Článek (a autorka) zaspaly dobu. Dnes jsou na takzvaném západě voňavkáři naopak vytlačováni a leckde musí jezdit „svým“ výtahem, aby neobtěžovali ostatní.
Bohužel u nás je takových nepříjemných (hlavně) žen stále dost. Udělaly by lépe, kdyby místo plácání parfémů (a článků v novinách), ze kterých se člověku motá hlava, jednoduše dodržovaly hygienu.
Tak to kamaráde asi nejezdíte v Praze metrem. Co jsou muži se sebou schopni spáchat, je neskutečné.
Ano, dámské vůně dokážou být někdy agresivní. Ale pořád se raději nechám omámit dámskou vůní, než pižmem zpoceného muže.
O tom, že by „voňavkáři“ byli vytlačováni, jsem nic neslyšel, zřejmě půjde o oblíbenou obhajovací urban legend mezi odpůrci antiperspirantů, že? :) Sotva jsou na západě schopni zakázat kouření, natož aby se starali o voňavky.
Metrem sice jezdím minimálně, ale často jezdím autobusem nebo tramvají.
Tohle téma je omšelé a často je podnětem k takovému článku jedna zkušenost z předešlého dne, pokud vůbec. Zrovna tak by mohla redakce otevřít už jednou diskutované téma ponožky do sandálů, nebo vyholování mužů apod. Všechna taková témata mají jedno společné. Autor se snaží svůj názor podsouvat jako obecný. (Lenka Petrášová je známá např. tématem facebookaři proti důchodcům)
Radši budu čichat pot nebo třeba i hnůj, než nějaké agresivní těžké acetonově nasládlé, sliznice naleptávající smradlavé voňavky. Kdo zažil Rusky, ví o čem mluvím. Když to tady okupovali, než je Kocáb vykopal, tak jsem mnohokrát musel vystoupit z tramvaje (v Olomouci), protože ten jejich voňavej smrad se nedal vydržet – bylo to na zvracení. Jeden smrad přerážet jiným, silnějším, je prasárna a buranství.
Dobrý den, jistěže placené jsou a to autorům honorářem. Pokud máte na mysli PR články, najdete je vždy na titulní straně serveru takto označené, v textu ještě s upozorněním, že se jedná o komerční, nikoli redakční text (http://www.vitalia.cz/pr-clanky/trapi-vas-tezke-unavene-nohy-odlehcete-jim/). Zdravím LK
Tak tak, mi nekdy ty parfemy tak smrdi, ze je to az hruza, dokonce mam na mnohe takovou reakci, ze mi zacnou slzet oci … takze to musi byt mega svinstvo, ja mam oci dost citlive, pritom zadnou alergii netrpim, takze treba pil mi nevadi, ale nebezpecne chemikalie ano, mam agresivni organizmus a vse spatne vylucuje … uz jsem byl i otraven jidlem … do 10 minut bylo z organizmu venku.
Ja sam verim stribru, to je proti poceni dobre, vedeli to jiz pred stredovekem … dokonce je to to antibiotikum (koloidni stribro)
Kosmetiku sice pouzivam, ale decentni, deodorant nivea se stribrem, vuni esprit … ktera je citit az kdyz je zena uplne u mne ;-))
… a nebo jedovaty fahrenheit … kupodvu z nej neslzim, ale vydrazi tak dlouho, prave proto, ze je jedovaty … proto jej mam jen obcas.
Jinak to co tvdi vedci v USA me nezajima, proste hlinik je jedovaty a ty ostatni latky taky, stejne jako antikoncepce totalne huntuje organizmus zeny, jatry pocinaje, mozkem konce + je zena s antikoncepci chemicky a toxicky odpad, ktery pak zamoruje okolni prostredi a cisticky odpadnich vod, to jeste neumi cistit … jednou na to prijdem.
Vedci USA delaji vyzkum pod diktatem nadnarodnich podniku.
Jinak kdyby jste nejedli odpadky, tak tak nesmrdite a pod a zapach je snesitelny, duvod proc clovek tak smrdi je nekvalitni strava, piti kyseliny fosforecne (kola, instatni kabe etc.) + spatne obleceni
PS: jednou k nam do kanclu sprisla zenska a 2 dny jsem pak vetrali … zlaty upoceny delnik, ten odejde a je po zapachu … pot s olejem … mimochodem ten olej to celkem neutarlizuje ;-))
Žádná vůně neudělá z neumytého člověka toho čistějšího. Vůně je jen „optický klam“. Navíc právě zpocený čistý člověk v čistém oblečení nepáchne. Pot začne být cítit až při svém rozkladu a to není tak hned. Potit se během poloviny dne a v té půlce se umýt a převléknout se dá vždycky. Mělo by to být i v zájmu zaměstnavatelů (všude se prokecá, prokouří a prokafuje mnohem víc času – to bych „zarazila“ ve prospěch hygieny i v práci) Překrývat zpoceného člověka po zbytek dne vůní není nic o čistotě. Logicky.
Myslím si, že jakýkoli prostředek, který dle reklamních sloganů zabraňuje pocení není nic zdravého. Zdravý člověk nesmrdí tak jako nemocný. Pocení pomáhá tělu být zdravý. Vylučuje z něho škodlivé látky.
