní dobu (8 hodin práce + 3 hodiny na oběd), kdy v týdnu prakticky nebudou mít nic jiného než vstát, dojít/dojet do práce, vrátit se domů a jít spát.
Ale pochybuji, že významná část lidí bude chtít mít 11 hodinovou pracovní dobu
Mozna se snazi naznacit jinou vec. Pri soucasne urovni automatizace a poctu lidi stejne neni tolik smysluplne prace, aby byla na 8 hodin denne, 20 dni v mesici. Takze kdyz se bude 5 hodin pracovat a 3 hodiny jist, bude to castecne reseni. A lide budou spokojenejsi. Mozna nebudou tolik stoupat nejake priblble grafy, ale ty stejne nemohou stoupat donekonecna. Obed na hodinu, dve neni az tak nic vyjimecneho na jihu Evropy.
Není to jen tak, že obědem ztratíte třeba hodinu času, ale navíc poklesne i vaše následná produktivita
To je ale stale debata na tema, jestli budeme cloveka povazovat za lidskou bytost nebo robota. Produktivita vetsiny dnesnich "kancelarskych" zamestnani je zalostna, v nekterych pripadech v idealnim pripade alespon nulova (jinak zaporna).
K dobrému, plně vychutnávanému jídlu patří pivo, víno či aperitiv
Naprosto souhlasim :-) Pokud nekdo nevykonava cinnost kde je to vylozene nebezpecne (rizeni auta, stroju atd) tak nevidim duvod proc se o tom s nekym vubec vybavovat.
Jenže ten původní výzkum, na který se reaguje, výslovně tvrdí právě to, že mladí chtějí delší oběd i v případě, že by se to nahrazovala následně delší pracovní dobou. A upřímně tohle se mi taktéž velmi silně nezdá.
S tím, co jste napsal vy, se souhlasit může či nemusí, jen to jaksi nesouvisí s výzkumem, na který reagoval článek...
Je ale otázka, zda to celé není vytržené z kontextu celého výzkumu, možná je to míněno spíš jako zájem o "pracovní den rozdělený na dvě části s větší pauzou" než primárně jako "čas na dlouhé jídlo". Tuto variantu už bych si netroufal tak jednoznačně vyloučit.
rozdily v bydleni spis nez ve veku. jen regionalne koreluji s datem narozeni, protoze populacni krivka a chovani trhu udelaji sve.
pokud se podivate ocima te skupiny ve ktere nejse, tak zjistite jak je vas denni rozvrh nepouzitelny a nektere zivotni situace neresitelne a celkove poskozuje i vas socialni a rodinny zivot.
Možná byste si měla přečíst článek... On totiž autor nijak extra nepolemizuje s teplým obědem jako takovým, jde primárně o citovaný výzkum, že "mladí" by preferovali pauzu na oběd až tři hodiny i za cenu následného prodloužení pracovní doby.
A upřímně řečeno, tohle mi taky připadá naprosto mimo realitu, kolik asi bude lidí, kteří by toto opravdu chtěli? Mimochodem, já zrovna teplé obědy rád mám, ale ani v minulé lokalitě naší firmy, kdy se chodilo do restaurace mimo, mi oběd nikdy nezabral víc než hodinu. Nyní máme docela slušnou kantýnu v objektu a tam je to o půl hodině a neřekl bych, že nějak "hltám" (kdyby na to došlo, tak to zvládnu za 10-15 minut, ale nevidím k tomu důvod). Trávit běžným obědem v týdnu 3 hodiny mi skutečně připadá jako až zcestné.
Já tam vidím v naprosté většině námitky cílené proti tomu údajně zjištěnému trendu "dlouhého oběda" i za cenu napracování a obecně o pojetí jídla ve spojitosti se zaměstnáním. To, co by se dalo vykládat jako nějaké velké schvalování rychlé stravy, na což jste patrně reagovala, tam nějak výrazně vidím tak ve dvou větách.
