Přikládáme reakci autora článku:
Vážení - s mým textem nesouhlasící - čtenáři,
respektuji Váš názor a prosím i Vy respektujte můj. Aktuálně je spíše čas na potřebné činy, ne na diskuze. I kdyby tomu tak nebylo, nemohu souhlasit s tím, že nemoc je vlastně dobrá věc. Dále mi vždy bude vadit všeobecné tvrzení o lidstvu. Platí: „Já jsem já a ty jsi ty...“ Úvahy typu „koronavirus zavinilo lidstvo svými chybami, a proto po zásluze pyká“ mi připomíná známý citát z díla Jaroslava Haška: „Každý Maďar za to může, že je Maďar. Berte to po řadě, vinnej, nevinnej.“
Jistěže patřím k členům tzv. nejohroženější skupiny. To není důvod k zoufalství. Ač agnostik, souhlasím s názorem kolegy z oné skupiny Radkina Honzáka: „Inu pánu Bohu poručeno.“ Nosím roušku, myji si ruce, aniž bych se chtěl srovnávat s Pilátem Pontským... Pokud nevím, zda se (nejen sám sobě) smát nebo plakat, volím to první.
Tomáš Novák
Obecně máš pravdu. Nesouhlas lze vyjádřit i s respektem.
Teď konkrétně. Který ze zdejších nesouhlasných názorů je zároveň respektující? Ten, který autora označuje za zabedněného? Ten, který jej chce umlčet, podle zvláštní logiky, že v době epidemie mohou publikovat jen imunologové? Nebo ten tvůj, kde píšeš o zoufalství?
Já si naopak vážím autorů, kteří jsou ochotní se účastnit i diskuse pod článkem.
Podle mně nesouhlasit s respektem v diskusi pod článkem znamená vyjádřit se kriticky k OBSAHU článku. Zde například může někdo odmítnout platnost psychologických teorií jako jsou Stockholmský nebo Limský syndrom. Případně nemusí nezpochybňovat jejich obecnou platnost, ale může nesouhlasit s jejich aplikací v konkrétním případě "nadšení" ze současné pandemie.
Tobě k nesouhlasu stačí příslušnost autora k určité věkové skupině.
Chápeš, co znamená argumentační faul zvaný "ad hominem"?
Nebo jsi na to ještě moc mladý? ;-)