Vlákno názorů k článku Mladí chtějí tříhodinový oběd od Šárí - Jasně. Jen něco zakousnout a naládovat se kofeinem....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 12. 2014 10:20

    Šárí (neregistrovaný)

    Jasně. Jen něco zakousnout a naládovat se kofeinem. A pak to večer dohnat a zákonitě se nacpat nadmíru, protože zanedbaná výživa tělu schází a je ještě víc vyhladovělé z toho kofeinu, a radostně tloustnout-to je ono, to dnešní doba potřebuje :-)))

    Vážně přemýšlím o tom, co a jak se vlastně na tom oboru Výživa a stravování studuje. Zřejmě asi ne to, jak se teple naobědvat, aniž by člověk odpoledne odpadl. Já jsem ten obor nestudovala, takže možná právě proto to umím.

    Že někdo, třeba právě autor, preferuje studenou stravu, to je pochopitelně možné a budiž mu přáno. Ale vůbec nic to obecně neznamená a rozhodně to není relevantní podklad pro obecná doporučení pro ostatní.

  • 2. 12. 2014 10:55

    Patrik Chrz

    Ten teplý oběd se dá za tu půlhodinu taky zvládnout, ať už někde v závodce, v restauraci nebo ohřát ve firmě v mirkovlnce. To o času (až tak moc) není.
    Ale pochybuji, že významná část lidí bude chtít mít 11 hodinovou pracovní dobu (8 hodin práce + 3 hodiny na oběd), kdy v týdnu prakticky nebudou mít nic jiného než vstát, dojít/dojet do práce, vrátit se domů a jít spát.

  • 2. 12. 2014 11:52

    P2010 (neregistrovaný)

    Ale pochybuji, že významná část lidí bude chtít mít 11 hodinovou pracovní dobu

    Mozna se snazi naznacit jinou vec. Pri soucasne urovni automatizace a poctu lidi stejne neni tolik smysluplne prace, aby byla na 8 hodin denne, 20 dni v mesici. Takze kdyz se bude 5 hodin pracovat a 3 hodiny jist, bude to castecne reseni. A lide budou spokojenejsi. Mozna nebudou tolik stoupat nejake priblble grafy, ale ty stejne nemohou stoupat donekonecna. Obed na hodinu, dve neni az tak nic vyjimecneho na jihu Evropy.

    Není to jen tak, že obědem ztratíte třeba hodinu času, ale navíc poklesne i vaše následná produktivita

    To je ale stale debata na tema, jestli budeme cloveka povazovat za lidskou bytost nebo robota. Produktivita vetsiny dnesnich "kancelarskych" zamestnani je zalostna, v nekterych pripadech v idealnim pripade alespon nulova (jinak zaporna).

    K dobrému, plně vychutnávanému jídlu patří pivo, víno či aperitiv

    Naprosto souhlasim :-) Pokud nekdo nevykonava cinnost kde je to vylozene nebezpecne (rizeni auta, stroju atd) tak nevidim duvod proc se o tom s nekym vubec vybavovat.

  • 2. 12. 2014 12:09

    thr

    Jenže ten původní výzkum, na který se reaguje, výslovně tvrdí právě to, že mladí chtějí delší oběd i v případě, že by se to nahrazovala následně delší pracovní dobou. A upřímně tohle se mi taktéž velmi silně nezdá.

    S tím, co jste napsal vy, se souhlasit může či nemusí, jen to jaksi nesouvisí s výzkumem, na který reagoval článek...

    Je ale otázka, zda to celé není vytržené z kontextu celého výzkumu, možná je to míněno spíš jako zájem o "pracovní den rozdělený na dvě části s větší pauzou" než primárně jako "čas na dlouhé jídlo". Tuto variantu už bych si netroufal tak jednoznačně vyloučit.

  • 7. 12. 2014 15:30

    /. (neregistrovaný)

    rozdily v bydleni spis nez ve veku. jen regionalne koreluji s datem narozeni, protoze populacni krivka a chovani trhu udelaji sve.

    pokud se podivate ocima te skupiny ve ktere nejse, tak zjistite jak je vas denni rozvrh nepouzitelny a nektere zivotni situace neresitelne a celkove poskozuje i vas socialni a rodinny zivot.

  • 2. 12. 2014 11:03

    thr

    Možná byste si měla přečíst článek... On totiž autor nijak extra nepolemizuje s teplým obědem jako takovým, jde primárně o citovaný výzkum, že "mladí" by preferovali pauzu na oběd až tři hodiny i za cenu následného prodloužení pracovní doby.

    A upřímně řečeno, tohle mi taky připadá naprosto mimo realitu, kolik asi bude lidí, kteří by toto opravdu chtěli? Mimochodem, já zrovna teplé obědy rád mám, ale ani v minulé lokalitě naší firmy, kdy se chodilo do restaurace mimo, mi oběd nikdy nezabral víc než hodinu. Nyní máme docela slušnou kantýnu v objektu a tam je to o půl hodině a neřekl bych, že nějak "hltám" (kdyby na to došlo, tak to zvládnu za 10-15 minut, ale nevidím k tomu důvod). Trávit běžným obědem v týdnu 3 hodiny mi skutečně připadá jako až zcestné.

  • 2. 12. 2014 12:31

    Ostap Bender

    Souhlasím. Ovšem některým lidem by možná vyhovovaly tři hodiny, během nichž by mohli zhltnout hamburger a sehrát partii golfu.

  • 2. 12. 2014 13:30

    thr

    Já tam vidím v naprosté většině námitky cílené proti tomu údajně zjištěnému trendu "dlouhého oběda" i za cenu napracování a obecně o pojetí jídla ve spojitosti se zaměstnáním. To, co by se dalo vykládat jako nějaké velké schvalování rychlé stravy, na což jste patrně reagovala, tam nějak výrazně vidím tak ve dvou větách.

    Nutno ale dodat, že jak jsem tu psal v jiném příspěvku, tak mám s odstupem jisté podezření, že autor se zaměřil na větu ze studie poněkud vytrženou z kontextu a ve skutečnosti ten "výzkum" přímo zájem o "dlouhý oběd" neznamenal. Přiznávám, že konkrétně výzkum Cisco jsem nečetl, ale prezentací na téma "generace Z" jsem s ohledem na svou profesi pár absolvoval a k tomu "většímu rozsekání" pracovní doby některé trendy opravdu vedou, k tomu dospěly i jiné studie, souvislost s jídlem byla mizivá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).