Hygiena a čistota spočívá v pravidelném mytí se a ne nanášení na sebe nějakého sajrajtu. Kdo dokázal splodit takovýhle nesmysl, asi je špindíra e a leje na sebe pět lahviček deodorantu, aby to okolí necítilo.
Já se extrémně potím. Sprchuji se vždy než někam vyrazím. Antiperspiranty jsou k ničemu, dokonce mám pocit, že se ihned po nanesení stickem začínám potit, ač jsem ještě v chladném prostředí. A potím se nejvíce v obličeji a ve vlasech, tam se antiperspirant ani nanést nedá.
Autorce článku a … bych zakázal vstup do MHD vždy, kdy má menses. Bylo by to asi stejně inteligentní, jako zakazovat tam vstup někomu jinému na základě jeho fyziologických funkcí.
Nechápu, co na serveru zdravého života dělá reklamní článek chemického průmyslu. Důležité je se mýt, prát prádlo, čistit si zuby a ne vracet se do středověku, kdy se hygiena řešila voňavkami. Zmiňované studie o neškodnosti deodorantů jsou poněkud zavádějící: Jistě, deodorant neškodí tak jako neškodí sníst potravinu s éčky či mít u hlavy vyzařující mobil. Ale zabýval se někdo tím, co udělají po letech všechny tyto vlivy dohromady spolu se stresem, životním stylem atd.? Ale jsou i jiné studie: například, že muž a žena jsou si sympatičtí a k sobě geneticky vhodní i na základě čichových vjemů – ti praví si „nesmrdí“. A kvůli deodorantům se dnes stále častěji dávají dohromady lidi, kteří by si jinak nevoněli – nepatří k sobě, a na problémy a rozvody je pak zaděláno…
Nechápu, co na serveru zdravého života dělá reklamní článek chemického průmyslu.
Chápu, že jste z některých ostatních médií zvyklý na to, že prakticky každý článek má nějaký primární komerční účel, ale opravdu je nutné za každým textem, který dojde k nějakému doporučení, hledat to samé? To bysme na tom byli docela špatně, prakticky by nebylo možné někoho či něco pochválit (zato by bylo ještě vděčnější než dnes si stěžovat, jak média přináší jenom negativní zprávy). Článek není reklamní stejně jako všechny ostatní na Vitalii (kromě těch v označené rubrice), a pokud by měl být reklamní, asi by neobsahoval i odkazy na protinázor, na alternativní (ne chemickou) metodu, atd. Autorka spíš konstatuje, že je obecně lepší vonět než smrdět, což jistě může leckoho popudit, ale nechápu, proč kvůli tomu hledat nějaké konspirační vysvětlení.
Neměl jsem na mysli reklamu na konkrétní výrobek, ale na deodoranty jako takové. Kde je vůbec psáno, že člověk bez chemie smrdí a s chemií voní? To je subjektivní. Autorka prezentuje svůj názor dost nevybíravě, kdo nepoužívá deodoranty, je podle ní smraďoch a křupan. Trocha tolerance by jí neškodila. Je to jako kdyby třeba zastánce zdravé výživy psal, že kdo nejí bio, je křupan a brzo onemocní.
Aha, takže ne reklamní článek, ale názor, který se vám nelíbí. Nevím, jestli to chápete, ale mezi tím je celkem zásadní rozdíl. Samozřejmě, že odpověď na otázku, jestli víc smrdí pot nebo parfém, bude nutně subjektivní. V textu je ale myslím srozumitelně odlišené, co je názor autorky, co citovaných lidí, co statistika (a čí je), jaké jsou obvyklé protiargumenty a odpovědi na ně. Těžko tedy nás či autorku můžete podezírat z nějaké manipulace. Co naopak dává smysl, je polemika s autorčiným názorem, k čemuž ostatně v závěru sama vyzývá. Máte-li tedy k podpoře svého vlastního subjektivního názor lepší argumenty, sem s nimi. Implicitní předpoklad „když někdo říká něco, s čím nesouhlasím, musí to mít nějaký komerční účel“ ale mezi ně asi patřit nebude.
Myslim, ze autorka usoudila, ze jsou cesi smradosi ze statistiky firem prodavajicich vonavou chemii. Je to podobne jako kdyz BSA soudi, ze kdyz se proda 100 pocitacu a 50 jich je s windows, tak na zbylich 50 musel nutne zakaznik software ukrast. Je jasne, ze vyrobce ma zbozne prani, prodat kazdemu cechovi alespon pet vyrobku za rok a kdyby to slo tak klidne i dvojnasobek. PS. Jinak stale plati :„Neverim statistice, kterou si sam nezfalsuji“. Pr. Vsichni, co nepouzivaji deodaranty umrou nebo umreli nebo Vsichni, co jedli chleba jednou umrou.
3 poznámky
a) sprchuji se 2× denně – každé ráno než vyrazím mezi lidi a každý večer když se vrátím. Deodorant nepouzivam. Moje přítelkyně i já máme rádi svou přirozenou vůni i přirozenou vůni toho druhého. Všimněte te si, že hovořím o přirozené vůni, nikoliv o přirozeném zápachu.
b) spousta ceskych zen pouziva natolik silne parfemy (vetsinou se k nim i vune nehodi) ze mi to vadi. Nevaham to oznacit za chemicky zapach
c) u českých dělníků nebo mužů ze sociálně slabších vrstev je zápach dán typem stravy a také často páchne jejich oblečení.
