Proč lidé volí levné potraviny? Protože na drahé nemají. Všechno se stále jen zdražuje, vláda nás dře bez nože, tak co zbývá?
Mohu si vybrat. Buď luxusně povečeřím a půjdu spát pod most, nebo zaplatím předražený nájem a energie, a zbyde mi tak leda na ty "levné" párky. Volba je snad jasná,že.
Částečně s vámi souhlasím, ale ze svého okolí vím, že důvod k nákupu levných potravin není vždycky nutně finanční nouze. Řada lidí vyhazuje peníze jinde za něco jiného, ale u potravin se jim to nezdá důležité. Cpou do sebe humusy, a ještě mají dobrý pocit, jak ušetřili.
To není jen o luxusní večeři, ale znám třeba lidi, kteří si koupí hromadu nejlevněších salámů (namísto jednoho dobrého) a k tomu hromadu brambůrků a balení koly, které by si mohli klidně odpustit.
Zastávám názor, že je lepší koupit méně (hlady neumřete) a kvalitu, než hromadu levných ... doplňte si sami. Jednak si pochutnáte, druhak pro vaše tělo to bude lepší. Magda
Myslím, že máte pravdu. Bohužel, o to je to s "našincem" horší!
Rozumějte tomu tak, že Češi vždy šetřili (nepřímo k tomu byly nuceni) na jídle. Po zhoršení ekonomických situací mnoha rodin, začali kupovat věci které již témeř potravinami nelze nazvat.
Většina z nich si to ani není schopna přiznat, udělali si blok, částečně díky pozvolnému zdražování.
Žijeme všichni v jednom velkém provizoriu (pro značnou část našich spoluobčanů to je/bude celoživotní záležitost) a situace se i nadále zhoršuje...
"Proč lidé volí levné potraviny? Protože na drahé nemají."
Ano, v některých případech to skutečně tak je. Ale dovolím si tvrdit že ve většině případů je to o špatném nastavení priorit. Lidé totiž mají denodenně tolik lákadel kolem sebe (nové modernější oblečení, nový mobil, jiná televize, notebook, zájezd, film, restaurace, cigarety, chlast, ...) že nemají v životě šanci si koupit vše, co by chtěli. A pokud se stanou obětí konzumu, tak prostě začnou šetřit na nesprávných místech.
To je ale špatný článek, to se snad ani nedá celé okomentovat. Tak jen za sebe.
Jídlo samozřejmě jím podle toho, co mi peněženka dovolí. Co je na obalu čtu a často proto koupím i levnější zboží, ale kvalitnější. Pro šunku samozřejmě nechodím do Tesco a taky nejím hamburgery na náměstí. Ale např. "hlavně ať je toho hodně" je mi úplně cizí, když jídlo není chutné.
Lidi jdou dneska automaticky do Hypernovy, Tesco a podobně a vůbec je nenapadne koupit párky třeba od řezníka z malého obchůdku na rohu, kde je v párku 96% masa. Nebo klobásky, kde je 116% masa na 100% gramů výrobku.
Já jsem si myslel, že jsem vyjímka v tom, jak jím, neboť si hlídám, co jím. Ale když jsem se přestěhoval do Anglie, tak jsem zjistil, že více než 70% kolegů v práci jí podobně jako já. Spousta zeleniny, spousta ovoce, kvalitní jídlo. Pouze free range kuřata nebo vejce, atd...
A perlička na závěr, musím se pochlubit, zrovna mi z Amazonu dorazila Withings váha (váha s Wi-Fi), takže vážit se a výsledky vyhodnocovat na počítači a sdílet se svým lékařem on-line.
A to mate odkud to s tim mnozstvim masa v parku? Vzhledem k tomu ze sem delal software pro expedici zbozi masokombinatu vim ze stejnet tak dodavaji maloprodejcum jako velkoobchodum. Jenom do velkoobchodu to dodavaji levneji, protoze pro prodej padesati tun masa jim staci jeden nakladak, jeden ridic a jedna telefonistka vyrizujici objednavky.
Reznik na rohu ma vyrazne horsi pomer nakladu k mnozstvi prodaneho zbozi to je duvod proc je drazsi ne to, ze ma kvalitnejsi zbozi.
