Myomy neboli fibroidy jsou děložní nádorky, které nemají základ ve vazivu, ale ve vrstvě svalové tkáně nazývané myometrium, které vytváří stěnu dělohy a uvnitř je vystlána sliznicí. Fibroidy mohou vznikat na vnitřní, vnější straně dělohy či uvnitř stěny. Myom může mít velikost hrášku, ale i pomeranče.
Nejvíce potíží způsobují myomy uvnitř děložní stěny. Jestliže se myom zvětšuje, může narušovat děložní sliznici a způsobovat silné krvácení a někdy i krvácení mimo menstruaci. Dalšími příznaky mohou být silné bolesti a pocity tlaku v bederní krajině. Potíže s vyprazdňováním a močením (myomy mohou tlačit na střeva a močový měchýř), bolesti při milování. Naprostá většina myomů je nezhoubná.
Přírodní léčba myomů
Čím bychom měli začít? Podobně jako i v některých jiných případech důkladnou očistou organismu.
Očista organismu
Najdeme si den, v kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou – Zaječici, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech. Tuto rychlou detoxikaci doporučuji provádět 2× za měsíc.
Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (Zaječice, dá se koupit v lékárně, případně lze nahradit Šaraticí)
Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a 0,5 litru vlažné vody a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5 – 2 litry čisté neperlivé vody.
Bylinky pomáhají…
Léčivé rostliny pomáhají ženám s děložními myomy hned několika způsoby. Celkově harmonizují ženské orgány, detoxikují organismus, posilují činnost základních čističů, což jsou ledviny a játra.
Ženský čaj
Potřebujeme: 1 lžičku kontryhelu, 1 lžičku řebříčku, 1 lžičku kopřivy, 1 lžičku maliníku, 3 dl vroucí vody
Postup: Léčivky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a můžeme popíjet. Tato pitná kúra by měla trvat 6 týdnů.
Po 6 týdnech doporučuji pokračovat s touto čajovou směsí:
Ženská čajová směs
Potřebujeme: 1 lžičku kontryhele, 1 lžičku lékořice, 1 lžičku damiány, 1 lžičku třezalky, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a můžeme popíjet. Tato pitná kúra by měla trvat 6 týdnů.
- TIP - Poté doporučuji pokračovat s regenerací ledvin (viz Ledviny potřebují regeneraci) a po jejím ukončení s regenerací jater (viz Jarní očista: Játra milují hořké bylinky).
Léčivé koupele
Myomy mohou zpomalovat krevní oběh v děloze. Zvýšíme ho chladnou sedací koupelí:
Ranní sedací koupel
Každé ráno si na 2 minuty (ne déle!) sedneme do studené vody. Poté se řádně osušíme a zabalíme do teplého županu. Tento postup provádíme po dobu 12 týdnů.
Sedací bylinková koupel
Potřebujeme: 2 lžíce řebříčku, 1 hrst kontryhele, 2 lžíce květů heřmánku, 1 lžíci drcené dubové kůry, 1 litr vroucí vody, dětskou vaničku (či větší nádobu), ručník
Postup: Léčivky zalijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a čaj přilijeme k teplé vodě do vaničky. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Provádíme si ji 4× týdně po dobu 3 měsíců.
Slaná sedací koupel
Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou!)
Postup: Sůl nasypeme do vaničky, vše doplníme teplou vodou a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 1× týdně po dobu 3 měsíců.
Octová sedací koupel
Potřebujeme: 1 dl kvalitního jablečného octa, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou
Postup: Ocet nalijeme do vody ve vaničce a do vzniklé lázně si na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 1× týdně po dobu 3 měsíců.
Obklady pro zmírnění potíží
Obklady můžeme mezi sebou kombinovat.
Tvarohový obklad na podbřišek
Potřebujeme: 1 vaničku tučného tvarohu, potravinářskou fólii
Postup: Tvaroh natřeme na oblast podbřišku, potom si ji ovážeme potravinářskou fólií a necháme hodinu působit. Obklad si provádíme 3× týdně.
Cibulový obklad na podbřišek
Potřebujeme: 3 velké nasekané cibule, potravinářskou fólii
Postup: Cibuli natřeme na oblast podbřišku, poté si ji ovážeme potravinářskou fólií a necháme hodinu působit. Obklad si provádíme 3× týdně.
Důležitá je vhodná výživa
Rostlinné hormony, které najdeme v luštěninách, semenech, ovoci a zelenině pomáhají snižovat vysokou hladinu estrogenu, která povzbuzuje růst myomů.
Pravidelný přísun železa, zinku, hořčíku, vápníku, nenasycených mastných kyselin a vitaminů skupiny B, vitaminů A, C, E je pro ženský organismus nezbytný.
Největší přírodní zdroje železa, zinku a nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 9 jsou dýňová a lněná semena. Hořčík a vápník zase mandle a mák. Lisují se z nich vysoce kvalitní oleje, které by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Doporučené dávkování po jedné lžičce denně od každého oleje (dýňový, lněný, mandlový, makový).
Vitaminy C, A, E a řadu dalších cenných látek obsahuje rakytník řešetlákový. Můžeme ho užívat ve formě šťávy, sirupu či čaje (dají se koupit v bylinkářství či prodejnách se zdravou výživou, doporučuji kupovat čisté, bez přidaných konzervantů). Doporučené dávkování: 1× denně 1 lžíci šťávy či sirupu nebo 3× denně šálek rakytníkového čaje.
Pravidelný pohyb je pro ženy velmi prospěšný
Pro ženy je důležitý pravidelný pohyb. Půlhodinová procházka pomalou chůzí by měla být na denním programu. Další vhodnou pohybovou aktivitou je plavání, rychlá chůze, tanec a jóga.
Relaxace, klidný stav rozšířeného uvědomění, je další nepostradatelnou součástí léčby ženských obtíží. Relaxace nám nabízí možnost k uklidnění mysli v období zvýšeného emočního stresu, které se může dostavovat v průběhu onemocnění. Rovněž podporuje regenerační procesy uvnitř těla.