Tělesný pot Itala na lehkých plodech moře a těstovinách nebo Japonce na syrové rybě voni jinak.
Pokud chcete vonet, myjte se, pouzivejte lehke parfemy a zmente stravu
Ale jděte do háje. Správnej chlap má bejt chlupatej a smrdět 100m proti větru! Chlapi fyzicky makají, potí se a tím pádem jsou cítit. Neříkám, že se chlapi nemají umývat, ale aby si holili nohy a voňali se drahýma sajrajtama, tak to asi ne. To nám sem zavádějí bukvice, který celej den kulový dělaj a mají čas na vymýšlení ptákovin.
Stačí zagooglit, aby si (objektivní) člověk hned potvrdil (třeba i osobní zkušenost), že tohle téma není „české“.
Autorka mi tak připomněla postavu, kterou bravurně ztvárnila Simona Stašová ve filmu Román pro ženy. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby mluvila česky s anglickým přízvukem.
Na druhou stranu je mi jasné, že papír (v tomto případě monitor) snese všechno. Takže proč by to šéfredaktor řídil, když to tak jako tak zvedne návštěvnost. Blesk má stejnou strategii a vychází mu. Je věcí vedení a majitelů, co z tohoto serveru budují.
To by mě zajímalo, kde je ten dostatek deodorantů. Jdu do klasické drogerie (třeba DM), deodorantů je tam míň než pět! A tomu se říká dostatek. Všude jsou jen antiperspiranty.
Jasně, můžu si objednat deodoranty z netu, ti je mají ze zahraničí, kde je větší výběr. Ale nemůžu zkusit, jak voní… Takže by předtím bylo dobré si to ověřit něž se napíše taková blbost.
Po přečtení článku musím říct že Lenka Petrášková (autorka) a i Monika Frištenská (pracovnice v reklamě – ať už to znamená cokoliv) jsou … bez vlastního mozku.
Kdo se nechová jako stádo je u nich méněcenný. Mně zase vadí fifleny přesmrděný různýma voňavkama, ale ani mně nenapadne někde tvrdit že by měly mít někam zákaz vstupu…
Jo,jo …,kdyby se opravdu o tohle zajímaly,zjistily by,že vědci už přišli i na to,že přehnaná hygiena škodí,zvýšený vyskyt alergií je přímoúměrný nedostatku obranných látek,neb tělo si nemá z čeho a hlavně proč tyto látky vytvořit !!!Hygiena je věc správná /holím se v podpaží,používám deo/,ale ne podle přání výrobců,my se holt/ne všichni/musíme po někom opičit,nemáme vlastní mozky,nebo nám dokonce smrdí???
Pánové, vím že žena politá voňavkou páchne, ale těch je celkem málo (co si myslí že čím víc tím líp).
Jen si nějak nemohu vzpomenout, že by mi někdy muž smrděl kvůli parfému. To se mi asi ještě nestalo, zato upocených smraďochů potkávám bohužel hodně. Vy se možná necítíte, ale opravdu dokážete páchnout. Ano, pokud fyzicky pracujete, je to trochu jiné. Ale co vám brání si po práci dát sprchu a trochu se zlidštit? Snad jen váš bezbřehý egocentrismus, že když „sám sobě nesmrdím, tak nesmrdím ani těm okolo“.
Pánové, říkám to nerada, ale opravdu dokážete smrdět, a nic příjemného to není.
Káťa
Wow, a projela jsi se někdy městkou? Osobně vybírám deodoran či antiperspirant, aby měl co nejmenší "čichovou" stopu, protože čich nemám sparchantělé, a narozdíl od tebe musím trpět nejenom od někoho kdo se nemyl, ale i od slečinek (cca 60-65procent) co mají "drahé, jemné" parfémy apod., protože jim čich přivykl, tak už necítí, že smrdí na 10 metrů...
Osobně bych řekl, že problém je člověk co po 12 hodinové šichtě nedá sprchu, ale stejnejt problém jsou slečinky jako ty co smrdí, ale u kávy s kamarádkou si řeknou jak jemnou vůni vydávají do okolí...
Docela mne reakce v clanku nemile prekvapily. Vnimani zapachu je do znacne miry tezko meritelne, takze je logicke, ze maji-li pouzit nejaka fakta, jen tezko najdou lepsi nez statistiku prodeje deodorantu. I kdyz je to jenom jeden z ukazatelu, da se z neho ledasco usuzovat. Treba to, ze obecna tolerance cechu k telesnemu zapachu (nebo vuni) je vyssi, nez asi jinde ve svete. Nicmene existuje jeste jeden ukazatel, ktery by sice asi musel byt podlozeny anketou, ale tak nejak ho vnimam ze sveho okoli. A to je odmitavy postoj k vyholovani.
