Tahle levna a dokonale odmastujici latka, kterou maji vyrobci tak radi, muze za spousty problemu s nasimi vlasy, i s kuzi, pokud se myjeme tekutym mydlem. Nejlepsi je opravdu jemne kusove mydlo. http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E487 Zde je uvedena z hlediska potravinovych prisad.
Mytí vlasů mýdlem ke mně nedolehlo. Já z běžného šamponu přešla na marocký jíl, který vlasy taky hezky umyje, ale neničí při tom právě tu ochrannou vrstvu kožního mazu. A když mi došel, zjistila jsem, že mi k umytí vlasů stačí čisá voda. Světe, div se, nepotřebuju ani to mýdlo, a to prosím nesmrdím ani nechodím zplihlá a umaštěná. Tělo fakt není debil, jen ho nechat pracovat.
Lekaři zas lekají lidi. Vyrábíme si mýdla, sprch. gel ( ten pouze pro mě ), šampon na vlasy.
Důvod je jednoduchý, ta předražená šméčka plná jedovatých sajrajtů k nám do chalupy nesmí. Stačí si o kosmetice přečíst několik publikací, knih a na různé avony přejde chuť.
Všichni máme plnou kštici vlasů, děti v pohodě.
Nechápu, proč by dnes přítelkyně měla něco blbě navážit. Přes to, že mám ve stodole decimálku z roku 1 - 2, používá váhu s přesností na 0,01g. Jsme totiž v 21. století a světe div se, váha stojí pár korun.
Tento článek beru jako propagaci kosmetického průmyslu. Ale ono to jede ruku v ruce s tím potravinářským. No a následky řeší ten pharma. Jedna provázaná banda.
Tak příjemný konec srpna všem.
Evidentně nejste v obraze, článek hovořil především o tom, že mýt si vlasy tuhým mýdlem běžně prodávaným v drogérce je nevhodné. Skutečně je na internetu poslední dobou řada článků a diskuzí, kde si děvčata radí, že zkouší mytí mýdlem, nebo dokonce Jarem.
Co se týče domácího mýdla, tak i zde to bude nejspíš reakce na diskuze na internetu, kde si holky radí jak vyrobit domácí mýdlo. Na tom by nebylo také nic špatného, kdyby ty "recepty" nebyly původně domácí mýdla na praní, do kterých jen přidají olivový olej.
Bohužel výsledkem je to, že se podomácku vyrobená kosmetika smete i s tímto nebezpečným odpadem.
No ty jsi dobře mimo.
1. Že ti to na displeji ukazuje setiny gramu ještě neznamená, že tomu můžeš věřit. Ale to bys o principu vah něco musel vědět. Takto přesné váhy vyžadují hodně citlivé zacházení, ideálně s nimi vůbec nehýbat, stálé podmínky (vlhkost, teplotu), pravidelnou údržbu a cejchování, aby to číslo pod desetinou gramu odpovídalo realitě i po převozu z obchodu domů, natož po roce, a rozhodně nestojej pár korun.
2. Ani přesné navážení chemikálií ti k ničemu nebude, když si je nepořídíš v PA kvalitě. A k té má louh z drogerie a sádlo, co ti zbylo někde na pekáči, fakt hodně daleko. Bez laboratorních zkoušek výsledného produktu se neobejde ani továrna, v níž je stabilita vlastností výchozích surovin zajištěna mnohem lépe než u tebe doma v kuchyni.
Takže suma sumarum, sice si nekupuješ šampon s těmi údajně strašně jedovatými a nebezpečnými chemikáliemi, o nichž ses dočetl v nějakém pamfletu nějakého pisálka (v oboru patrně nevzdělaném), co dobře ví, že na strachu a lidské blblosti se dá vydělávat nejsnadněji, ale zato si vyrábíš vlastní jedovaté dryáky, o jejichž skutečném složení nemáš ani potuchy, protože nikdy neprošly žádným testováním ani chemickým rozborem, a sám chemií evidentně taky políben nejsi.
Netvrdím, že všechno, co mi kdo servíruje na pultech, je v pořádku, vždycky čtu složení a co si dovedu doma vyrobit lépe ve vyšší kvalitě při zachování rozumné ceny a náročnosti, to si tak také připravuji. Ale jestli chceš stařeckou kůži a plešku o 20 let dříve a ještě k tomu riskovat, že oslepneš nebo do sebe nacpeš těžké kovy, tak přeji hodně štěstí. Jen tvých dětí je mi líto. Hloupí rodiče jsou pro děti vždycky neštěstí.
...musím tedy ještě dodat, že jste vážně legrační. Ale hulváctví vám jde parádně. A jaký jste všeználek a jasnovidec. Musím té svojí ženské říct, že to dělá 15 let špatně a že svoji rodinu a naše rozsáhlé příbuzenstvo, které svojí přírodní kosmetikou zásobuje, připraví o vlasy, kůži, zrak a pravděpodobně i o život. Taky jí povím, že ty přírodní oleje co používá, jsou strašné chemikálie, plné těžkých kovů a že tím, že se vzdělala a vyrábí tyto produkty za zlomek ceny, než za co se prodávají šméčka, vlastně naletěla, protože teď na ní průmysl vydělává.
Že někdo něco dělá 15 let ještě neznamená, že to dělá dobře. Římané po celá staletí přislazovali víno pomocí olova a nikdy nepřišli na to, že to je nebezpečné, Řekové zase ke kosmetickým účelům využívali olovnaté běloby, aniž by přišli na to, že si tím poškozují zdraví.
