Pani Dostalova je jeden z mala lidi, kteri to maji v hlave srovnane. Skoda, ze ruzni sarlatani maji vetsi publicitu...
http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark-civilizace/27.9.2014/
Není nic horšího, než když mýty šíří "odborníci", třeba paní Dostálová o tucích.
„Kvalitní margaríny s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin působí proti ateroskleróze, čili působí preventivně,“ vyvrací profesorka mýtus o margarínech, které prý ucpávají cévy.
- vyvrací jak? Tím, že to prostě říká, že to tak je? Kde jsou nějaké slušné RCT dokazující blahodárný vliv margarínů na aterosklerózu? A co na celkovou úmrtnost? (co když nějaká látka pomáhá chránit před infarktem, ale zvyšuje riziko rakoviny?)
Ani oleje, zejména řepkový se netěší příliš velké oblibě. „Přitom z těch rostlinných olejů patří řepkový olej spolu s olivovým k nejkvalitnějším olejům vůbec. Z hlediska výživového, i z hlediska tepelné stability je řepkový olej velmi vhodný,“ udává Jana Dostálová.
- opět, kde jsou nějaké relevantní důkazy? To opravdu chcete vyvracet vědecky testovatelné hypotézy tím, že proti nim postavíte jenom tvrzení? Canola je nejspíš tepelně stabilnější než oleje vysoké v PUFA, ale méně stabilní než olivový olej a rozhodně méně stabilní než oleje s vysokým podílem SFA. Výživová hodnota není zdaleka jenom o poměru různých mastných kyselin (zde canola taky není moc vhodná, protože má příliš omega-6), ale i o dalších látkách. Olivový olej suveréně vítězí, což je dáno i tím, že canola je obvykle průmyslově silně zpracovávána se spoustou různých meziproduktů v konečném výrobku.
Jedna relevantní studie srovnávají dopady užívání canolu s olivovým olejem je například zde: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24625239
Jak se výrábí canola: http://www.vitalia.cz/clanky/babis-ma-novou-rafinerii-jak-dela-z-repky-olej/
A to se dělá se surovinou, která je náchylná k oxidaci.
Margarýn vznikl za války jako náhrada másla. Je snad válka, aby to někdo dobrovolně jedl ? A ten palmový tuk, který do toho začali dávat, stejně jako do všech cukrovinek, polotovarů atd. to je fakt zdravá věc. To nemluvím o konzervantech, barvivech, aromatech atd http://www.zdravapotravina.cz/margarin/flora-original-unilever
Je dávno dokázáno že střídmá konzumace másla je daleko prospěšnější než ušlehaný tuk s vodou pochybného složení.
Hlavně že je na něm nálepka "vím co jím" jdu bl*jt.
Tak to je fakt "povedený" článek....
Názory "odborníka" v článku jsou zářným příkladem toho, o čem celý článek vlastně pojednává. Nevím, zda jde o genialitu autora článku s tím, že šlo o úmysl - v tom případě gratuluji, povedlo se! - nebo jde o "kouzlo" nechtěného...
Článek je spíš k pousmání, než aby jej někdo bral vážně.
Naprostý souhlas s EC.
Při vší úctě k paní profesorce na svět výživy a jeho celkové působení na zdraví lidí se divá pouze klíčovou dírkou a je přesvědčená, že ta výseč, kterou má do molekuly zmapovanou je to jediné, co vidět lze.
A uniká jí celý ten pestrý, barevný a provázaný celek, který se za těmi dveřmi skrývá...
Aby někdo poskytoval veřejnosti skutečně relevantní informace o výživě je nutné, aby měl komplexní přehled z více oborů, které se výživy přímo dotýkají, nejen z toho svého, ve kterém může být třeba odborník na špici. Navíc nové vědecké poznatky se objevují s rychlostí světla a to, co platilo včera dnes už neplatí...
Tvrdit v současné době, že margaríny prospívají lidskému zdraví a působí jako prevence proti ateroskleróze, to je fakt středověk...