–
Ja sam mam nadvahu (dost dlouho sem byl dokonce obezni) a diky tomu se hodne potim a ani velka spotrebou deodorantu sem nebyl schopen zabranit velkemu zapachu. Ani kdy sem se sprchoval dvakrat dene a menil si v prubehu dne kosili, sem zapach na dlouho nezastavil. Jedine co nakonec pomohlo bylo vyholovani, ano je to tak, chloupky pod pazi a i ohambi a jinde na tele maji funkci udrzovani telesneho pachu cloveka. Drivejsi lide to asi povazovali za prijemnejsi vuni nez smrad po vykalech a dobytku, kterych byly tehdejsi sidla plna. Doba se ale zmenila, takze je potreba se prizpusobit. Panove vyholujte se a i kdyz se vam deodoranty hnusi, budete smrdet taleko mene.
proč na sebe cpát koktejly potenciálně jedovatých, karcinogenních, nebo jinak problematických chemikálií. Navíc kožní mikroflóra má řadu funkcí na úseku obrany těla proti infekcím a její potlačování se promítá do řady tzv. „civilizačních“ chorob.
V USA je jedna oblast, kde na mnoha čtverečních kilometrech není žádná voda (vodoteč, pramen, studna). Prakticky se tam nemyli, protože dovezená voda stačila jen na pití a přípravu jídla. A měli tam dramaticky nejnižší úmrtnost na choroby srdce a cév (co jsou u nás příčinou cca 50% předčasných úmrtí). Ani zohlednění stylu života, práce atd. (testovalo se toho moc) tento fenomén nedokázalo vysvětlit, pořád tam zůstávalo to nemytí jako jediný významný rozdíl proti lidem jinde, spojený s tou nízkou úmrtností.
S článkem v zásadě souhlasím, jízda v doprav. prostředcích je často dost nechutná, většina pánů po zvednutí paže k hornímu držadlu vysílá signály, že nevím, za co musím trpět. Co jsem komu udělala, že to mám čuchat? Někdy jsou to i dámy, ale muži víc.
Nejsem zastáncem silných vůní, ale nějaký antiperspirant/deodorant by měl každý používat. To aktivně nevoní, jen potlačuje ten prasečí puch. Hygiena mytím je samozřejmě třeba, ale po celý den nevystačí, a nepoužívat nic je totální bezohlednost k jiným lidem.
V MHD etc to smrdi, protoze jste vsichni …, teri si neumi otevrit okno a nebo ridic neumi zapnout klimu … a vo tom to je, malo se tam vetra, vzdy kdyz tam vlezu, zacnu otevirat … jsem opravdu jediny normalni clovek, co chape, ze vymena vzduchu je treba ? … a razem to tam tak nesmrdi ;-)))
Tento názor je jediny spravný!!!! Kazdý clovek se vsude v MHD krome metra příšerne zpotí, že to už sám nemůže vydržet, ale IDIOTI jsou výrobci těch dopravních prostředků, Tady už se mění klima a čím novější je BUS nebo TRAM, tak tam není ani co otevřít. Je to pojízdná plynová komora. Jen mini okýnka ob okno, která nekdy ani nelze otevřít a na streše už nic – jen jakesi 2 větráky. za chvíli v těch MHD prostředcích budeme kolabovat a bojovat o životy a nejaky lidský pach nás už vubec nebude zajímat. Oni v té Americe totiž mají uplně všude klimatizaci.
Cesi jsou nejsmrdlavejsi narod v Evrope!!! Jsem z Ruska, rok co rok jezdim domu podivat se za rodici a muzu vam rict, ze nehlede na obcas opravdu priserny horko jsem jeste nezazila ZADNY smrad v tamnich dopravnich prostredcich. A uz tuplem ne, aby v autobusu se projizdeli nesnesitelne pachnouci bezdomace a jina verbez, ktera se neobtezuje rano vlezt do sprchy a pouzit deodorant, coz zazivam pravidelne v Praze. Oproti nim skunkove jsou chodici reklamou Chanel c.5. Cesi, cichnete si k sobe, nez zacnete posuzovat ostatni…
Co takhle se zamerit na temata, ktera opravdu neco resi. Takoveto clanky jen vyplachuji mozek lidem, kteri se o nej vlastne radi nechaji pripravit. Nejhorsi na tom vsem je ze pravdu ohledne tohoto tematu nenajdeme, je dost subjektivni. Nicmene se musim priklanet k nazoru, ze veci ktere na sebe nekteri lide jsou schopni naplacat ( a to jeste v obrovskem mnozstvi) jsou casto pekne pekelne. Buh vi co presne obsahuji a z ceho se vyrabeji. Dost dobre nedokazeme rici co se s nami bude po aplikaci techto „svinstev“ dit. Rozhodne neverim kde jakym vyzkumum, ktere si zaplati Procter & Gamble a jim podobni. Kdyz nefunguje normalni reklama, zkusime proste pseudovedecky pristup a oni se ti mene duvtipni uz nejak chyti …
A ja myslel, ze smrdi ti, co se nemejou! Jak nadherne je vedet, ze staci KOUPIT nejaky vyrobek a uz nesmrdim! Jsem prijemne citit ropnym derivatem s pridavkem rakovinotvorne esence, po kterem mi v podpazdi vyrostou bradavice svetove tridy, takze dam praci mnoha nepotradatelnym muzum a zenam z oboru plasticke chirurgie. Kola ekonomiky se roztoci to zavratnych obratek! Zvysenou spotrebou chemikalii k zdravejsim zitrkum!!!
P.S. Pristi clanek o ponozkach v sandalech prosim. Tam jsme taky ostudou vesmiru.