To také nesmíte brát v potaz řeznictví, která de facto řeznictvími nejsou, protože jen přebírají výrobky od těch velkých masokombinátů, jak zmiňujete, ale musíte se poohlédnout po malých řeznictvích, která si vše vyrábějí sama. A právě ta měl pravděpodobně pán na mysli. Jinými slovy, není řeznictví jako řeznictví.
V rámci Brna patří k vyhlášeným kupř. Bubla z Tuřan a můžu potvrdit, že jejich masné výrobky je opravdu radost jíst.
Doporucil bych se autorce zamyslet nad nasledujicim:
- Nestaci si male texty na potravinach precist pri jednom nakupu a pri dalsich uz nacerpane znalosti jen aplikovat? Je opravdu potreba tim obtezovat okoli/partnera?
- Neni to, ze clovek (zena) musi drzet dietu spis znamkou toho, ze se ji nedari si kontrolovat zivotospravu? A nebylo by lepsi misto diety sportovat?
- Zvazila autorka alternativu, ze mali chlapci maji oproti malym holcickam jaksi obecne vice pohybu a tedy logicky vetsi potreby co se prijmu kalorii tyce?
Nejen ze se to ve clanku jen hemzi zjednodusujicimi stereotypy, ale mam i pocit, ze autorka ma nejaky osobni problem jak s muzi tak s jidlem.
Dobrý den!
Budu stručná: Ad.1: nestačí. Jednak nejsem superman, abych si pamatovala jaksi pro příště složení všech výrobků v supermarketu, jednak výrobci neustále mění a "vylepšují" receptury. Kromě toho nechápu, jak člověk, který si studuje etikety potravin, obtěžuje okolí.
Ad 2: Nevím, musíte se zeptat těch deseti procent žen, které drží dietu, já ji nikdy nedržela a držet nebudu, jím ráda a s chutí a postavu si udržuju cvičením.
Ad 3: Mluvíte nesmysly. Zřejmě vám nikdo neřekl, že v Česku nemáme žádnou segregaci pohlaví, takže chlapci i holčičky mají jak ve školce, tak ve škole, stejný program. malují-li, malují všichni. Běhají-li po hřisti, běhají všchni. Učí-li se, sedí v lavicích všichni, kdyžt hopsají v tělocviku, mají tělkocvik holky i kluci. Takže argumentovat rozdílným energetickým výdejem je scestné. Kromě toho ten postřeh jak kdo jí, nepochází z mé hlavy, ale je to celoživotní pozorování kuchařky ve školní jídelně.
Jinak máte.li nějaké výhrady ke zjednodušujícím stereotypům, doporučuji vyříkat si je s autory výzkumu, osobně myslím že deset tisíc lidí je dost reprezentativní vzorek lidí.
Hezký víkend přeji.
Ad 3: Mluvíte nesmysly. Zřejmě vám nikdo neřekl, že v Česku nemáme žádnou segregaci pohlaví, takže chlapci i holčičky mají jak ve školce, tak ve škole, stejný program. malují-li, malují všichni. Běhají-li po hřisti, běhají všchni. Učí-li se, sedí v lavicích všichni, kdyžt hopsají v tělocviku, mají tělkocvik holky i kluci.
Dovolím si nesouhlasit.
1) od 5. třídy je oddělená tělesná výchova pro kluky a holky. Kluci obvykle mají o něco "vydatnější" i když je to samozřejmě věc konkrétního pedagoga. I holkám je učitelka schopna pěkně naložit.
2) školní vyučování zabírá někde mezi 1/2 a 1/3 bdělého času. Krom toho, že i během něj kluci často "lítají" i o přestávkách, liší se samozřejmě jejich náplň volného času po vyučování. Takže lze předpokládat, že mají během dne značně vyšší energetický výdej.
ad 1: Jak takova vec obtezuje okoli sama uvadite ve svem clanku: <i>můj bývalý muž se kdysi nechtěně zúčastnil sobotního nákupu na víkend. Jednak málem vykvetl z toho, jak beru každou věc do ruky a zkoumám její obsah – tedy to, co výrobce napsal i tím nejmenším písmem, že do jídla přidal.</i> - Netusim, co je na tom k nepochopeni.
ad 2: Gratuluji
ad 3: Nesmysly samozrejme nemluvim, nicmene odpovedel Vam jiz kolega nade mnou, takze ho nebudu opakovat.