Teorie, že za srdečně cévní onemocnění může hlavně konzumace živočišných tuků (máslo, sádlo), které měly údajně zvyšovat cholesterol, je dnes už opravdu velmi silně zpochybněná. Právě proto, že se nedařilo nijak prokazatelně doložit spojitost těchto dvou jevů.
Dnes se širší vědecká obec přiklání ke kombinaci více faktorů, které vysoký cholesterol způsobují, ale viní z toho především vysokou konzumací cukrů, tepelně a chemicky znehodnocených rostlinných tuků (přesně těch, které jsou obsaženy v margarínech), přepálených živočišných tuků a nadbytek omega 6 mastných kyselin, které v těle podporují vznik zánětů (omega 3 záněty tlumí). Když k tomu připočteme to, že margaríny omegou 6 doslova přetékají a že nám ve větší míře doplňují do těla něco, čeho už tam máme nadlimitní množství a co vlastně v těle vůbec nechceme, že s margaríny konzumujeme i emulgátory, barviva a jiná chemická aditiva, které jsou potencionálním nebezpečím pro zdraví, tak nám z toho ani omylem nemůže vyjít výsledek, který prezentuje paní profesorka.
Neexistuje žádný vědecký doložený argument, že je margarín zdravá potravina, proto by neměly být doporučovány žádným odborníkem na výživu....
Budeme-li se řídit jednoduchým pravidlem a jíst co nejvíce čerstvé potraviny a suroviny, které nebyly průmyslově zpracovány, je čas strávený domácím šetrným zpracováváním takových surovin rozhodně rozumněji investovaný, než čas čtením článků o výživě všech výživových teoretiků světa...
Tavené sýry jsou mezi sýry takovými chudáčky. „Já bych vám přál, abyste navštívili nějaké české tavírny sýrů. Kvalita přírodních sýrů, které se taví, je často na vyšší úrovni než ta, která se jako spotřebitelská někdy prodává v tržní síti,“ říká Jiří Kopáček.
To je zřejmě další mýt, tentokrát od Jiřího Kopáčka. Proč by to dělali ti taviči?
Třeba proto, že vyrábějí tavené sýry, tedy produkt, o který asi je zájem (i když vy o něj asi zájem nemáte)?
Vaše argumentace je stejně nesmyslná jako se ptát, proč se vyrábí uzené maso (s podsunutou myšlenkou, že se určitě udí jen maso zkažené), proč se vyrábí rajský protlak (s podsunutou myšlenkou, že se určitě dělá jen ze shnilých rajčat), proč se peče chleba (asi určitě ze stuchlé mouky, jinak si to přece každý může upéct sám), atd.
Proč nemůžete připustit, že se tavené sýry mohou vyrábět i z kvalitních surovin?
Pracujete? Pokud ano, snažíte se svou práci co nejvíce odfláknout, nebo se snažíte ji dělat poctivě? A pokud se jedná o druhý případ, proč se domníváte, že ostatní to tak nedělají? Nicméně protože "podle sebe soudím tebe", z vašeho příspěvku soudím, že jste asi jenom flákač budující potěmkinovské vesnice, a proto jste přesvědčen, že to samé dělají i všichni okolo. Ale ne všichni jsou taková budižkničemu jako vy.
Já tedy chápu, že si za vše ve většině případů můžeme sami. Když totiž půjdeme jen po ceně, budou nás výrobci krmit lacinými hnusy, protože zákazník si to žádá.
Až se většině z toho zvedne žaludek a začne poptávka po kvalitních potravinách, výrobci se kvůli zisku rádi a rychle na kvalitu přeorientují, jinak zkrachují.
Obávám se, že se to v dohledné době určitě nestane, protože jsme jako národ chudí a jíst se musí.
tsd
"Maso je stejně nebezpečné jako cigarety", uvedla britská stínová ministryně zemědělství (http://magazin.aktualne.cz/jist-maso-nebo-nejist-maso/r~935b3c2a77f611e5a896002590604f2e/). Celkem rázné prohlášení od stínové ministryně.:-)