Vlákno názorů k článku Smíme rodit, kde chceme? Rozhodnutí Štrasburku ovlivní celou Evropu od Šárí - ty neustálé tance okolo domácího porodu u nás....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 10. 2015 10:29

    Šárí (neregistrovaný)

    ty neustálé tance okolo domácího porodu u nás. V jiných zemích s tím problém nemají, matka si může svobodně vybrat.
    Silně pochybuji, že samorodky a jejich děti v těch zemích mřou po tuctech, to by domácí porody pravděpodobně nebyly ani v těchto zemích bez potíží tolerovány.

    Takže je jasné, že se jedná skutečně jen o zbytečné obstrukce některých rozumbradů, kteří by rádi mluvili do všeho, i když reálně není co řešit.

  • 21. 10. 2015 10:36

    * (neregistrovaný)

    A u nás si snad vybrat nemůže? U nás někdo ženy odchytává a přivazuje je řetězy k porodnicím? Anebo ta tvá "samorodka" potká "rozumbradu", a běží rodit do nemocnice, protože si to "rozumbrada" přeje?

    Kdepak Šári, celé to bude stále o jediném: každý by chtěl rozhodovat a velet, ale nikdo nechce nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Já se rozhodnu, a státe ty nes odpovědnost za mé rozhodnutí.

  • 21. 10. 2015 11:15

    Šárí (neregistrovaný)

    Porodní asistentka by měla pochopitelně nést zodpovědnost za domácí porod. To by mělo být právně podloženo, spolu s určeným povinným vzděláním asistentek a případným povinným připojištěním proti maléru.

    Pokud toto v Čechách není, tak je to špatně. Pokud toto v Čechách je, tak není co řešit.
    A pokud toto u nás není, proč to není? Brání tomu samy porodní asistentky? Pak je jednoznačně správné jejich nepovolenou činnost kriminalizovat. Brání tomu lékaři-porodníci nebo někdo podobný? Pak opět jednoznačně tyto odkázat do patřičných mezí a příslušné zákonné normy o porodních asistentkách přijmout a uvést do praxe.

  • 21. 10. 2015 11:33

    * (neregistrovaný)

    Jó, to z článku není jasné, o co se vlastně chtějí soudit.

    Nicméně v minulosti bylo několik případů:
    - Asistentka byla souzena za zanedbání péče - zdravotní poškození novorozence při domácím porodu. To odmítala, byla dotčená že má za něco odpovídat.
    - Posádka sanitky žalována rodičkou za to, že když byla po porodu přivolána (a tudíž tímto za zdravotní stav převzala z právního hlediska odpovědnost odpovědnost), rozhodla že rodičku s dítětem převezou do nemocnice, a tam přes noc zůstane ("revers" jim nepodepsala, jinak by ji nemohli v nemocnici držet). Tedy že "stát", který zavoláním sanitky nese odpovědnost, se neřídil a rozhodnutím osoby, která se odpovědnosti zavoláním sanitky zbavila.

    Je to stále dokola, jak už jsem napsal: každý dnes chce rozhodovat, ale odpovědnost ať nese někdo jiný.

  • 21. 10. 2015 16:21

    Inkvizitor (neregistrovaný)

    Pokud narážíte na kauzu Königsmarková (pokud ne, tak řekněte o který konkrétní případ šlo), tak ta byla soudem osvobozena, protože "se nepodařilo prokázat příčinnou souvislost mezi jejím postupem a úmrtím dítěte". Tedy:

    1. Nejde o to, zda má porodní asistentka mít zodpovědnost za chybné vedení domácího porodu. Jde o to, aby nebyla souzena jenom za to, že u něj asistuje.

    2. I nemocniční porody končívají průšvihem. Tam za něj, stejně jako u domácího porodu, zdravotník může nebo i nemůže.

    3. Ten případ se sanitkou není k věci vůbec.

    4. Rodiče nesou vždycky důsledek svého rozhodnutí, jak v podobě poškození dítěte nebo zdravotních komplikací rodičky. Vy se tváříte, jako by šlo o banální problém a jediný spor byl o to, kdo se označí oficiálně za viníka.