Pozoruji ze sebevedomi Vam nechybi...nicmene ocenil bych (verim, ze stejne jako dalsi ctenari tohoto serveru), kdybyste energii misto obhajovani spatneho clanku venovala tomu, aby ten pristi byl vyvazenejsi a jaksi hlubsi.
Preji krasny den.
Máte úplnou pravdu, článek je plný stereotypů, polopravd a zaběhnutých "pravd". On totiž neexistuje jen jeden "pohled" na věc, já mám osobně jiný pohled na věc, který se časem mění. Kupříkladu měl sem problém s obezitou no a co sem udělal? Nezměnil sem svůj pohled na obezitu, ale ZBAVIL sem se obezity. Ne Diety (pro mě Dieta je víc než SPROSTÉ slovo), ale ZDRAVÁ STRAVA - to je správná volba, no a když do toho přidáte každý den pohyb (3x fitko, 2x kolo, min. 1x bazén) tak ty kila půjdou samy SAMY dolů a budete se cítit líp a líp, no a okolí vás podpoří, no a pokud vás nějaký jedinec "nepodpoří" tak se s ním už nikdy nebavte - nestojí za nic ;) No a asi tak nějak. Bojujte se stereotypy a nezapomínejte, největší nepřítel není okolí, ale vy sami ;)
Vážená paní.
Jím to, co mi chutná a sním toho, co se do mne vejde. Odmítám si dělat násilí u tak příjemné věci, jakou jídlo bezesporu je. Narazím li na něco v obchodě, co neznám, vezmu podle nálady testovací vzorek a buď to zařadím do svého jídelníčku, nebo nikoli. Rozhodně se vyhýbám levným luncheon meatům a levným párkům. To první se nedá opražit a to druhé ohřát. Ale k věci.
Nevím nakolik jsou obdobné průzkumy realistické, no co se týče mně, nikdy bych se něčeho obdobného nezůčastnil. Jídlo a skutečnosti kolem něj považuji za svou sféru zájmů. Začne li se někdo na toto téma bavit bez mého svolení a způsobem, který nebudí mou důvěru, takovému člověku bych nedoporučoval zdržovat se v mé blízkosti. Už vůbec je mi proti mysli, když někdo tvrdí, že mám vážit přesně tolik a jestliže vážím víc, jsem tlustý a zasloužím div ne veřejné odsouzení a kdyby bylo možné, tak i pranýř. Tady se totiž řeší jen následky a nikoli příčiny. Stravovací problémy jsou neřešitelné mimo rámec celkového životního stylu a osobních postojů. Náhodou jsem narazil na tento článek. Ale nemyslím si, že by ženy měly výrazně odlišné názory na problémy stravování. Taky to je jen o domluvě. Já například do kuchyně nesmím hlavně proto, že tam po mně zůstane taková spoušť, že to pak dává moje polovička dlouho do původního stavu. A tak se zůčastňuji vaření jen jako pomocník. Tyto pomocné práce, jako škrábání zeleniny a brambor, míchání salátů a jejich dochucování, nebo podobné činnosti, které ženušce usnadní život, vykonávám docela rád. Tak takový průzkum, jaký ste tady představila, mi je proti srsti. Jestliže někdo chce shodit pár kilo tuku, doporučil bych mu zvýšenou fyzickou aktivitu, než se omezovat v jídle. Tím se jen vvolává stres a tělo si hromadí zásoby na ještě horší časy. No, už jsem toho napsal dost. Místo podobných blbých výzkumů si dejte pořádné jídlo a pak se nezapomeňte dobře a často pobavit se svým mužem. A práci na zahrádce se věru věnujte měrou vrchovatou.
Zdravím. Honza.
