Není nic horšího, než když mýty šíří "odborníci", třeba paní Dostálová o tucích.
„Kvalitní margaríny s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin působí proti ateroskleróze, čili působí preventivně,“ vyvrací profesorka mýtus o margarínech, které prý ucpávají cévy.
- vyvrací jak? Tím, že to prostě říká, že to tak je? Kde jsou nějaké slušné RCT dokazující blahodárný vliv margarínů na aterosklerózu? A co na celkovou úmrtnost? (co když nějaká látka pomáhá chránit před infarktem, ale zvyšuje riziko rakoviny?)
Ani oleje, zejména řepkový se netěší příliš velké oblibě. „Přitom z těch rostlinných olejů patří řepkový olej spolu s olivovým k nejkvalitnějším olejům vůbec. Z hlediska výživového, i z hlediska tepelné stability je řepkový olej velmi vhodný,“ udává Jana Dostálová.
- opět, kde jsou nějaké relevantní důkazy? To opravdu chcete vyvracet vědecky testovatelné hypotézy tím, že proti nim postavíte jenom tvrzení? Canola je nejspíš tepelně stabilnější než oleje vysoké v PUFA, ale méně stabilní než olivový olej a rozhodně méně stabilní než oleje s vysokým podílem SFA. Výživová hodnota není zdaleka jenom o poměru různých mastných kyselin (zde canola taky není moc vhodná, protože má příliš omega-6), ale i o dalších látkách. Olivový olej suveréně vítězí, což je dáno i tím, že canola je obvykle průmyslově silně zpracovávána se spoustou různých meziproduktů v konečném výrobku.
Jedna relevantní studie srovnávají dopady užívání canolu s olivovým olejem je například zde: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24625239
Jak se výrábí canola: http://www.vitalia.cz/clanky/babis-ma-novou-rafinerii-jak-dela-z-repky-olej/
A to se dělá se surovinou, která je náchylná k oxidaci.