Děkuji za reakce k článku.
mého názoru to také není (zcela) záležitost farmaceutických firem. Jak zmiňuji v článku, těch, které jsou v oblasti psychických nemocích platných, je pro mladistvé jako šafránu a lékaři, byť by někdy chtěli, často ani nemají co předepsat... A důvod je ten, že pro farmaceutické firmy, aby mohly tyto léky pro děti a mladistvé vyrábět, je to pro ně složitý administrační, a možná i finanční, zdlouhavý proces.
Spíš je nějaká divná doba se spoustou negativních vlivů kolem...
Snad vás trochu uklidní, že farmakoterapie u dětí a dospívajících má pouze podpůrný charakter - ADHD ritalinem nevyléčíte, podobně je to s anorexií a ostatními - stručně řečeno - získanými mindráky. Většina těchto věcí musí být řešena (nebudeme tomu říkat léčba) vhodnými výchovnými zásahy. Každý psychoprášek je jen berlička, která vás či dítě nikam nedovede bez vlastní iniciativy a hlavně pochopení pro daný problém.
To s vámi souhlasím, je divná doba a je čím dál divnější. Nové technologie ničí psychiku lidí už v raném dětství.
Není nic smutnějšího, než když maminka s nadšením sděluje, že její tříleté dítě už si umí zapnout tablet a ovládat televizi.
Tu televizi, kde vidí v reklamách vychrtlé barbíny a nebo úspěšné supermany. Setkání s realitou potom můžou těžko unést.
Možná, že mám přehnaný odhad, ale každý třetí mladý a dospívající je na antidepresivech.
odborník