Souhlasim s vami az na to zvyseni telesne aktivity. To v podstate nikdy ke snizeni vahy nepovede. Ten kdo ma nadvahu ma zpravidla tak vysoky prijem kalorii, ze by ho nevycerpal ani kdyby rubal dvacetctyri hodin v v dole. Paklize nekdo chce zhodit kila je zmena stravovani vzdy ta prvni vec a sport jenomo podpurna, protoze motivuje, zlepsuje naladu, dava dalsi duvody ke snizovani vahy (tlustemu se fakt hodne blbe cvici), v zadnem pripade to neni protoze by to "spalovalo tuky" u obezniho cloveka je tenhle prinos tak marginalni, ze ani pozorovatelny neni.
P.S.: Jine je to u cloveka ktery nadvahu nema (to znamena ze telo stejne rychle energii spotrebovava jako ji prijima), pak muze zvyseni fyzicke aktivity vest ke snizeni vahy.
Omlouvám se za hnidopišství, ale vrátil bych se k těm nožům za 29Kč. Jak mám, pěkně prosím, rozumět větě "Jenže střenka i tak zůstala trčet v másle, zatímco rukojeť jsem třímala v ruce."?
Pokud rozumím správně svému mateřskému jazyku, tak "střenka" nože je jeho rukojetí, a ta část, která při správném použití slouží k "zakrojení do másla" se nazývá "čepel".
Jsem blb já, nebo někdo jiný?
taky mě to zarazilo...
....ale což, bylo to za 29, kdoví, co to bylo :-)))
střenka s rukojetí :-)))
jinak k článku.
Souhlasím s tím, že chlapi obecně míň jídlo řeší, ale není to rozhodně pravidlo, je to kus od kusu...Jsou chlapi, co se mají rádi a rádi jí.
Jiní se odbudou tím párkem s rohlíkem. Nezměníte je.
Jsou i takoví ženský.... Takže článek beru tak, že spíše je tak, jak autorka píše, ale nikoliv to nelze aplikovat šmahem na celou populaci.
Jde taky o tom, jeslti vůbec máte možnost kvalitní potraviny sehnat - tedy farm. trhy, lepší prodejny...jestli v okolí není jen konzum a pak pro větší nákup Kaufland, to je pak tragédie..
Já třeba v lídlu často kupuju párky ve sklenici, jsou z německa a jsou z masa. A stojej tuším 110/kilo což není moc. Spíš podle těch těstovin a kečupu je jasný že je ten článek vymyšlenej, chlapi chtěj maso a pokud bude chlap nakupovat, rozhodně mu nestačej těstoviny s kečupem(to leda by opravdu neměl peníze).
Toto je bohužel tema které je následkem honby za penězi firem zpracovávajících potraviny a neschopnosti těch ktaří na kvalitu mají dohlížet. Je jen smutné konstatování, že pisatelka zmiňuje kečup který vlastně kečupem není. Jak je možné, že se tam takovýto výrobek dostal. Stejně tak jako dbáme o zdraví tak bychom měli dbát všichni o zdravé potraviny jako jeho základ. Tím teď míním hlavně výrobce a jejich snahu místo kvalitních surovin používat neplnohodnotné a v dlouhodobém horizontu i možná škodlivé náhražky. Je to ale stejně téma vytržené z kontextu, protože by mělo začínat tam kde suroviny pro náš žaludek vznikají a za jakých podmínek. Je zarážející, že během několika let po "slavné revoluci" šla snad až na nějaké vyjímky kvalita potravin směrem dolů a to mnohdy takovým způsobem, že ani nevíme co jíme, odkud je to dovezeno co výrobky obsahují atd.
Nedostatek penez je pouze castecna pravda. Spise jde o to, ze je zvytecne investovat do neceho, co je po nekolika hodinach opet odpadem. Naproti tomu auto musi slouzit dlouha leta a jakekoli zanedbani pece o nej je otazka mnoha tisicu korun. Na druhou stranu, paklize nekupujete vylozene odpadky, coz asi nikdo vedome nedela, tak jakekoli potraviny skodlive nejsou. Telo je mnohem odolnejsi, nez by se mohlo zdat. Jde tu spise o jinou vec. Spatne stravovaci navyky. Rano nic, v poledne odbyt obed a vecer se nafutrovat. A muzete jist treba spickovy kaviar, budete nemocni a tlusti porad. Kdyz k tomu pridate dnesni stress, je vcelku jedno, co a kolik jite, duchod se vas uz v podstate netyka. Chce to klid, vychutnat si jidlo, jist mensi porce casteji, vic je sezvykat. Tohle zna kazdy. Ale nikdo to stejne neresi. Protoze neni na to cas.