Nutno ale dodat, že jak jsem tu psal v jiném příspěvku, tak mám s odstupem jisté podezření, že autor se zaměřil na větu ze studie poněkud vytrženou z kontextu a ve skutečnosti ten "výzkum" přímo zájem o "dlouhý oběd" neznamenal. Přiznávám, že konkrétně výzkum Cisco jsem nečetl, ale prezentací na téma "generace Z" jsem s ohledem na svou profesi pár absolvoval a k tomu "většímu rozsekání" pracovní doby některé trendy opravdu vedou, k tomu dospěly i jiné studie, souvislost s jídlem byla mizivá.
ke kritikam:
mate pravdu, ze citat z te studie muze potencialne znamenat nejen dlouhy obed, ale i dlouhou prestavku na obed. to bych s dovolenim pominul, bylo by to jine tema (drobeni pracovni doby). tez pomijim otazku uzitecnosti ci zbytnosti profesi a kraceni pracovni doby.
k samotnemu obedu. okouzlen citatem o lordovi ze sandwiche skutecne smesuji dlouhy a teply obed. muzete si ohrat neco ve firemni mikrovlnce a slupnout u monitoru i zajit na dlouhy obed napr. s kolekci zeleninovych salatu, ale presto si myslim, ze cca obed v restauraci odpovida teplemu jidlu a naopak. polemika je vedena jak proti teplemu, tak i vydatnemu ci dobremu a vychutnavanemu jidlu (zpomaluje, clovek stejne nevychutna). faktem je, ze treba teple kafe neuspava, takze asi budou i neuspavajici tepla jidla (individualni - mozna nejake korenene zeleninove vyvary?) a jiste jsou i uspavajici studena, kdyz vydatna
k namitce, ze s malym obedem se precpete vecer. dle mych zkusenosti je to nezavisle, vecer ma clovek chut se precpat bez ohledu na obed :-). a nemyslim, ze by dve rajcata s rohlikem v poledne a smazak vecer byly horsi nez naopak. (viz i serial o mytech o hubnuti zde na vitalii)
k obsahu studia na oboru Vyziva a stravovani. nevim, jak dnes, tehdy se tam toho zase tolik specialniho neucilo, byl to podobor Chemie a analyzy potravin. obecne pristupovat ke stravovani racionalne a jako chemik, bez eko-bio bludu (ve smyslu "je zdrave, protoze je prirodni"), fobie z umelych veci (ve smyslu "je nezdrave, protoze je umele") apod. proste s nejakou dejme tomu trojclenkou prijemnost chuti-zdravi-cena a hledate optimalizaci nebo neco jako risk management. tez jsem ocenoval zamereni na senzorickou analyzu. (kde se zase u slepych pokusu leccos naucite o tom, jak lide maji jinak tendenci blabolit a ve skutecnosti nepoznaji temer nic, jen papouskuji, co je napsano na obalu nebo jim rekne nekdo jiny apod. takove poznani ma zase vyznamne dopady na chovani, at uz je clovek vyrobce, kuchar, spotrebitel...).
Nějak nezdravě zobecňujete (vedle toho, že nabádáte k nezdravé životosprávě). Nechtěl byste přiložit svou fotografii? Jen pro ilustraci, abychom měli představu, k čemu to asi tak vede, ta vaše kofeinová dieta.
Taky pracuji v kanceláři (jako programátor), studený oběd bych považoval jen za nouzovku, takže klasicky polévka, hlavní jídlo, nějaký salát a pití, celý oběd mi nezabere více jak půl hodiny - a to nijak nespěchám. O půl čtvrté si dám svačinku a kolem sedmé večeři - nějakou obloženou housku a čaj - opravdu necítím žádnou potřebu se večer nějak přecpávat, spíš naopak, někdy večeři vynechávám úplně, protože prostě už nemám hlad. Při svých 188 cm mám stabilně 83 kilo, přestože jsem magisterské studium dokončil skoro před 10 lety, tak se mě v autobuse šoféři ptají jestli chci studentskou, nikde mě nepíchá a nic mě nebolí, spím dobře, ráno se budím sám, bez budíku, po obědě si dávám 20 minut voraz, pak zas normálně pracuji.
Nechci se vás nějak dotknout, ale když jsem dočetl k větě "Oběd na víkendovém výletě je věc skvělá, v pracovním dnu a průvodním stresu mi to naopak přijde jako vyhozené peníze i čas. Nejlépe do sebe pro vyšší výkonnost nacpat kofein a něco jen zakousnout, aby člověka neodváděl od práce hlad", tak mě okamžitě napadlo to pořekadlo o kozlu zahradníkem. Jestli k tomu, abyste mohl normálně fungovat, potřebujete "cpát do sebe kofein" a pocit stresu je pro vás normální, tak byste se nad sebou měl zamyslet a sám vyhledat nějaké odborné rady, co s tím, místo abyste ještě radil ostatním.
