Rozhovor s lidmi, infikovanými koronavirem SARS-CoV-2, může být nebezpečnější, než když ve vaší blízkosti v uzavřené místnosti zakašlou. Uvádějí to experti v nové studii. Vědci navíc zjistili, že za těchto podmínek se virus může během několika sekund rozšířit i na více než dva metry.
Výsledky výzkumu ukazují, že samotné omezení sociálních kontaktů nestačí k zabránění přenosu nemoci COVID-19, životně důležité pro omezení šíření onemocnění jsou také ochranné prostředky nosu a úst a dostatečné větrání.
Vědci při svém výzkumu použili matematický model, aby zjistili, jak se nový koronavirus šíří v uzavřených prostorech v závislosti na jejich velikosti, počtu lidí, kvalitě odvětrávání a na tom, zda lidé nosí roušky a respirátory.
Delší hovor je horší než krátké zakašlání
Pokud spolu dva lidé hovoří ve špatně větrané místnosti a nemají nasazeny roušky, je mnohem pravděpodobnější, že kontaminují prostor na delší dobu, než by tomu bylo při krátkém kašli.
Je to proto, že když mluvíme, produkujeme drobné kapénky (aerosol), které mohou zůstat ve vzduchu, zatímco při kašli generujeme více velkých kapének, které rychle spadnou na podlahu a usazují se na površích.
Podle expertů po krátkém kašli počet infekčních částic ve vzduchu poklesne poměrně rychle, zhruba po jedné až sedmi minutách. Po hovoru, dlouhém půl minuty, dochází k poklesu infekčních částic až po třiceti minutách, a ještě po hodině je jich ve vzduchu stále nebezpečně vysoké množství. Jinými slovy, dávka viru, schopná způsobit nákazu, by po hovoru zůstala ve vzduchu mnohem déle než po kašli. V tomto modelu byl porovnáván 0,5 sekundy trvající kašel a 30 sekund řeči.
Bez roušky to nejde
„Potřebujete masky, potřebujete se distancovat a potřebujete dobré větrání, aby se tyto částice nehromadily ve vnitřním prostoru a byly bezpečně odstraněny,“ konstatoval profesor Pedro Magalhães de Oliveira z britské University of Cambridge, který se podílel na studii. Tým zkoumal riziko nákazy s přihlédnutím k virové zátěži jedinců s onemocněním COVID-19 a odhadované dávce potřebné k vyvolání infekce.
Experti dospěli k závěru, že bez ochrany dýchacích cest není bezpečné stát dva metry od infikované osoby, která mluví nebo kašle, přičemž obě situace představují riziko infekce, i když rozdílné.
Kalkulačka pro výpočet rizika. Zásadní je i větrání
Tým využil svou práci k vývoji online kalkulačky s názvem Airborne.cam (v angličtině), která uživatelům umožňuje prozkoumat riziko nákazy v interiérech. Tento nástroj může pomoci přijít na způsoby, jak zůstat v bezpečí při různých scénářích.
Aplikace pomáhá spočítat a pochopit, jak lze pomocí různých opatření a parametrů zmírnit riziko šíření covidu
Vědci se zabývali také vlivem kvality ventilace na ovlivnění rizika šíření koronaviru v uzavřených místnostech. Nebezpečí přenosu onemocnění COVID-19 bylo sníženo trojnásobně, pokud byl vzduch v místnosti úplně vyměněn desetkrát za hodinu. V dobře větrané místnosti přitom proběhne obvykle výměna vzduchu desetkrát až dvacetkrát za hodinu. „Větrání má rovněž zásadní význam pro minimalizaci rizika ve vnitřních prostorech,“ připomínají autoři studie.