P.P.S. ONA: nemecti muzi jsou tak civilizovani! Podivej, jak jsou pekne vysolarkovani! ON: To jsou Turci, milacku.
Koukám, že lidé už neví, co by řešili. Takový němci smrdí tedy kolikrát více, tak nevím, co to má znamenat. Né že bych bránila čechy, ale myslím, že není nutné jednat o tom, zda někdo „smrdí“ nebo ne. Je to v podstatě každého osobní záležitost. Zase ve Francii je každý jedinec tzv. přesmraděn nejedním parfémem a rusové tomu mají zrovna tak, akorát používají padělky oproti francouzům. Tudíž si myslím, že by se měl nad tím zamyslet celý svět. Ostatně, všici žijeme na jedné planetě, ne?!
Tak jsem zase po letech zavital do nasi domoviny. I kdyz je to jiz daleko lepsi nez drive, tak je v ramci hygieny stale co dohanet. Je fakt, ze jet doma sockou je nekdy docela dobra lecebna kura proti snizovani zaludku :-) V prve rade na pot a zapach maji vliv nejen teplota a zvysena vlhkost vzduchu, ale hlavne strava, a v neposledni rade i barva pokozky. Cim je clovek snedsi barvy (treba i opaleny), tak intenzita zapachu stoupa. Doma se sprchuji 2× denne (ve vlhkem lete treba i 4×), u more az 5×, a samozrejme pouzivam neparfemovany antiprespirant (deodorant pouze maskuje zapach, a kolikrat ta „vune“ to dela jeste horsi). Je pravda, ze hlinik a dalsi chemikalie jsou zdravi skodlive (at si vyrobci rikaji co chteji), ale clovek toho na sebe nemusi napatlat na kila. Pouzivam to vsak radeji nez aby si lide mysleli ze jsem se naposledy koupal kdyz mne porodili. Vim ze prilisne koupani ma take sve stinne stranky, protoze kuze jako nejvetsi organ absorbuje z vody skodlivy jedovaty chlor a fluor, ale nebudu kvuli tomu chytat destovou vodu, take neprsi kazdy den :-) Jsem-li uz nucen jet v kterekoliv zemi nekde MHD (coz se mi za zivot uz parkrat stalo), tak co nesnasim je presvihnuty zapach vonavek. Tady u nas jeden ridic autobusu vykazal jednu premrstene navonenou cestujici ven a byla z toho pekna afera, i kdyz s ridicem mnozi cestujici souhlasili. Takze pamatovat co clovek pouziva, aby to nevadilo okoli. Rozhodne je lepe si priplatit za kvalitni vec nez mit nejaky levny padelek. I kdyz jezdim zasadne autem (cely zivot samozrejme s klimatizaci), tak mam nekdy sanci si „ocichat“ obyvatelstvo v ruznych zemich, a pak si s tim spojit tu kterou zemi, na coz nepotrebuji statistiky od vyrobcu :-) Pamatuji si jeste v padesatych letech kdy ve Vysocanech fabriky vychrlily tisice zamestnancu, to byl pak v tramvaji „pozitek“. Opravdu se jiz hodne zmenilo, ale stale je co zlepsovat.
A co mají lidé říct na to, když do autobusu nastoupí žena ČERSTVĚ nasmrděná parfémem? Horší je, když je to jak ta stará ruská. A když jsou tři, každá s jinou. To je žůžo.
Jako kdyby to nemohly nechat odležet.
Jinak deodoranty ano, antiperspiranty asi jen pokud je to fakt nutné – ale já se potím v podpaží i s antiperspirantem.
Navíc mám z antiperspirantů obavy, protože co se nedostane ven potem, uloží se nebo vyloučí jinak ????
Fascinuje mne poměřování čistotnosti českých mužů podle počtu vystříkaných sprejů. Co je platné Frantíkovi, když si sice každou chvíli foukne do podpaždí a do poklopce, když šetří na sprše, slipy mění až když mu po nich lezou mouchy a trička nebo košile nepere, protože jsou jednorázové. Ale podle statistik o spotřebě různých ..fuků, často financovaných kosmetickými firmami, je na čelním místě ve voňavosti. V dnešní době jsou již jistě objektivnější metody měření průměrné smradlavosti občanů. Měřeno mými smysly, radši v létě pojedu metrem v Praze než v Paříži. A pocení? To je přirozená ochranná vlastnost lidského těla, jen je potřeba se mýt a nosit čisté prádlo. Spreje nám sice vylepší statistiku ale kombinaci s nemytým tělem je to přímo biologická zbraň.
Václav
ten článek je bohužel pravdivý, až moc pravdivý. jezdíme s rodinou často nakupovat do německa, kousek za hranice, ale někdy i dál. vonehdy jsem se tam v supermarketu přiblížil k dědkovi, oba jsme si prohlíželi v regálu obuv. ten jeho odér se prostě nedal…, žumpa hadr. hned mi to na skopčáka nesedělo. už jsem se chystal zalehnout hubou k zemi a patama k epicentru smradu, nebo popř. urychleně opustit ohnisko dekadence, když se k dědkovi přiblížila teeanegerka (asi vnučka) a začali rozprávět česky. rázem mi bylo všechno jasné.
obdobných příkladů bych z rukávů vysypal celou fůru. ať je to z fronty u pokladny v českém kauflandu, nebo z posilovny, nebo z veřejné dopravy, smraďochů je v tomto státě víc než dost. a nejedná se vždycky jen o staré dědky…
no, jenže ja jsem mel „stesti“ cestovat autobusem s jednim spinavym, smradlavym chlapem, ktery si navic sparal v nosu a pak „ham“…
A pak jsem zjistil, ze to byl Anglican.
