Optimální formou konzumace ovoce a zeleniny je obvykle její pojídání v čerstvém a syrovém stavu. U naší kulinářsky nejpoužívanější kořenové zeleniny – mrkve, to tak úplně neplatí.
Podstatně lépe využijeme nejcennější látky z mrkve po její tepelné úpravě, především pak vařením.
Vařená mrkev poskytne tělu cenné látky
Jde hlavně o karotenoidy a lykopeny, které se při vaření mrkve uvolňují a tělo je tak může mnohem efektivněji přijímat.
Naopak při konzumaci syrové mrkve dokáže organismus vytěžit zhruba jen čtvrtinu těchto látek, respektive přeměnit jen pětadvacet procent betakarotenu na vitamín A. Jde přitom o jeden z vitamínů, které jsou dobře rozpustné v tucích, což je dalším důvodem pro přípravu pokrmů z vařené mrkve, třeba v podobě polévky, kde je jednou z ingrediencí právě tuk.
Mrkvová polévka je ideální k detoxikaci
Mrkvová polévka bohužel obecně nepatří k nejoblíbenějším. Přitom je to právě mrkev, jejíž složení významně napomáhá k detoxikaci organismu díky pektinu, který na sebe váže údajně až osmdesát procent těžkých kovů a vylučuje je z organismu ven.
Konzumace mrkve se tak často doporučuje lidem, kteří se pohybují v prostředí různých průmyslových výrob, při nichž organismus přichází častěji do styku s takovými kontaminanty.
Poměrně známá je také schopnost mrkve pomáhat zraku.
Čtěte více: Mrkev očím skutečně pomáhá
Dalším bonusem této kořenové zeleniny je mírně nasládlá chuť, což vítají hlavně malé děti. Mrkev patří k velmi snadno stravitelným pokrmům a nejen z pohledu dětí, ale veškeré populace, je její velmi praktickou vlastností skutečnost, že nenadýmá. A také, že zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím.
Seriál: POSILOVÁNÍ IMUNITY
Všech uvedených (a mnohých jiných, na jejichž výčet by bylo třeba většího prostoru) vlastností mrkve je možné využít právě při přípravě mrkvové polévky. V té jsou velmi častým „surovinový partnerem“ mrkve také brambory, pro které mimochodem platí v případě detoxikace organismu a schopnosti zbavovat tělo pozůstatků těžkých kovů totéž, co pro mrkev.
Jednoduchá mrkvová polévka
Samozřejmě existuje celá řada variant mrkvové polévky včetně finálního vzhledu, který je ovlivněn i tím, zdali a jak mrkev nebo brambory nakrájíme. Nejčastější verzí jsou brambory nakrájené na kostičky a mrkev nakrájená na kolečka, v následujícím receptu je ale mrkev nastrouhaná.
Galerie: Vaříme mrkvovou polévku
Recept na mrkvovou polévku s bramborami
- Suroviny: mrkev, brambory, mletý kmín, jedno vejce, mouka, máslo, pažitka nebo petrželka, sůl nebo polévkové koření
- Postup: Připravíme si světlou jíšku z mouky a másla, zalijeme studenou vodou, aby nevznikly hrudky. Za občasného míchání přivedeme k varu. Mezitím brambory nakrájíme na malé kostičky, mrkev nastrouháme (nebo nakrájíme) a vložíme do vroucí polévky. Posypeme mletým kmínem a vše vaříme za občasného míchání cca dvacet minut. Na konci varu přidáme rozmíchané vejce (není nutné) a dochutíme solí nebo polévkovým kořením. Na talíři ozdobíme pažitkou nebo petrželkou. Dobrou chuť.
Jak již bylo řečeno, polévku můžeme připravovat také s mrkví nenastrouhanou, nebo po uvaření vše propasírovat přes cedník či rozmixovat na krém. Vizuálně nejhezčí je ale polévka, ve které jednotlivé kousky uvařených surovin plavou a vytvářejí pestrobarevnou tekutinu, která je v takové podobě mimo jiné atraktivnější pro děti.