Statistika (pokud je zajištěno, že ty údaje jsou pravdivé, což je samo o sobě oříšek) může ukázat souvislosti. Ale nevyřeší za nás původ těch souvislostí. Co je příčina nebo důsledek, to už si určují ti, co ve statistice čtou.
Např. jsem v jednom článku četl tvrzení, že čím více mají lidé dětí, tím menší pravděpodobnost je, že se rozvedou. Je to tak jednoduché. Statistika ukáže, že lidé s největším počtem dětí mají nejmenší rozvodovost a my už máme důkaz. Ale co to vlastně říká? Opravdu je počet dětí příčina a nebo spíš důsledek (lidé co jsou náchylní k rozvodu mají větší pravděpodobnost, že se nedostanou třeba ani k tomu jednomu dítěti)? A nebo jsou obě dvě veličiny důsledky úplně něčeho jiného? (pokud je někdo vyrovnaný sám se sebou, tak má větší pravděpodobnost, že si najde vyrovnaného partnera, bude mít vyrovnané manželství a tím pádem i prostor pro více dětí). A nebo to může být úplně jinak. Statistika je jenom pozorování toho co se už stalo, nic víc.
Stejně tak kouření. Když ze statistiky zjistím, že kuřáci umírají dříve, bude to něco říkat o kouření samotném? Můžu začít tvrdit, že kouření je extrémně škodlivé. Ale je to pouze na základě této statistiky pravda? Já vím jenom to, že lidé, kteří kouří, jsou zároveň lidé, kteří dříve umírají (nebo alespoň mají mezi sebou více takových). Když bych se řídil slepě podle statistiky, tak si můžu říct - ok, když se stanu nekuřákem, budu žít déle. Ale změní to vůbec něco? Kouření může být jenom viditelný projev stresujícího života. Když odeberu viditelný projev, je to jako když rozbiju alarm v jaderné elektrárně. Už nebude nic houkat, ale vyřešil jsem tím příčinu alarmu? Statistika pouze říká, to co říká. Ale může to znamenat, že mezi kuřáky je mnohem větší počet lidí, kteří žijí nezdravým stylem, než mezi nekuřáky.
Tzn. když přestanu kouřit, neznamená to, že automaticky budu zdravější. Když si pořídím více dětí, neznamená to, že automaticky budu mít menší pravděpodobnost rozvodu. A nakonec, když nesesmilním před manželstvím, neznamená to, že automaticky budu mít stabilnější manželství. Je důležité si uvědomit, že i když na něco existuje statistika, tak i v případě, že údaje jsou pravdivé, je to pořád pouze pozorování. Přístroje vám změří cokoliv, ale přístroj samotný neví co to znamená, to musíte vědět vy.
Takže je dobré držet se při bádání faktů - pokud taková statistika existuje - Skupina lidí, kteří nesesmilnili před svatbou je zároveň skupinou lidí, kteří mají - nebo tvrdí - (v průměru? nebo nejméně stabilní je větší než nejvíce stabilní z ostatních skupin? nebo je pár, kteří mají extrémně stabilní a mnoho, kteří mají obstojně stabilní?) stabilnější manželství. Nic víc, nic míň.
"Lidská moudrost je u boha pošetilostí." - a právě proto, bychom neměli slepě spoléhat na statistiku (a na slova, na to co se píše v knize atd., protože to všechno je zprostředkováno myslí) Lidská moudrost je i schopnost porozumět jakýmsi pravidlům a slepě se podle nich řídit ;o)