Take se mi to stalo i podruhe, taky to byl Anglican.
Tak nevim, proc se rika o Ceskych chlapech…
Navic :
nebyl umysl ukazat , ze se to jedna o neprizpusobive ???
Kteri sice maji socialni vyhody, nikdy nedelali a najem plati za ne stat… Proto si muzou alespon na sobe dat vic zalezet…
že ten, kdo se postříká nějakou voňavkou, voní čistotou? Třeba jenom obyčejně smrdí a nedostatek hygieny nebo nepříjemný odér se snaží přetlouci umělou „vůní“. Vůbec „nejúžasnějším“ zážitkem je jít po ulici za více ženami, z nichž každá je napatlaná jinou vodičkou. Mám z toho pak málem alergický záchvat !!
Vážená paní Petrášová, po přečtení Vašeho článku – Musí Češi tak smrdět? Čichněte si k sobě, prosím…. – jsem se cítil dost smutný, protože Váš článek reprezentuje většinový, nemoudrý přístup k životu.
Vzpomínám si na svou první lásku, používala nějakou Eau du Toilette, taková zelená, voňavá věc to byla… no já ji opravdu miloval, myslím tu ženu. Vůni té ženy jsem však moc neznal. Měl jsem dokonce doma navoňaného plyšového medvídka, aby mi nebylo smutno (bylo nám tak 15/16).
Pro novorozence/kojence/miminko je pach matky nesmírně důležitý! Dítěti je jedno, jestli je matka spocená, počůraná nebo čerstvě osprchovaná, důležité pro něj je, že ji cítí, takovou jaká opravdu je. Není ještě (zdůrazňuji) NAUČENO co smrdí a co voní (v relaci lidského těla). Uvědomujete si, že to co Vám smrdí/voní, jste jen naučila? Víte o tom, že jste se také naučila koukat? Že vidíte mozkem a né celou kapacitou oka, tedy binokulárním viděním a vším co oko zaregistruje?
Nechci čichat voňavky, chci čichat lidi a svět kolem, ve své přirozené podobě. Nechci vidět makeupy a plastiky. Chci vidět tělo své ženy tak, jak ji život pokousal. Namůžu žít s člověkem, který má neurózy, že mu přibyla vráska. Že si musí koupit nový deodorant.
Namísto toho plácání voňavek, stačí, když se člověk zklidní, uvědomí si svůj stres a strach, který vyvolává specifický pach každého z nás (také tláča a paštička z Penny Marketu, to dodá specifičnošč…). Ano, pot je čirá tekutina bez zápachu, a údajně je zápach způsoben bakteriemi na kůži, hm, ale proč by se nemohly bakterie objevit tam, kde je jim dobře, stejně jako se sup objeví tam, kde je mršina.
Nicméně k věci. Pro mne osobně je lidský pach (jakýkoliv) nesmírně cenná informace. Nenahlížím na něj jako na smrad nebo vůni. Je to informace o člověku, o tom co prožívá, o tom co nechce mnohdy ani sám vědět, co si nepřizná. Co skrývá a co naopak dává na odiv. Pot mluví, pach těla je ucelená informace. Celé lidské tělo mluví. Lidé užívají léčiva proti horečce a bolestem hlavy, šplíchají se vůněmi aniž by věděli proč. Myslí si, hm, smrdím, musím se umýt a navoňat. Hm, bolí mě hlava, musím užít prášek. Hm, mám povadlá prsa, musím je nechat zvednout. Hm, netopoří se mi penis, musím s tím něco modrého (nemám na mysli ODS) udělat. Jestli je tohle život ve městě, život v civilizaci, „život na západě“, tuž to děvucho nechcu, zůstanu doma, na severovýchodě Moravy, pěkně v Beskydech.
Víte, lidská přirozenost musí být potlačena. Bez toho potzlačení by si lidé uvědomili, jak jsou svobodní a nezávislí. Kdo tohle nechápe, je oddělen od sebe.
Aneb, jak řekla má teta, když měla možnost podojit kozu (po 30 letech života ve městě), „ani se nejdu umýt, jak krásně mi voní ruce, to je panečku energie“!
K tomu článku, který napsal jakýsi Američan o českých chlapech bych já napsal něco podobného o amerických ženách. V USA je to úplně opačně, než u nás. Tam jsou ty neupravené „popelnice“ ženy. Proto on viděl onen kontrast v naší zemi, stejně, jako jsem ho já viděl v USA. Jinými slovy Američani jsou pěkní chlapi a Češky jsou pěkné ženy. Musí to být důsledek emancipace žen v USA, která došla až tak daleko. Co se týče oněch deodorantů, tak to jsou vyhozené peníze, protože to všechno rychle vyprchá a co se týče antiperspirantů, tak ty jsou vesměs nesnesitelné a lepivé. Stačí obyčejná voňavka na oblečení, ať už je to kolínská a nebo toaletní voda.
