Jak se i v článku zmiňuje, i vědecké názory a stanoviska se časem mění, často i o 180°. Že teď není lepek ze super vyšlechtěné pšenice považován za škodlivý, ještě neznamená, že za 10 let nebudou možná vědci tvrdit něco jiného. Označovat ty, kteří mají jiný názor, slovy jako "potřeštění věrozvěsti", to mi s prominutím připomíná slovník Rudého práva. A odvolávat se v hodnocení někoho na Wikipedii asi taky není úplně košer - o nenávisti Wikipedie k čemukoliv alternativnímu se už napsalo dost.
Jenže ony se ty názory mění stále dokolečka. Takže to, že za deset let možná budou vědci lepek odsuzovat ještě neznamená, že za dvacet let ho nebudou znovu chválit.
Takže jediné rozumné, co článek radí, je jíst, co mi chutná, a na rady výživařských potřeštěnců nezávile na počtu titulů před a za jménem se zvysoka vy...kašlat. (Či, jako já, je brát jako humoristickou literaturu.)
2 Pavel
" chleba nebo těstoviny s kvalitní potravinářské pšenice s vysokým obsahem lepku mi chutnají "
Semolinove jsou samosebou nejchutnejsi a Triticum durum ani zdaleka nema nejvyssi obsal lepku.
....a chleba ? nemluvte o chlebu, kdyz mluvite o " kvalitní potravinářské pšenice s vysokým obsahem lepku ".
Hezke leto.
Vzpomínám si, že když Semmelweis (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ign%C3%A1c_Filip_Semmelweis) přišel na to, že sterilizací lékařských nástrojů při operacích člověka se prudce snižuje úmrtnost pacientů, nastala mela.
Spousta vědců vystupovala proti Semmelwaisovi a hrdě prohlašovala, že s takovým šarlatánstvím nechce mít nic společného. Honosní lékaři a vědci vystupovali jako jeden muž a prohlašovali: „Samozřejmě, že nevěřím v takovou hloupost, jako je existence mikrobů.“
Sám Semmelweis byl dehonestován a na základě pronásledování ke konci už ve velmi špatném psychickém stavu.
A tak ještě dalších sto let lékaři zabíjeli pacienty odmítnutím sterilizace nástrojů a hygieny. Mnoho mrtvých stála tato „vědecká hrdost“.
I to je věda. A kdo se nepoučí z historie je odsouzen k jejímu opakování.
Věda, která klinickými testy uznala Thalidomid za neškodný lék (a následně se rodily tisíce dětí bnez ručiček a nožiček).
Ve vědě se hromadí kostlivci, kde je každému soudnému člověku jasné, že výsledek je podplacen: globální oteplování, genderové vědy, a spol.
To, že se autorovi nelíbí obsah knihy je hezké, ale to neznamená, že kniha nemá pravdu. Nějak mi v článku chybí nějaké pádné argumenty na podporu názoru, protože tak nějak argumenty typu, že je něco pravda, protože je to osobní názor autora článku beru za manipulaci a politickou agitaci. Nijak mě to moc nepřesvědčuje.
Absolutně nekvalitní článek. Autor sice obviňuje D. Perlmuttera z demagogie, sám ale svoje názory ničím podložené nemá ( a nemá ani takové vzdělání a praxi jako D. Perlmutter). Kritizovat je velmi jednoduché, ale ať tedy autor řekne, čím je nám prospěšnější pojídání celozrnného rohlíku (s vyšším glykemickým indexem a tím i vlivem na inzulin a následně např. cukrovku) než zelenina. Je naprosto jasné, že pokud budeme mouku nahrazovat zeleninou, budeme zdravější a štíhlejší. Stejně jako se zjistilo, že ucpávání cév (a následně infarkt) je způsobeno zánětem ve stěnách cév, nechápu, proč by na Alzheimerově chorobě nemohly mít zánětlivé procesy také svůj podíl. Sama již rok omezuji sacharidy a nejím pečivo - zhubla jsem, výrazně se mi zlepšil cholesterol a mám mnohem víc energie. Ať si autor zkusí dietu bez pečiva alespoň na měsíc a pak možná přestane psát takové nesmyslné články a odsuzovat něco, o čem nemá dostatek informací a vlastních zkušeností.
