Tak, i to nejobyčejnější sklo UV záření zachytává, vyjma právě těch specielních, kde se jedná o jednotky procent.
Ve skutečnosti běžné dnešní okna zachycují desítky procent UV záření. Pokovení je dnes to nejčastější, k tomu modifikovaná sklovina, méně často fólie..... primárním cílem tam je zlepšit tepelnětechnické vlastnosti.
Pani doktorka tvrdí: V zásadě není rozdíl v tom, zda se mažete častěji nižším faktorem nebo méně častěji faktorem vyšším.
Toto je zásadní nepochopení podstaty ochranného faktoru. Ochranný faktor se určuje podle množství propuštěného záření, a toto tudíž nezávisí na tom, kolikrát se namažete. Novým namazáním stejné vrstvy filtru s nižším OF tedy nelze dosáhnout stejného efektu, jako s vyšším OF. To je velký rozdíl. Pokud by někdo vyslechl radu
Mazat byste se ovšem měli v každém případě, a to dostatečně často vzhledem k faktoru krému a "nahradil" vyšší ochranný faktor častějším mazáním, může se šeredně spálit.
Kromě toho se píše v článku o krémech s ochranným faktorem 4 - takové se ale nesmí jako ochranné prodávat.
Dobrý den, je to přesně tak, níže posílám vyjádření z kliniky Mediestetik:
"Bylo to myšleno tak, že nižší faktor (ale dostatečný k ochraně) je nutné mazat častěji s ohledem na udržování dostatečné ochrany, která v průběhu času působením vody, osušek apod klesá. Tzn. častějším mazáním nižšího faktoru, který odpovídá našemu fototypu poskytuje ochranu stejnou či lepší nežli jedno denní namazání vysokým ochranným faktorem."
V článku se zmiňuje "řidičské opálení" :)) Nemůžu si odpustit starý socialistický vtip:
Víte, jak rozeznáte řidiče od závozníka?
- Řidič má opálený levý loket, závozník pravý,
Pokud tedy autor článku popisuje i spálení stehen, asi nemá v autě klimatizaci. Nebo možná neví, že pokud je vozidlo vybaveno klimatizací, okna se zásadně neotvírají (snad jen pro prvotní vyvětrání horkého vzduchu po stání např. na parkovišti).
Jezdím ráda, jezdím hodně, ale v nikdy, fakt nikdy jsem neměla přes čelní či boční sklo opálené, natož spálené žádné místo své kůže....
Autor zřejmě vzpomíná na socialistické kombajnisty, kteří opravdu jezdili v těch největších vedrech v přehřátých kabinách, takže si otevíraly dveře, aby tam vůbec přežili - pak se fakt spálili na levé polovině těla - na pravidelné mazání Nubianem neměli čas a dovolím si tvrdit, že ani informace. Dtto traktoristé.
Dnes jsou i tyto zemědělské stroje klimatizovány, takže dnes již řidiče podle opálení od závozníka nepoznáte :))
Jako vždy, i tento článek potvrzuje, že články vyvracející mýty jsou jedny z nejlživějších.
Okenné sklo samozřejmě ultrafialové záření pohlcuje, a to celou část UV spektra nižších vlnových délek až do nějakých 340 nm. Tedy běžné sklo propustí z UV záření pouze tu nejměkčíá a nejméně škodlivou část, zatímco tvrdší a vysokoenergetičtější část, která škodí daleko drastičtěji, pohltí.
Dá se tak říci, že opalování za okenním sklem je daleko bezpečnější, než bez něho, protože sklo pohlcuje přesně ty nejškodlivější části UV záření.
Jak jistě dermatoložka ví, energie fotonů je přímo úměrná frekvenci záření: energie = Plancova konstanta × frekvence. Právě vysoká energie fotonů UV záření je za jeho škodlivostí, tak čím je frenvence UV vyšší, tím je škodlivější, ve slangu se říká „tvrdší“.
Okenní sklo zadržuje UV frekvence s vyšší energií, tedy tu škodlivější část.Proto se také za oknem opálíte pomalu, ale mnohem bezpečněji.
S trochou nadsázky se dá říci, že sklo se chová podobně jako ozónová vrstva – pohlcuje škodlivou část UV záření.
Kvůli ztenčování ozónové vrstvy je nutné používat opalovací krémy při opalování, a to zejména tam, kde je ozón ztenčený, tedy budete-li se opalovat v Arktidě či Antarktidě, nezapomeňte přibalit opalovací krém.
Nicméně řekl bych, že při vybalení plavek a plážové deky na pobřeží Antarktidy budete mít zcela jiné praktické problémy, než UV záření. Ono opalovat se při teplotách −10 °C, někde až při −90 °C skýtá zcela jiné problémy.
V našich končinách se nás žádné opatření kvůli ozónové díře netýká, to je bohužel hysterie ekoteroristů a podobných lhářů. Určitě není třeba kvůli tomu zvyšovat UV ochranu v našich končinách.
Lékaři bohužel fyzice nerozumějí, a tak papouškují jen to, co do nich někdo nasoukal. Je to vidět, když mluví o „pouze bezpečných“ vakcínách, když mluví o UV záření, když mluví o ozónové díře.
Co se nezmiňuje, protože se to ekologům nehodí je, že mnohé „ekologické zdroje světla“ jsou v podstatě zdroje UV záření. Všechny „úsporné žárovky“ a zářivky vyrábějí primárně ultrafialové záření. Teprve vrstva luminoforu jej mění na světlo. A pokud se vyskytne, že někde luminofor nanesen nedostatečně či se někde kousek luminoforu odloupne, máte UV záření u vás v bytě kdykoli si rozsvítíte.
Úsporné žárovky a zářivky vyzařují na 185 nm a 254 nm, tedy v oblasti nejškodlivějšího pásma UVC záření.
Je to trochu pokrytecké, například rtuť škodí a musí se vyřazovat, nemůžete si koupit ani obyčejný rtuťový tpeloměr, ale podle ekoteroristů je ta samá rtuť v úspornách a zářivkách najednou vysoce ekologická a prospěšná.
A stejně tak se v rámci UV záření ekoteroristicky zamlčuje, že to není jen ozón, ale především, že vám EU a ekoteroristé cpou větší množství zdrojů UV záření přímo domů z důvodů větší údajné ekologičnosti.
A předpokládám, že doma nenosíte ochranné brýle, abyste si případným UV zářením nezničili zrak. Ale pokud věříte poctivosti a kvalitě čínských výrobců, že zaručeně v luminoforu nebude žádná vada, …
Ten kdo píše tyhle bláboly by měl asi chodit víc na sluníčko. Opalovák je dobrej leda tak na rakovinu kůže a nedostatek vitamínu D. Stačí se Slunce nebát, trávit na něm víc času přes rok (míň oblečenej), jíst dostatek chlorofylu a když už máte potřebu se něčím mazat, tak používat za studena lisované oleje.
Sklo ultrafialové záření zachytává, tedy kromě některých speciálních - např. kobaltové, která jsou úmyslně navržena tak, aby propouštěly maximum UV záření.
Ví to každý, kdo má tzv. fotosenzitivní brýle, tedy takové, co na sluníčku tmavnou. V autě ani v místnosti nefungují. Reagují právě na UV záření.