Z vašich rad bych měl do půl roku žaludeční vředy a půlku hlavy šedivou.
Když se ptali Dalajlámy, co ho na lidech a lidskosti nejvíc překvapuje, odpověděl: "Lidé. Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví, potom se tak znepokojují minulostí a budoucností, že si neužívají přítomnosti, a.. tak nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. A žijí tak, jakoby neměli nikdy zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili."
Cesi makaji vic nez Nemci, ale zivota uzivaji podstatne mene, nez Francouzi. A jeste jsou na to vse hrdi.
Proc, probuh, pracujete, kdyz si ani nedoprejete cas na normalni obed s prateli (opravdu ne kolegy)? To snad neni tak mnoho. Jak hluboko do zeme se jeste necha cesky clovek zaslapat, kdyz mu uz nezalezi ani na tomto? Co z toho zivota mate, kdyz si neuzijete ani tak obycejnou zalezitost?
Cesi makaji vic nez Nemci, ale zivota uzivaji podstatne mene, nez Francouzi.
Ze by to bylo tim, ze pri prakticky stejnych cenach jak v Nemecku maji za tu praci 4x nizsi odmenu ? Tedy za stejne promarneny cas praci si mohou 4x mene uzivat, kdyz se to rekne zjednodusene.
A jeste jsou na to vse hrdi.
Rekl bych to jinak, a jeste si nechaji srat na hlavu ... Kolik let se tu uz plkaji ty blaboly o "nizke produktivite" a dalsi nesmysly.
Jinak mate ve vsem pravdu.
S temi Nemci a Francouzi jsem to ovsem mysel jinak, nez jen pres penize.
Nemci maji silne vyvinuty smysl pro povinnost a system a v podstate jsou temer otroci vlastnich povinnosti. Na druhou stranu Francouzi maji zase silne vyvinuty smysl pro pozitky zivota. A az teprve ted prichazeji na radu ty penize: Nemci tedy maji uspokojeni z majetku, zatimco Francouzi zivotni stesti.
Cesi, bohuzel, ackoliv pracuji vice nez Nemci a nebo Francouzi, mohou o nejakem uspokojeni z majetku leda tak snit. I presto, ze nemame prijmy jako Nemci, silne vyvinuty smysl pro povinnost a system mame taktez. Clovek by si rekl, kdyz uz tedy nemame ty majetky, alespon bychom si mohli uzit zivota. A v tom nam prave brani jiz zmyneny smysl pro povinnost a zodpovednost.
vetsina argumentace se furt toci kolem "pracovniho stresu" a jeho vlivu na to ze si takovy obed stejne nikdo neuzije. v tom vidim zasadni problem, ja treba po par pracovnich letech dospel k tomu, ze se v jakemkoli soucasnem i budoucim zamestnani odmitam stresovat. i kdyby se mela firma a pul vesmiru rozpadnout. v dusledku nejem o nic min produktivni, protoze stres svazuje.
nicmene si dokazi uzit dobry obed stejne v pracovni den jako o vikendu, mimo jine taky nutne nemusim obedvat s kolegy, klidne si zajdu s nekym jinym, nebo i sam.
jidlo nepovazuji za hmotu, odmitam jist nezdrave veci, ohrivacky z mikrovlnek atd. nicmene i tak 3h jsou pro me prestrelene, hodina mi na obed staci vzdy. radsi chodim ostatne na obed v 11 protoze se nehodlam "stresovat" ani tim ze bych nekde musel stat ve fronte
Jenze podobne rozumnych lidi jako Vy je malo. Plno lidi zije ve strachu a stresu, ze se za zdejsi almuznu musi rozkrajet, v cemz je jeste podporuji ty ruzne dulezite se tvarici HR oddeleni a podobni poskoci.
Lide by meli mit nejakou financni rezervu, aby si mohli "dupnout". Jenze na to zdejsi system predrazenych zakladnich veci vzhledem k platum mysli, aby si ji nemohli pokud mozno vytvorit a byli z nich stresovani otroci ...
3 hodky to je vazne moc. Podle me tak ideal 60min. Jinak dnes na to neni cas, mit 8h pracovni dobu + 1h obed to zas ukroji cast dne. Navic ani na to neni chut, nekde jit / jet kus, tam pak bejt u obedu ve stresu ze musim presne do firmy prijit. Jak prijdu vo 3min dyl tak sup prileti sef a zacne na me rvat :(