Velmi pozoruhodne, mam dojem, ze to dokonce neni prvni clanek, kdy se pani Petrasova skalopevne opira o neovereny „pruzkum“ vyrobce kosmetiky. Coz me privadi k uvaham, zda to dela… viz titulek.
Nezda se mi ale, ze by se tak protrela novinarka dala zmast a nebyla schopna zakladnich logickych uvah – leda, ze by na ne zamerne rezignovala.
Treba ze:
- nepouziva-li nekdo deodoranty/antiperspiranty, neznamena to nutne, ze by musel pachnout
- pouziva-li nekdo deodoranty/antiperspiranty, nezamena to automaticky, ze voni
- nekam se nam z toho prehledu spotreby kosmetiky zahadne vytratily parfemy. Proc? Ze by proto, ze Unilever zadne nedela? :-)
Úplně něco jiného je hygiena a úplně něco jiného používat deodoranty. Deodorant je něco umělého s kdo ví jakými účinky na organismus – to se obvykle dovíme až za pár let. Ženy používají deodoranty častěji, protože od přírody jejich pot má pronikavější pach. Když si na to zvyknou (jako autorka), zdá se jim, že každý kdo deodoranty neoužívá, páchne. Je to prostě móda používat deodoranty, a autorka se tady vychloubá, že je „in“.
Vazeni ctenari,
vite, ze kosmeticky prumysl neni vubec regulovany? To znamena, ze vyrobci kosmetickych pripravku mohou pouzivat cokoliv zdravi skodliveho, anichz by se dostali do problemu se zakonem, bohuzel tohle spousta lidi nevi!! Neni problem si zakoupit prirucni knizku, ve ktere jsou uvedeny a popsany veskere ingredience, co se v kosmetickych pripravcich bezne pouzivaji! Vrele doporucuji!!
Kdyz clovek udrzuje dobrou hygienu, tak nepotrebuje na sebe davat zadnou chemii a pokud chci neco voniciho na sebe dat, pak jen neco prirodniho.
Dnes se vede tezky boj proti kurakum,(nejsem kurak) ale kdo ma dychat ty tkz. vonave jedy, co na sebe lidi davaji? Je to fer?
O anglicanech a americanech radeji pomlcim, „nahore huj, dole fuj,“ ti si muzou tak akorat kritizovat sami sebe.
To, že kamenec vydrží neomezeně dlouho, je nezničitelný a pálí na čerstvě oholené kůži, může napsat jen ten, kdo kamenec v životě neviděl.
Kamenec se dobře rozpouští ve vodě. Vydrží sice déle než běžné deodoranty, ale rozhodně ne neomezeně dlouho (probůh, vždyť věčně nevydrží žádný kámen!). Kvůli rozpustnosti ve vodě samozřejmě není nezničitelný.
Na čerstvě oholené kůži nepálí. Pálí jen na drobných zraněních (údajně. Nikdy jsem ho nepoužila k zastavení krvácení).
Ještě před 100 lety mnozí z našich předků pracovali v prostředí (stáje, maštale, chlévy) ze kterého by se on skácel, prostě by ho přehlo a konec, už by ani nevstal.
Otázka smradu je totiž především záležitostí tzv. estetiky čichu, což je především kulturně vypěstovaný pocit.
Amíci jsou tlustší než Češi, proto se také více potí, akorát si na sebe nakydají více deodorantů.
A mně třeba mnohé z těch deodorantů smrdí více, než kdyby se dotyčný člověk nemyl týden, platí to zvláště pro ženy a jejich těžké a velice dráždivé parfémy.
Zažil jsem 1 takový „případ“ – když ona vešla do kanceláře pouze na pár (desítek) vteřin, musel jsem tu kancelář větrat pár (desítek) minut. Když prošla chodbou od své kanceláře k záchodům, chodba byla jak zamořená fosgenem, pouze to hůře páchlo. Nedalo se tam dýchat, měl jsem pocit na zvracení.
Tudíž smrad nemusí mít mnoho společného s nehygienou.
Já otevřeně říkám, že (zcela jistě) děsně smrdím (i když to já necítím), pokud jsem cestoval 12 hodin a dalších 12 hodin jsem se jenom tak loudal městem v parném létě a pot se ze mne jenom tak lije.
Pro mne je mnohem důležitější hygiena, než potlačování smradu. Smradlavý Amík si na sebe nakydá spousty deodorantů a myslí si, že to „vyřešil“, ale pouze takovým způsobem, jak to „řešili“ v 19. století, když špindírové přebíjeli svůj smrad voňavkami a na zavšivené hlavy si nasazovali napudrované paruky.
Přemíra deodorantů tak může znamenat právěže spíše větší nedostatky v hygieně nebo v zdravotním stavu, které nelze odstranit pouhým omytím, že ano...
Češi pijí hodně alkoholu a dost kouří. Z takového životního stylu je pot smradlavej. Vím to z vlastní zkušenosti, taky jsem slabý kuřák. Když omezím kouření, přestanu pít kafe, chodím do sauny a sportuju, tak po pár týdnech při cvičení i když ze mně leje pot, tak ten pot téměř nezapáchá. Mám známého, který je vyloženě pivař a kouří krabku denně. Může se mejt 3x denně, lejt na sebe deo po kýblech a stejně s ním nejde vydržet.