V kosmetice se běžně musí pracovat s poměrně agresivními chemikáliemi, přičemž výsledný produkt si matláte na tělo. Takové věci se musejí sakra dobře testovat a sledovat jejich kvalita!
Například hydroxid sodný, používaný při výrobě mýdla, může obsahovat těžké kovy nad limitem, který se vyžaduje pro použití v kosmetice, koupí-li se v drogerii, kde se prodává technický. To samé např. glycerol. A to neuvažuji možnost výskytu remanentního hydroxidu ve výsledném produktu, kdy hrozí poleptání či poškození zraku, pokud by se takové mýdlo dostalo do očí.
Že o něčem někdo prohlásí, že to je "přírodní", ještě neznamená, že to je neškodné nebo zdravé. Chemie je jen jedna a platí stejně pro ty tzv. "přírodní" látky, jako pro ty syntetické, vyrobené třeba z ropy (která je, konec konců, také přírodní látka).
"Chlapi na dílně si běžně myjou vlasy mýdlem, protože mýdlo fasují zdarma od zaměstnavatele, šampóny si musejí kupovat ze svého. Nikdo s tím nemá problém."
Jistě, pokud jim nevadí, že se jim vlasy mastí tak, že po dvou dnech bez umytí vypadají, jak kdyby strčili palici do friťáku, případně že jsou ve 40 (i dříve) poloplešatí, tak proti gustu...
Děkuji za komentář. Alternativ je skutečně řada. Nechci se přitom na problematiku nikdy dívat jen z jednoho úhlu, pouze se ptám odborníků, co si o daném trendu myslí. Co se týče používání mýdla k mytí vlasů, čerpala jsem z názorů dvou odborníků. Jednoho jsem sama oslovila, názory druhého pochází z rozhovoru pro Český rozhlas. V něčem se oba shodují, dá se říci, že v tom zásadním, v něčem se rozchází. Ale jak citujete, jeden z pánů zmínil i jednu z nejznámějších alternativ pro mytí vlasů. Existují samozřejmě i další. Účelem článku není říct: "Myjte si vlasy pouze šampóny", naopak.
Blanko, snaha jistě byla, ale musím říct, že z článku nevyplývá to, co by mělo vyplynout - dle vašich komentářů. Pořád jsem měla za to, že článek je o mýdle na vlasy, které "odborníci" haní - a oni tedy haní klasické mýdlo, které se používá na vlasy... Už jen nadpis "Mytí vlasů mýdlem je riskantní záležitost." - pokud půjde o mýdlo na vlasy (z olivového oleje, to se v článku zmiňuje), tak to riskantní není, ne? Nic ve zlém, jen si nemyslím, že by mýdlo na vlasy vlasům škodilo víc než chemie v šamponech a článek (ani odborníci) mě nepřesvědčili o opaku.
zajímavý článek, nicméně je opravdu třeba brát v potaz (i dle chemického složení) různé druhy mýdel, at už máme na mysli toaletní, výběrová, prvotřídní, luxusní, dětská, medicínská apod....druhů je nespočet a velmi se liší obsahem složek v nich....
Jak již zmiňovala autorka jeden z názorů - např. jemné olivové mýdlo se dá na mytí vlasů použít, aniž by si člověk "patlal" na hlavu žíravinu (ano louh a neboli Na OH se saponifikací přeměňuje a žádná žíravina už z něj dále není - jistě záleží na podílu olejů nebo přidaných tuků (ale tohle už nás učili na střední škole při hodinách chemie, kde jsme měli možnost si výrobu vyzkoušet a pokud výrobce přesně naváží -s kvalitní váhou a kvalitními surovinami) lze skutečně vyrobit i kvalitní mýdlo bez podílu žíravin :) Na každém výrobku navíc musí být uvedeno složení a pokud bude na prvních místech Na OH na místo tukových/olejových složek, tak bych mýdlo na tělo nebo vlasy nepoužila....
Pan Dittrich sice mluví o šoku použitím zásadité suroviny a následně kyselého oplachu, což tedy profesor Vyskočil na konci vyvrací tím, že používá jemný roztok sody (zásaditá část) a octa (kyselá část)....a co víc - dává tomuto postupu přednost před klasickými šampony:) Oba dva si tím tak hezky odporují :)
Navíc by bylo zajímavé přidat některé studie - proč má tělo a vlasy spíše kyselé PH (i v tomto se názory odborníků velmi různí) a proto i zprofanované téma zásadité versus kyselé téma zatím spíše přihrává komerčním záležitostem :)
nejvíc mne asi pobavil pán co v komentářích napadal a hanil druhého za domácí výrobu mýdla a označoval, že ohrožuje rodinu těžkými kovy .... :)
Možná by si měl nastudovat podstatné rozdíly ve způsobu výroby Na OH. Pro kosmetický, farmaceutický a potravinářský průmysl se používá jiný typ výroby než za pomoci rtuti, jde bud o diafragmový nebo memránový a Na Oh pro kosmetiku, potraviny a farmacii musí mít certifikaci ISO a kontrolu, že neobsahuje těžké kovy!
Předpokládám, že ten, kdo chce doma vyrábět mýdlo nepůjde do drogerky a nekoupí si louh na čištění odpadů ale louh, který bude odpovídat záměru. Obzvlášť, když přítel Google napoví, kde a jaký louh se dá v jaké kvalitě koupit :)