Vlákno názorů k článku Mladí chtějí tříhodinový oběd od pavel houser - ke kritikam: mate pravdu, ze citat z te studie...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 12. 2014 15:19

    pavel houser (neregistrovaný)

    ke kritikam:
    mate pravdu, ze citat z te studie muze potencialne znamenat nejen dlouhy obed, ale i dlouhou prestavku na obed. to bych s dovolenim pominul, bylo by to jine tema (drobeni pracovni doby). tez pomijim otazku uzitecnosti ci zbytnosti profesi a kraceni pracovni doby.
    k samotnemu obedu. okouzlen citatem o lordovi ze sandwiche skutecne smesuji dlouhy a teply obed. muzete si ohrat neco ve firemni mikrovlnce a slupnout u monitoru i zajit na dlouhy obed napr. s kolekci zeleninovych salatu, ale presto si myslim, ze cca obed v restauraci odpovida teplemu jidlu a naopak. polemika je vedena jak proti teplemu, tak i vydatnemu ci dobremu a vychutnavanemu jidlu (zpomaluje, clovek stejne nevychutna). faktem je, ze treba teple kafe neuspava, takze asi budou i neuspavajici tepla jidla (individualni - mozna nejake korenene zeleninove vyvary?) a jiste jsou i uspavajici studena, kdyz vydatna
    k namitce, ze s malym obedem se precpete vecer. dle mych zkusenosti je to nezavisle, vecer ma clovek chut se precpat bez ohledu na obed :-). a nemyslim, ze by dve rajcata s rohlikem v poledne a smazak vecer byly horsi nez naopak. (viz i serial o mytech o hubnuti zde na vitalii)
    k obsahu studia na oboru Vyziva a stravovani. nevim, jak dnes, tehdy se tam toho zase tolik specialniho neucilo, byl to podobor Chemie a analyzy potravin. obecne pristupovat ke stravovani racionalne a jako chemik, bez eko-bio bludu (ve smyslu "je zdrave, protoze je prirodni"), fobie z umelych veci (ve smyslu "je nezdrave, protoze je umele") apod. proste s nejakou dejme tomu trojclenkou prijemnost chuti-zdravi-cena a hledate optimalizaci nebo neco jako risk management. tez jsem ocenoval zamereni na senzorickou analyzu. (kde se zase u slepych pokusu leccos naucite o tom, jak lide maji jinak tendenci blabolit a ve skutecnosti nepoznaji temer nic, jen papouskuji, co je napsano na obalu nebo jim rekne nekdo jiny apod. takove poznani ma zase vyznamne dopady na chovani, at uz je clovek vyrobce, kuchar, spotrebitel...).

  • 3. 12. 2014 10:53

    Kiwi (neregistrovaný)

    Nějak nezdravě zobecňujete (vedle toho, že nabádáte k nezdravé životosprávě). Nechtěl byste přiložit svou fotografii? Jen pro ilustraci, abychom měli představu, k čemu to asi tak vede, ta vaše kofeinová dieta.
    Taky pracuji v kanceláři (jako programátor), studený oběd bych považoval jen za nouzovku, takže klasicky polévka, hlavní jídlo, nějaký salát a pití, celý oběd mi nezabere více jak půl hodiny - a to nijak nespěchám. O půl čtvrté si dám svačinku a kolem sedmé večeři - nějakou obloženou housku a čaj - opravdu necítím žádnou potřebu se večer nějak přecpávat, spíš naopak, někdy večeři vynechávám úplně, protože prostě už nemám hlad. Při svých 188 cm mám stabilně 83 kilo, přestože jsem magisterské studium dokončil skoro před 10 lety, tak se mě v autobuse šoféři ptají jestli chci studentskou, nikde mě nepíchá a nic mě nebolí, spím dobře, ráno se budím sám, bez budíku, po obědě si dávám 20 minut voraz, pak zas normálně pracuji.

    Nechci se vás nějak dotknout, ale když jsem dočetl k větě "Oběd na víkendovém výletě je věc skvělá, v pracovním dnu a průvodním stresu mi to naopak přijde jako vyhozené peníze i čas. Nejlépe do sebe pro vyšší výkonnost nacpat kofein a něco jen zakousnout, aby člověka neodváděl od práce hlad", tak mě okamžitě napadlo to pořekadlo o kozlu zahradníkem. Jestli k tomu, abyste mohl normálně fungovat, potřebujete "cpát do sebe kofein" a pocit stresu je pro vás normální, tak byste se nad sebou měl zamyslet a sám vyhledat nějaké odborné rady, co s tím, místo abyste ještě radil ostatním.

    Z vašich rad bych měl do půl roku žaludeční vředy a půlku hlavy šedivou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).