A co se týče toho mýtu, že ženám voní smradlavý muži - tak to říkala i moje babička. Byla to enormně čistotná žena. Myslela to samozřejmě obrazně. Dřív ženám "voněli", protože to nebyli povaleči. Zpotili se protože makali a proto se ženám líbili. Dneska, kdy většina úspěšných zbohatlíků vydělá prachy podvodem, nebo machinacemi, ale pracovitost není pro ženy přitažlivá.
Dámy a pánové,
zatím co si tu tak pročítám všechny ty příspěvky tak jsem zde našel pár nesrovnalostí. Tak za prvé - čemu ráčíte říkat chemie? Vždyť chemie je všude kolem nás - strom je chemie, louka je chemie, vaši domácí mazlíčci jsou chemie a dokonce i my samotní jsme chemie. To jsme si ujasnily, tak dále. Jde jen odhadovat účinky hliníku na lidský organismus, ale chtěl bych podotknout, že negativní účinky hlinitých solí (i elementárního hliníku) na lidský organismus nebyl nikdy prokázány, a to ani nezávislými studiemi (a že jich bylo mnoho). Dále se zde objevují spekulace o tom, co vlastně je, či není, v daném deodorantu či antiperspirantu za látky. K tomuto je vhodné říci, že výrobce je povinen všechny tyto látky uvést na obalu a mě osobně se nikdy nestalo, že bych tam tyto informace nenašel. Dále se zde objevilo jisté nesmělé tvrzení o tom, že veškeré "voňavky" překrývají lidské feromony (mimochodem to je to o čem se nejmenovaný vyjádřil jako o "pachu imunitního systému"). To že by nějaká vůně byla schopna překrýt feromony je holý nesmysl, protože feromony zaprvé nejsou cítit, a zadruhé je naše smyslové orgány jsou schopny zaregistrovat i přes sebevětší zápach, či vůni. Je zde také spousta řečí o tom, že deodoranty nepotřebujete když se budete pravidelně mýt. Tak k tomuto: Je zde několik možností - za a) používáte klasická hydroxidová mýdla, jinak řečeno - tuky zmýdelněné pomocí hydroxidů. Výhody: jsou levné, dostupné atd... Nevýhody: mají zásaditý charakter a vysušují pokožku, což může vést ke vzniku ekzémů. Další možnost kterou pravděpodobně používá většina z nás jsou klasické sprchové gely. Ty však obsahují pěnidla, z čehož nejčastější je laurethsulfát sodný a kromě toho že jde o látku dráždivou a že může způsobovat afty, byla také podezřívána z karcinogenity stejně jako hliník. Tím pádem je vlastně jedno jestli se často myjete nebo používáte deodoranty - při první možnosti hrozí výskyt ekzémů a při druhé rakoviny (pokud tomu věříte - dle mého názoru je rakovina především otázkou všeobecného životního stylu než toho, zda se "nastříkáme" deodorantem). Poté se zde objevila informace, že v kosmetických výrobcích jsou jedy a že se na ně nevztahují žádné zákony a normy. To je samozřejmě nesmysl. Pokud by jakákoli inspekce nalezla byť jen stopové množství látky, která nějak poškozuje zdravý člověka, tak tento výrobek nepustí na trh. Nehledě na to, že máme velmi přísnou obchodní inspekci a proto nevěřím, že by někdo mohl mít po aplikaci deodorantu příznaky otravy (na to existují dvě možnosti - buď dotyčný použil přípravek zakoupený někde u vietnamců a nebo je to jistá - v tom druhém případě by se měl dotyčný obrátit na psychologa). Připadá mi nechutné, pokud někdo tvrdí že mu pach rozkládajícího se potu voní a pokud se alespoň neumyje pokud jde mezi lidi. Samozřejmě všeho s mírou a pokud má nikdo problém s deodoranty, tak ať si koupí přírodní sprej (nejlépe na alkoholové bázi - alkohol zahubí bakterie), který je zdravý neškodný a i jeho vůně je decentní a nebije tolik do nosu. Musíte však počítat s jeho vyšší cenou, ale o to déle vám jedno balení vydrží. Ne že bych chtěl plně souhlasit s autorkou článku, ale mi češi jsme opravdu smrdutý národ. Poznal jsem i důvěrnější studie než ty které dělal Unilever a výsledek byl že se svým zápachem bojuje pouze každý pátý čech. Nejlépe jsou na tom prý studenti... Zkrátka tělesný zápach je vděčné téma ....
Po letech v cizině tomuto článku musím dát za pravdu, Češi jsou hodně pozadu za západním světem, co se hygieny týče a taková letní projížďka tramvají není nic příjemného... lidé by měli být kulturnější, snažit se zvýšit v této jinak krásné zemi úroveň a měli by o sebe víc dbát, s článkem naprosto souhlasím, takovéto články by měly vycházet denně, dokud to tady nezvedne úroveň, myslím si, že deodorant a parfém pro muže by měly být naprostá samozřejmost... a ti co obhajují opak by se měli zajet podívat na západ a snažit se být trochu kluturnější ...
Kdo nesmrdí není čech. Koukněte se na www.poceni-podpazi.cz, tam Vám pomůžou smradíci:-DDD