Názor k článku Mohla Elišku zabít MMR vakcína Priorix? od Autor - Na základě jednoho soukromého dotazu bych ještě doplnil,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 11. 2016 10:41

    Autor (neregistrovaný)

    Na základě jednoho soukromého dotazu bych ještě doplnil, že syndrom Guillain-Barré, který taktéž hrozí právě po MMR vakcínách, opravdu nemůže vzniknout do několika hodin. Rozvoj této komplikace potřebuje delší časovou periodu. V článku sice není zmíněn, ale platí pro něj stejný "časový" princip jako pro postvakcinační meningoencefa­litidu.

    K výše uvedeným folklórním očkonázorům Václava Bartoše (TSD) je přeci jen vhodné doplnit jednu informaci. Kauzalita je skutečně ryze logická příčinná linie souvislostí v konkrétním případě. Pokud někdo uklouzne po zvratcích a rozbije si proto hlavu, je zvracení logicky vzato příčinou rozbití hlavy. Avšak v hovorové řeči se za "příčinu" označují jevy (v linii kauzality), které jsou zatíženy zaviněním nebo jsou svou podstatou více specifické ve vztahu ke konečnému důsledku. A to je důležitý rozdíl. Zvracení jako příčina poranění hlavy po uklouznutí je vysoce nespecifické. Jedná se o jev, který sice může nastat, ale při prevenci úrazů hlavy není dostatečně důvodné mu věnovat pozornost a preventivní péči. Zcela jinak tomu však je u zvracení jako u příčiny dušení malých dětí. Je naopak důvodné věnovat pozornost možnosti zvracení po očkování (obzvláště u vakcín, které jej zvýšeně vyvolávají!) v rámci časné prevence aspirace a následného dušení dítěte, které může po očkování usnout (a třeba i na břiše). Právě to činí klíčový rozdíl a rozhodnou nuanci mezi těmito dvěma stavy. Zvracení je více specifické v linii možné kauzality při udušení malých dětí po očkování vakcínami, které mohou vyvolávat zvracení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).