Má to podložené emocionálně. Jako každý zdatný manipulátor používá slůvka jako „abrakadabra“ nebo okoření článek pár termíny, které používá věda, a myslí si, že tím pádem má autoritu na pravdu.
Bohužel to často projde. Prostě manipulátor dělá obecně chytrého, a ukazuje těm blbům čtenářům, že on je king. Opírá se o autoritu tvrzení, kterým sám nerozumí.
Je to hraní na city, nic jiného.
O co méně má argumentů, o to více se soustředí na osobní útoky na oponenta či různá zesměšňování typu „je to určitě šikovný marketinkový tah“ či „používá vědu velmi selektivně“, „kniha činí matoucím způsobem …“. A u osobních útoků nejen na knihu také autor článku skonči, pravdědpobně nemaje nic za věcný argument v rukách a tak nás s ničím mimo emocí a vlastních nálad nemohl seznámit.
Článek je typická manipulace od začátku do konce. Jaksi v ní chybí věcné argumenty kromě vyvolávání emocionální mlhy a podtextového pocitu mezi řádky, že kniha je od ďábla a satana.
Zvláště povedený je obrat, že sice vědci neznají příčiny neurodegenerativních onemocnění, ale přečsto si je autor naprosto a zcela jist, že tvrzení v kritizované knize je špatně. A jako obvykle zapomněl vysvětlit proč.
Zvláště povedený je obrat, že sice vědci neznají příčiny neurodegenerativních onemocnění, ale přečsto si je autor naprosto a zcela jist, že tvrzení v kritizované knize je špatně. A jako obvykle zapomněl vysvětlit proč.
Autor nemusí nic vysvětlovat, protože nic takového, co mu vkládáte do klávesnice, v článku není. Autor pouze píše, že o příčinách neurodegenerativních poruch se neví téměř nic a dovoluje si podivit se nad tím, jaký že to duch svatý osvítil Davida Pelmuttera, že najednou ty příčiny zná s absolutní jistotou. Když se nad tím zamyslíte, tak vám to také musí přijít zvláštní.
Ono nejde vyvrátit (zatím), že neurodegenerativní choroby způsobují květák, ořechy, jablka a v podstatě všechno, na co si vzpomenete. Přestanete to všechno kvůli tomu jíst?
„Autor nemusí nic vysvětlovat, protože nic takového, co mu vkládáte do klávesnice, v článku není. Autor pouze píše, že o příčinách neurodegenerativních poruch se neví téměř nic a dovoluje si podivit se nad tím, jaký že to duch svatý osvítil Davida Pelmuttera, že najednou ty příčiny zná s absolutní jistotou. Když se nad tím zamyslíte, tak vám to také musí přijít zvláštní.“
Jste také manipulátor. Snažíte se vnutit, že autor článku má už proto že existuje a je vám sympatický větší pravdu než druhá strana. Rozhodování pravdy podle toho, čí kravata je vám sympatičtější je sice lidské, ale o realitě to neříká nic.
Autor zcela jistě prošel všechny vědecké studie, co na světě jsou známy a prošel všechny vědecké časopisy. Jeho článek je proto vyšperkován odkazy na relevantní a čerstvé vědecké studie. (konec ironie)
Samozřejmě, že se o některých příčinách neurodegenerativních poruch ví. Například při selhávání nebo genetických poruchách orthininového cyklu z vás příjem bílkovin udělá mentálního dementa, ne-li mrtvého do měsíce. (Dále viz třeba zde: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Poruchy_cyklu_mo%C4%8Doviny)
Nadměrný příjem bílkovin způsobuje, že tělo musí nadbytečné aminokyseliny prohnat katalýzou (kromě bílkovinného poolu a zabudování do těla nemůže tělo bílkoviny skladovat). Takže katalýza začíná odtržením aminové skupiny a nahrazením ketoskupinou. Při tom vzniká jako vedlejší produkt amoniak, který je nervovým jedem a ničí centrální nervový systém. Proto se amoniak přenáší do jater, kde se v orthininovém cyklu za pomoci argininu mění na neškodnou močovinu, která jde do krve a ledviny ji vyloučí. Ovšem to celé za předpokladu, že játra mohou a nejsou zcela v háji.