kdeže se ty kvalitní potraviny dají koupit? V Tescu, kde už od pohledu to jsou hnusné shity? Nebo jiném hypersupermarketu? Malé obchůdky už dávno v konkurenci zanikly nebo je provozují Vietnamci, kteří nakupují v Tescu. Mezinárodné řetězce tady prodávají svinstva, která by jim jinde otloukli o hlavu. No a farmářské trhy? Všechno se tam nekoupí... Osobně mám několik obchůdků, kde nakupuju kvalitnější věci, jenže sortiment je omezený a obchůdky často mizí. Aspoň se snažím nakupovat maso a zeleninu u malých pěstitelů, ale to je tak náročné a drahé, že to chudší člověk těžko zvládne...
to by zo mňa bola poriadna guľa. Vy všetci čo nadávate na potraviny otázka znela aj trocha inak. Ja zarábam slušne a mohla by som prejesť aj 6000 mesačne, ale to by nedopadlo dobre. Som dievča krv a mlieko, a ako sa metabolizmus starnutím spomaľuje, je to vidieť na tele. Takže občas si dám čo mi chutí aj knedlík a bôčik, ale ostatné dni sa krotím, nepomohlo by to ani mojej váhe ani mojej peňaženke. Všetkým pekný deň.
...a nebo také ublábolený výlev - jak z kterého pohledu.
Předně rozdíl ve stravováním je dán rozdílem ve vnímání kvality:
Ženská kvalita: To co je módní, čím se živí laciné celebrity, proti čemu v TV nebouří pologramotní aktivisti.
Mužská kvalita: Chutná to dobře? Je to zdravotně nezávadné? Ano..? Tak šup s tím na talíř.
Skutečně je někdy fascinující pozorovat ženy, jak v ruce drží skleničky dvou zcela identických výrobků a s kamarádkou řeší která je lepší, protože výrobci z důvodu úspory místa některé položky zkrátili na tzv. Éčka - a před éčky přece tuhle varovali v TV, že? A v tom ovocném výrobku je třeba E300 (kyselina askorbová, neboli vitamín C)...
Podobně je to u potravin BIO - už na poli mají BIO suroviny horší kvalitu a vyšší jedovatost, což se zpracováním nijak zásadně nemění - jenže je módní je kupovat a zcela ignorovat skutečnost, že potraviny z kvalitnějších neBIO surovin zpracované stejně kvalitními postupy, stojí zhruba o třetinu až polovinu méně..
Nebo posedlost nízkotučnými či "bez cukru" jogurty - tedy xanthanem obohaceným buď o dvojnásobné množství cukru (nízkotučné) nebo tuku (bez cukru) a většinou výrazně dražších než nejzdravější podukty typu Valaška..
Co se samotného soupisu z článku týká - kečup nepochybně rajčata viděl - i když nepochybně v podobě nějakého pyré či protlaku a ne čerstvých rajčat. Vaječné těstoviny jsou dnes spíše už rarita a bezvaječné těstoviny - ať už jde o ty nejlacinější za 6.90 nebo nějaké dražší - jsou víceméně všechny stejné - akorát mají jiný obal, občas mírně odlišnou chuť kvůli jiné mouce (mně třeba více chutnají Panzani - ale je to pouze o chuti, za kterou jsem ochoten připlatit, ne kvalitě!!)
Mno a co se párků týče - za tu cenu v nich patrně převažovala sója a separát a téměř s jistotou byly ze země s levnější pracovní silou, nicméně pořád to není nic zdravotně závadného..
Faktem je, že problémové potraviny na trhu v ČR nejsou..
Problém je spíše s určitým, slepicoidním, typem žen, které věří různým pověstem z bulvárního tisku a časopisů, z TV a od podobně omezených kamarádek.
Takové pak věří různým mýtům a spekulacím, protože "to říkali v TV" a šíří je dále - například i formou tohoto článku...