Doporucil bych se autorce zamyslet nad nasledujicim:
- Nestaci si male texty na potravinach precist pri jednom nakupu a pri dalsich uz nacerpane znalosti jen aplikovat? Je opravdu potreba tim obtezovat okoli/partnera?
- Neni to, ze clovek (zena) musi drzet dietu spis znamkou toho, ze se ji nedari si kontrolovat zivotospravu? A nebylo by lepsi misto diety sportovat?
- Zvazila autorka alternativu, ze mali chlapci maji oproti malym holcickam jaksi obecne vice pohybu a tedy logicky vetsi potreby co se prijmu kalorii tyce?
Nejen ze se to ve clanku jen hemzi zjednodusujicimi stereotypy, ale mam i pocit, ze autorka ma nejaky osobni problem jak s muzi tak s jidlem.
Dobrý den!
Budu stručná: Ad.1: nestačí. Jednak nejsem superman, abych si pamatovala jaksi pro příště složení všech výrobků v supermarketu, jednak výrobci neustále mění a "vylepšují" receptury. Kromě toho nechápu, jak člověk, který si studuje etikety potravin, obtěžuje okolí.
Ad 2: Nevím, musíte se zeptat těch deseti procent žen, které drží dietu, já ji nikdy nedržela a držet nebudu, jím ráda a s chutí a postavu si udržuju cvičením.
Ad 3: Mluvíte nesmysly. Zřejmě vám nikdo neřekl, že v Česku nemáme žádnou segregaci pohlaví, takže chlapci i holčičky mají jak ve školce, tak ve škole, stejný program. malují-li, malují všichni. Běhají-li po hřisti, běhají všchni. Učí-li se, sedí v lavicích všichni, kdyžt hopsají v tělocviku, mají tělkocvik holky i kluci. Takže argumentovat rozdílným energetickým výdejem je scestné. Kromě toho ten postřeh jak kdo jí, nepochází z mé hlavy, ale je to celoživotní pozorování kuchařky ve školní jídelně.
Jinak máte.li nějaké výhrady ke zjednodušujícím stereotypům, doporučuji vyříkat si je s autory výzkumu, osobně myslím že deset tisíc lidí je dost reprezentativní vzorek lidí.
Hezký víkend přeji.
Ad 3: Mluvíte nesmysly. Zřejmě vám nikdo neřekl, že v Česku nemáme žádnou segregaci pohlaví, takže chlapci i holčičky mají jak ve školce, tak ve škole, stejný program. malují-li, malují všichni. Běhají-li po hřisti, běhají všchni. Učí-li se, sedí v lavicích všichni, kdyžt hopsají v tělocviku, mají tělkocvik holky i kluci.
Dovolím si nesouhlasit.
1) od 5. třídy je oddělená tělesná výchova pro kluky a holky. Kluci obvykle mají o něco "vydatnější" i když je to samozřejmě věc konkrétního pedagoga. I holkám je učitelka schopna pěkně naložit.
2) školní vyučování zabírá někde mezi 1/2 a 1/3 bdělého času. Krom toho, že i během něj kluci často "lítají" i o přestávkách, liší se samozřejmě jejich náplň volného času po vyučování. Takže lze předpokládat, že mají během dne značně vyšší energetický výdej.
ad 1: Jak takova vec obtezuje okoli sama uvadite ve svem clanku: <i>můj bývalý muž se kdysi nechtěně zúčastnil sobotního nákupu na víkend. Jednak málem vykvetl z toho, jak beru každou věc do ruky a zkoumám její obsah – tedy to, co výrobce napsal i tím nejmenším písmem, že do jídla přidal.</i> - Netusim, co je na tom k nepochopeni.
ad 2: Gratuluji
ad 3: Nesmysly samozrejme nemluvim, nicmene odpovedel Vam jiz kolega nade mnou, takze ho nebudu opakovat.
Pozoruji ze sebevedomi Vam nechybi...nicmene ocenil bych (verim, ze stejne jako dalsi ctenari tohoto serveru), kdybyste energii misto obhajovani spatneho clanku venovala tomu, aby ten pristi byl vyvazenejsi a jaksi hlubsi.
Preji krasny den.
Máte úplnou pravdu, článek je plný stereotypů, polopravd a zaběhnutých "pravd". On totiž neexistuje jen jeden "pohled" na věc, já mám osobně jiný pohled na věc, který se časem mění. Kupříkladu měl sem problém s obezitou no a co sem udělal? Nezměnil sem svůj pohled na obezitu, ale ZBAVIL sem se obezity. Ne Diety (pro mě Dieta je víc než SPROSTÉ slovo), ale ZDRAVÁ STRAVA - to je správná volba, no a když do toho přidáte každý den pohyb (3x fitko, 2x kolo, min. 1x bazén) tak ty kila půjdou samy SAMY dolů a budete se cítit líp a líp, no a okolí vás podpoří, no a pokud vás nějaký jedinec "nepodpoří" tak se s ním už nikdy nebavte - nestojí za nic ;) No a asi tak nějak. Bojujte se stereotypy a nezapomínejte, největší nepřítel není okolí, ale vy sami ;)