Takže mně přijde spíše divné tvrzení, že někdo bohorovně tvrdí, že o příčinách neurodegenerativních chorbo nevíme nic, protože věda leccos ví. Takže z mého pohledu je lhářem spíše autor článku.
ssssssssssss
„Ono nejde vyvrátit (zatím), že neurodegenerativní choroby způsobují květák, ořechy, jablka a v podstatě všechno, na co si vzpomenete.“
Vy máte mozek asi jen na to se chodit lidem zasmát. Zůstaňte u toho, prosím. Nepouštějte se do diskusí, když kromě výsměchu vaše mentální schopnosti končí.
sssssssssssss
„Přestanete to všechno kvůli tomu jíst?“
Pokud se dozvím, že kyanid draselný nedělá tělu dobře, chytrý člověk se obvykle nenutí k jeho kombinaci. Nicméně máte právo na cokoli. Nikdo vám to neupírá.
Dnes jsem objevila nový způsob, jak zapracovat na pevnějším zdraví. Přestat chodit na vitalia.cz a do diskuzí pod články na tomto webu. To hnusné nepřátelské ladění diskuzí a vzájemné potyčky sklouzávající od faktické argumentace k osobním výtkám je fakt pruda. K tomu čím dál častěji tupé poloprázdné články, asi okurková sezona, lepek po milionté.
Tenhle článek jako celek je nesmysl, a to se ani nijak zvlášť nezastávám Perlmuttera a jeho názorů. Co jsme se dozvěděli? Že se máme spolehnout na to co nám chutná (ehm?!), že Linus Pauling ke stáru zešílel, že není možné zbavit se vícero nemocí naráz, že to že někdo propaguje co prodává je spiklenectví, že naši předkové nezískávali energii z tuku a bílkovin, že sacharidy nezpůsobují obezitu (autor asi žije poslední roky v jeskyni). O tom kde se Perlmutter mýlí jsme se ale nedozvěděli nic.
Prostě tenhle článek jenom opakuje oficiální pozici českých dietářů, že excitotoxicita neexistuje. Pro mě je spíše otázka proč si Vitalia konečně nesežene někoho kdo tomu (aspoň trochu) rozumí.
Se zpožděním reaguji na tento článek. Nesouhlasím s ním. Z osobní zkušenosti a dlouholetého pozorování musím říct, že David Perlmutter má naprostou pravdu. Recenze zde uvedená neodpovídá skutečnosti. Osobně jsem byla pozorovatelkou několika případů, kdy dlouhodobá a nadměrná konzumace škrobů v podobě jakéhokoliv (tedy i celozrnného) pečiva, těstovin, čínských polévek, brambor, sladkostí všeho druhu včetně limonád a k tomu snížení přívodu tuků vedlo k výskytu a rozvoji Alzheimerovy demence. Toto jsem vypozorovala již před 15ti lety, kdy o této souvislosti ještě nikdo nehovořil!
Samozřejmě uvedená doporučení všech možných pseudovědců zaplacených potravinovou lobby přece nebudou lidem říkat: jezte potraviny v co nejvíce přírodním stavu, jezte hodně zeleniny, přiměřeně ovoce, jezte vejce, luštěniny a doma si vyrábějte vlastní olej. Zahoďte všechny nabarvené limonády a dejte si raději vodu z kohoutku. Nekupujte konzervy a upravené a zamražené potraviny, ale raději si doma očistěte zeleninu a uvařte vlastní domácí polévku. Kam by ti všichni výrobci přišli???
Nacpat lidi všemi možnými hrůzami způsobujícími nejen demeci, cukrovku, nádory a další - a to je zdroj příjmů jak pro výrobce potravin , tak mocnou farmalobby. Protoře NEMOCNÝ ČLOVĚK = ZDROJ PŘÍJMŮ.