  • 21. 10. 2015 17:59

    * (neregistrovaný)

    1. O tom přeci hovoříme. Asistentka za nic nemůže, něco jako realitka. Finanční následky na náklady léčby zaplatí daňový poplatník. Samozřejmě, rodinu to také poškodí jinak, vždyť to jsem také několikrát zmínil.
    2. Nikdo netvrdí že ne, nicméně statistika hovoří zcela jednoznačně ve prospěch těch nemocničních. Navíc ta statistika je zkreslena tím, že v nemocnicích jsou ty rizikovější případy.
    3. Příklad se sanitkou je o rozložení odpovědnosti. Rodička se soudně domáhá práva rozhodovat o něčem, za co nese odpovědnost někdo jiný. Chucpe. Takže je to dokonce ještě více k věci, nežli bod 1.
    4. Vysvětli nám, jak jsi přišel na to, že se já tvářím že jde o banální problém, a že jde o označení viníka. To není pravda, vymyslel jsi si to. Dokonce tvrdím že jsi si to vymyslel ne z nepochopení, ale ve zlém úmyslu, protože jinak to možné není, když jsem o tom psal dost podrobně. To, že nesou (i) rodiče důsledky, to mi nemusíš připomínat, to jsem sám několikrát zmínil, chytráku.

  • 21. 10. 2015 19:29

    JB

    Která statistika hovoří tak jednoznačně?

    Je to kontroverzní téma právě proto, že oba tábory mají své statistiky. A v těch se nejčastěji porovnávají "low-risk home birth a low-risk hospital birth".

  • 21. 10. 2015 19:43

    DR (neregistrovaný)

    1. Rodinu to poškodí i při zpraseném porodu v nemocnici.
    2. Také se ptám, jaká statistika? V článku je zmíněna studie, o jakém zdroji hovoříte vy?
    3. Na základě čeho se domníváte, že sanitka o něčem rozhoduje? Když vy si zavoláte sanitku, že je vám špatně, ale pak se to zlepší, tak jste povinen nastoupit? :D
    Závěr: Jsi prostě zmanipulovaný... :)

  • 21. 10. 2015 19:48

    Inkvizitor (neregistrovaný)

    1. Jak to, že za nic nemůže? Každý snad ručí nějakým způsobem za škodu, kterou způsobí. V celém tom procesu jsou tři strany:

    a) Rodiče, kteří se k porodu doma dobrovolně rozhodli (případně tedy alespoň rodička). Jejich zodpovědnost je v tom, že správně vyhodnotí rizika a zvolí optimální místo porodu.

    b) Porodní asistentka, která může vést porod dobře anebo špatně (tam je její zodpovědnost v rámci platných zákonů) a měla by být dostatečně kvalifikovaná (její zodpovědnost je v tom, že podá rodičce úplné informace o své kvalifikaci, příp. licenci).

    c) Stát, který je garantem všeobecné zdravotní péče a tvůrcem právních předpisů. Ten samozřejmě může činnost porodních asistentek u domácích porodů regulovat, zakazovat, podporovat, poskytovat licenci a případně zajistit vodítko, které FÉROVĚ vyhodnotí rizika domácího porodu. A také začne řešit, proč vůbec někdo chce rodit doma, když porodní sál je podle tebe (ok, tykáme si, proč ne) lepší.

    2. Netvrdím, že tvrdí. Jenom jsem to chtěl explicitně zmínit.

    3. Jak to souvisí s povolením nebo zakázáním domácích porodů s asistentkou, to mě zajímá.

    4. Mykáš si, nebo vás píše víc? Co jsi zmínil někde jinde, je někde jinde, já jsem reagoval na větu "Každý dnes chce rozhodovat, ale odpovědnost ať nese někdo jiný". Pokud to má být k věci, tu zodpovědnost z rodičů nikdo sejmout nemůže. Viz bod 1a) mé odpovědi. Tvrdím, že nikdo jiný než já sám (jsem-li duševně zdráv) nebo moji nejbližší (v tomto případě rodiče) nemá větší zájem na tom, abych byl po všech stránkách v pořádku. Tudíž v podstatě naznačovat v souvislosti s domácími porody, že jde o nezodpovědnost a svévolné rozhodování na úkor toho chudáka, který to slízne, považuju za chucpe jako já. Jak zařídit, aby nebyl za rozhodnutí postihován ten, kdo rozhodnout musel, je technický detail. Celý spor je o tom, zda má nastávající rodič mít právo rozhodnout a zd/jak mu v tom stát má vyjít vstříc nebo aspoň nebránit.

  • 22. 10. 2015 7:06

    l0l (neregistrovaný)

    pro me za me, at si batikovane matky rodi kde chteji, treba na poli nebo v rybnice, je mi to fuk. ovsem pokud ale takova rozhodnuti delaji, at za nej nesou take zodpovednost. stejne jako u ockovani, nechces dite nechat ockovat? zadny problem, ovsem pripadne nasledky jsou na tve triko.
    at si kazdy voli svoji cestu ktera mu vyhovuje, ovsem je treba tvrde k tomuto vyzadovat zodpovednost a nest pripadne nasledky vcetne financnich.
    jako to delaji pojistovny komercni. chlast=riziko/ne­zodpovednost, nehoda s alkoholem v krvi=jses v tom sam a za svoje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).