Mozková mlha přináší zpomalené myšlení a špatné soustředění. Co ji způsobuje?

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Už jste někdy byli tak unavení, že vás souvislé myšlenky obcházely obloukem, nebo jste se zasekli a museli číst znovu a znovu stejnou větu, abyste s námahou pochopili její smysl? Zatímco u zdravých lidí jde o dočasný stav, který obvykle zmizí poté, co se dobře vyspí a odpočinou si, pro lidi s mozkovou mlhou je to realita každodenního života.

Ze všeho nejdříve je třeba si připomenout, že „mozková mlha“ není oficiální lékařský termín. Je to hovorový popis, kterým se pacienti snaží sdělit svému lékaři, co se jim děje a jak se cítí. Toto pojmenování se obvykle používá k označení potíží se soustředěním, mírné zmatenosti, zpomaleného myšlení, zapomnětlivosti a pocitu únavy fyzické i duševní.

Většina lidí má s podobným stavem určité pomíjivé zkušenosti, ale pokud jde o chronickou formu, ovlivňuje negativním způsobem kvalitu života takto postižených osob.

Mozková mlha: odkud se bere?

Pacienti s mozkovou mlhou mohou mít zdravotní problémy, které se na vzniku tohoto stavu podílejí. Jde například o mírné poškození oblasti mozku zvané prefrontální kůra (podílí se na kognitivních procesech, jako je plánování a rozhodování) způsobené například infekcí nebo poraněním. Mozková mlha může doprovázet také celou řadu onemocnění.

Strach z nadměrné pozornosti okolí, hrůza z kontaktu s lidmi. Seznamte se, tady sociální fobie Přečtěte si také:

Strach z nadměrné pozornosti okolí, hrůza z kontaktu s lidmi. Seznamte se, tady sociální fobie

Jedná se třeba o roztroušenou sklerózu, diabetes, hypotyreózu, lymeskou boreliózu, depresi, vysoký krevní tlak, nízkou hladinu cukru v krvi nebo „jen“ nedostatek spánku. Zapříčinit ji může také nástup menopauzy. Dokonce i některé léčebné postupy mohou vyvolat mozkovou mlhu, například některé léky na krevní tlak, prášky na spaní nebo třeba chemoterapie.

Ale zřejmě nejrozšířenější příčinou je v současnosti dlouhý covid. Lidé s dlouhým covidem mohou pociťovat přetrvávající příznaky týdny, měsíce, nebo dokonce roky po počáteční infekci SARS-CoV-2.

Kdy je čas zajít k lékaři?

Chronická mozková mlha je jedním z nejčastějších příznaků u pacientů s dlouhým covidem. Studie z roku 2022 zjistila, že covid-19 může způsobit abnormality a až o 2 % rychlejší ztrátu šedé hmoty v určitých oblastech mozku, a to včetně prefrontálního kortexu, což může ovlivnit kognitivní schopnosti lidí. 

Znáte pojem „mozková mlha“?

Osoby s mozkovou mlhou způsobenou dlouhým covidem měli menší schopnost provádět určité úkoly ve srovnání s těmi lidmi, kteří covid neprodělali. Dobrou zprávou je, že většina případů mozkové mlhy je léčitelná. Klíčem k řešení je správná identifikace její příčiny. Pokud je způsobena stresem nebo nedostatkem spánku, pak postačí kvalitní noční odpočinek.

Kromě toho některé změny životního stylu, jako je cvičení, zdravé stravování, procvičování paměti a mozkových funkcí, jako je třeba křížovka nebo rébusy, mohou pomoci v boji s mozkovou mlhou. Ale pokud ani poté pocit mozkové mlhy nezmizí, je dobré se obrátit na lékaře.

Léčba mozkové mlhy je ve fázi výzkumů

Změny struktury mozku způsobené některými chronickými problémy se mohou časem dát do pořádku, ale není jasné, jak dlouho to může trvat, a podle odborníků existují rozdíly mezi jednotlivci. Analýza 70 případů dlouhého covidu ukázala, že u některých lidí může mozková mlha trvat dlouho a tito lidé se potýkají s problémy s koncentrací a pamětí i více než rok po prodělání nemoci.

Ale protože se mozková mlha může vyskytnout i u mnoha dalších stavů, vědci se snaží přijít na to, jak ji zmírnit. Výzkumy jsou zatím v raných fázích, ale přesto našli už několik léků se slibným potenciálem v léčbě tohoto problému. Ty jsou přitom původně určeny k léčbě jiných onemocnění, jako je třeba ADHD nebo vysoký krevní tlak.

Odborníci doporučují lidem s mozkovou mlhou zajistit si dostatečný příjem vitamínů D, C i vitamínů skupiny B, dále omega-3 mastných kyselin, hořčíku a také L-theaninu, což je aminokyselina, přirozeně se vyskytující například v zeleném čaji.

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).