Možná by bylo dobré zavést rubriku „mýty o mýtech“. Autorka někde něco slyšela, vydává to za jednoznačnou pravdu, to ostatní je mýtus. Jenže ono je to všechno složitější. Ano, jeden kečup vyšel co do složení lépe „nebio“. Jenže bychom našli stejné příklady z opačné strany, ty už autorka nezmiňuje (a možná by převažovaly). Ohledně zbytků pesticidů - někdy je rozdíl malý, někdy má „nebio“, zvláště zelenina, dusičnanů a pesticidů dost. Sice to není stoprocentní, ale v bio potravinách většinou bývá podstatně méně přídavných látek – konzervantů, barviv apod. Ten „zanedbatelný vliv na zdraví“ taky nemusí být úplně zanedbatelný – zkoumal někdo mnohaletý vliv kombinace chemie v jídle, stresu, elmag. záření atd. atd.? Jistě, jsou (zvláště v Česku) biopotraviny, na nichž je „bio“ jen jejich cena – ale kvůli tomu bychom neměli šmahem zpochybňovat ty ostatní biopotraviny, které jsou opravdu lepší. A vydávat vše, co nekoreluje s mými názory, za mýty, to opravdu není to pravé.
No, zrovna s obsahem dusičnanů jsou na tom BIO potraviny dost špatně, protože povolená hnojiva (hlavně chlévská mrva) mají nedostatek "toho ostatního", hlavně draslíku a fosforu. Takže chce-li biofarmnář dosáhnout aspoň nějaké úrody, tak ta pole dusíkem přecpe, aby dosáhl dostatečného pohnojení draslíkem a fosforem.
Další vlastností BIO potravin jsou jedy z plevelů a plísní, které se povolenými prostředky nedají vyhubit.
A navíc je pro BIO produkci povolené moření osiva mědí, které je jinak už několik desítek let zakázané, neb krajinu doslova otravuje. Pro BIO bylo znovu povolené, protože je tradiční - rozumějte používalo se před sto a více lety.
Dle mého názoru řešit bio nebio potraviny je pouze módní záležitost a má to minimální vliv na naše zdraví, jen zásadní vliv na peněženku. Pokud se budu přecpávat vajíčky na slanině (která je v článku také zmiňovaná) v bio nebo nebio kvalitě, prožeru se k obezitě se všemi jejími negativními důsledky. Jestli budu mít v těle o pár miligramů nějakého herbicidu víc pak nebude zdaleka ten základní problém.
Propagaci loga "vím co jím" bych změnil na "věřím, že vím co jím".
Pokud to budu chtít opravdu vědět, nezbývá mi než vařit ze základních surovin, jak to dělala moje babička.
Teď už jenom čekám, že se na trhu objeví bio hamburger s bio colou a bio hranolky s logem vím co jím.
VB
V programu Vím, co jím už vlastně hranolky jsou. 1-2-3 hranolky od firmy McCain. Neproklamujou se jako bio, ale dají spíš na tradiční kvalitu. Dávají si záležet na výrobním procesu a kvalitních surovinách. Ano, některé věci ohledně výživy jsou rozhodně postavené na hlavu, ale někdy jde opravdu jen o snahu nabídnout nám větší kvalitu.
Možná máte pravdu. Já se ale obávám, že podobné akce jako zmiňované vím co jím a nebo klasa a podobné, nemůžou zafungovat a je to jen obratně zaobalený marketing a možná i vydírání výrobců společnostmi, které takové akce pořádají.
Jako jediný způsob jak situaci s kvalitou zlepšit vidím represi. Kotroly a tučné postihy. Jinak to ve světě byznysu nemůže zafungovat ve prospěch spotřebitele.
VB
Logo Vím, co jím je udělováno výživově hodnotným potravinám. Najdete ho na těch potravinách, které mají snížený obsah cukru a soli, nasycených a trans mastných kyselin. V některých kategoriích hodnotí logo i množství energie a vyšší podíl vlákniny. Zda produkt pochází z ekologického zemědělství logo nesleduje.
Tak treba u slozeni tuku zvirat (nejen masa, ale i vajec ci mleka) pomerne dost ovlivnuje to, cim jsou ta zvirata krmenna.
Mam dojem, ze u prasat je to ovlivneni nejmensi, takze bioslanina se bude od te nebio lisit asi hlavne mnozstvi chemikalii uzitych pri zpracovani. Ale treba u klasickeho masla je ten rozdil obrovsky (napriklad mnozstvi CLA, vitamin K2, pomer omega3 : omega6..).