Muškátovník pravý (myristica fragrans) je tropický strom pocházející z indonéských Moluk, dorůstá do výšky dvanácti metrů a dožívá se stáří až sta let. Teprve až kolem osmého roku života nese strom první plody.
Co z muškátovníku používáme
K léčebným účelům se hodí květ (červený obal semene) a oříšek (jádro semene), který je známý i jako koření.
Co obsahuje muškátový oříšek a květ
Muškátový oříšek i květ jsou bohaté na silice, kyselinu muškátovou a rozličné alkaloidy.
Léčebné účinky muškátového oříšku a květu
Muškátový oříšek i květ podporují trávení, chuť k jídlu, eliminuje nadýmání, dále rozpouští hleny, zmírňuje projevy revmatismu a působí rovněž jako uklidňující prostředek.
Pozor: Při vnitřním užívání se muškátový oříšek i květ používá po špetkách…Ve větších dávkách je totiž mírně jedovatý. V něm obsažené látky jsou v organismu přeměňovány na substance obsahující mescalin a amfetamin a mohou navodit stavy opojení a hlubokého dlouhotrvajícího spánku. Vnitřní užívání muškátového oříšku ani květu není vhodné pro děti do pěti let, těhotné a kojící ženy.
Jak používat muškátový oříšek
Muškátový oříšek rozvine nejlépe své aroma a léčivé účinky nastrouhaný. Je vhodné si na něj pořídit speciální struhadlo. Muškátový oříšek a květ koupíme v bylinkářstvích, obchodech se zdravou výživou a kořením.
Muškátové recepty
Čaj z muškátového oříšku a skořice
- Utiší „zvedající se žaludek“ a zvracení.
- Potřebujeme: špetku muškátového oříšku, 1 lžičku mleté skořice, 3 dl vroucí vody
- Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme po douškách.
Nápoj pro hezké sny
- Potřebujeme: 2 dl mléka (nejlépe sójového, vločkového nebo rýžového), 1 lžíci kvalitního medu nebo agáve sirupu, 1 lžíci mletých mandlí, na špičku kulatého nože muškátového oříšku
- Postup: Mléko se šafránem a mandlemi přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni asi 10 minut, pak dosladíme a můžeme podávat. Tento nápoj pijeme po douškách asi 20 minut před plánovaným ulehnutím.
Muškátovo-levandulové pro příjemné uvolnění
- Potřebujeme: na špičku kulatého nože muškátového oříšku, 3 lžíce levandule, 1 litr kvalitního červeného vína
- Postup: Přísady smícháme, zalijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v lednici. Užíváme večer po 1 – 2 štamprlích.
Likér pro dobré trávení
- Potřebujeme: na špičku kulatého nože strouhaného muškátového oříšku, 1 lžičku drceného semene fenyklu, 1 lžičku drceného semene anýzu, 0,5 litru destilátu
- Postup: Všechny přísady smícháme dohromady a zalijeme je destilátem. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Poté přecedíme a při potížích užíváme 1× denně 1 štamprli.
Muškátový zábal při bronchitidě
- Potřebujeme: 3 lžíce olivového oleje, půl lžičky strouhaného muškátového oříšku, lněné plátno, vlněnou šálu
- Postup: Olej smícháme s muškátovým oříškem a vetřeme si ho do oblasti prsou. Plátno přiložíme na prsa a ovážeme vlněnou šálou. Necháme 2 hodiny působit.