Tak nám zastánce průmyslové nechutné stravy už vysvětlil, jak je dobrý řepkový olej a tavené sýry. Na co se můžeme těšit příště? Na článek o přednostech krabičáků? Margarínů? Křehčených mas? (Mimochodem - představte si, že by v dobré restauraci přinesli po jídle prkénko s tavenými sýry...)
Odpověď pro všechny: Odkazovaný televizní pořad patří k tomu lepšímu, co se v tuzemských médiích o potravinách vysílá, píše a mluví. Předmětem největší kritiky v tomto pořadu jsou přitom ale zejména umělá barviva či sladidla, s čímž lze jistě souhlasit. Zmíněny jsou i fosforečnany, nikdo z aktérů je ale zásadně neodsoudil, byť jistě nejde o ty úplně správné přídatné látky - ostatně, část výrobců - a to pořad také zmiňuje, se je snaží nějak nahrazovat. Zejména v přídatných látkách - Éčkách, je vždy vše o množství. Je-li velké, rozhodně nám to zdraví nepřidá. Jenže limity těchto látek stanovované předpisy jsou mnohonásobně nižší, než by došlo k nějakému negativnímu projevu - často až tisíckrát. K používání fosforečnanů jinak existuje stanovisko SZÚ z dubna roku 2008 (a řada dalších),které praví, že nemají v povoleném množství negativní vliv na organismus. Pokud se týká citranů (soli kyseliny citronové), tak ty dokonce mají antioxidační potenciál.
Jak je vše relativní, dokazují i výsledky zkoumání symbolu zdravé stravy doporučované prakticky všemi nutričními odborníky - listové zeleniny. Ta totiž obsahuje ze všech rostlinných potravin nejvíce dusičnanů. To je dáno jednak hnojením dusíkatými hnojivy, jednak přirozeným obsahem dusíku v půdě. Dusičnany se přitom v organismu rozkládají na dusitany a mohou se měnit na rakovinotvorné nitrosaminy. Další možností je rozklad až na oxidy dusíku, které se váží na hemoglobin a způsobují omezený přenos kyslíku v krvi, což může v případě kojenců způsobit i smrt. To vše ale samozřejmě platí právě při vysokých koncentracích... Nebudeme-li se cpát tavenými sýry denně, není třeba teoretická zdravotní rizika prostě řešit. Ostatně - nikdo je nikomu nenutí...
On je rozdíl, jestli je něco někde obsaženo přirozeně, nebo je tam přidáváno něco uměle vyrobeného. Už se přišlo na to, že přirozený vitamin C má větší účinek než stejné množství chemicky shodné umělé kyseliny askorbové. Nevím, nakolik umělé dusičnany a dusitany škodí, ale vím, že do zdravé a chutné přírodní potraviny se žádná éčka cpát nemusí. Když si dělám ze surovin nedělní oběd, taky tam nepřisypávám žádná éčka.
Jaký je rozdíl mezi NaCl získaný přírodně a NaCl uměle vyrobeného? Já v tom tedy rozdíl nevidím.
Pokud má přirozeý vitamin C větší účinek, než stejné množství chemicky shodné kyseliny askorbové, tak bych dotyčného chemika poslal udělat pokus znova. Protože to nedává logiku.
Je rozdíl mezi tím, když si děláte nedělní oběd, a když si zavařujete okurky, nebo kompot. A možná by vás překvapilo, že do nich dáváte Ečka taky. Akorád o tom nevíte.
Rozdíl je jednoduše v tom, že naše chytré tělíčko rozezná přírodní potravinu od chemické. A játra už jsou ve střehu. Ono jde mnohdy o to, že účinné látky v přírodní stravě působí v komplexu a nikoliv jednotlivě: takže je jednoduché vstřebat vitamíny a minerály z mrkve, protože tam má další kamarády, kteří v těle pomohou při trávení. Dobrý příklad je vápník: ten potřebuje mnoho dalších stopových prvků, aby se v těle vstřebal. Samotný uhličitan vápenatý v tabletě tohle vstřebání v těle nedocílí.
Ó ano, v chemii jsme se učili o katalyzátorech. Ono se hezky mluví a píše o tom, že tělo potřebuje toho a toto. Ale dodnes nikdo nezjistil jak to vlastně uvnitř těla funguje. Až to někdo zjistí dostane nobelovku. Tak se mluví a píše, že je třeba, aby tělo mělo tyhle prvky a tyhle vitamíny a už nikde není napsané, že nejde jen o jeden prvek, ale komplex prvků. Že bez toho a toho tělo prvek bez užitku vyloučí. Víte přece o kterém národě se říká, že mají nejdražší moč. Představte si, že máte tělo, které dokonce v některých případe dokáže něco nahradit něčím jiným. Ale když už nezvládá, tak propukne nějaká nemoc třeba cukrovka II typu. Před tím, než propukne tělo zoufale uporňuje, že je něco v nepořádku a má problémy. Bohužel někdo místo toho, aby se zamyslel a řešil to, jde do lékárny a koupí si přípravky na zamaskování toho varování a potom se diví(něteří jsou tak překvapení, že to nepřežijí).
Jo, jasně, chceme svět bez atomů a potraviny bez chemických látek. :-D A hlavu dutou a prázdnou, že... :-D
Mimochodem - takový vitamín A z mrkve je stejně těžko organismem zpracovatelný, jako kdybych vám ho podal synteticky vyrobený v tabletě. Kdybyste tu tabletu ovšem zajedla kouskem másla, tak se můžete jít se svou mrkví zahrabat, pokud jde o využitelnost onoho vitamínu.
Ano, mnoho toho ještě nevíme, ale mnoho toho už taky víme. Kysané zelí taky zrovna nepatří mezi přírodní látky, ale nevím, že by proti němu někdo brojil.
Ano, každý, jako vy se ohrnuje tím, že v malém množství jsou tyto látky neškodné..
Dobrá, ale kolik výrobků s těmito "přísadami v malém množství" člověk spořádá? - obrovské množství!!
A další věc, člověk tyto výrobky konzumuje každý den, každý den, neustále.. na nežádoucí účinky z dlouhodobého!! hlediska se už se brát zřetel nemusí že??
HaHa Dobře jsem se zasmál Vivian.. schválně mi řekni, kolik různých prášků denně spořádáš? Zdraví jako rybičky.. pěkně naivní představa.
On je ještě problémem doba - to masové rozšíření výrobků a potravin, je teprve pár desítek let... a na zdraví se nám to ukáže až v pozdějším věku.. však taky už se to ukazuje, nebo si myslíte že takové kvantum problémů, kterými teď důchodci trpí.. je normální a vždy tu bylo? A další generace na tom budou ještě hůře..
Nejsi ty náhodou další lobista za výrobce? Či dokonce jestli pro nějakého rovnou nepracuješ.. protože to co tu říkáš, je značný nesmysl.. jelikož tělu stačí důležité látky pouze v miligramech.. a ty škodlivé ve výrobcích jsou v desítkách gramů.. nehledě na to že za den se to nasčítá, a co teprve každodenní konzumace.. za dvacet, či třicet let se budeš divit.. Návštěva nemocnice bude u tebe tak rutinní záležitost jako návštěva WC..
Sbohem.
Znovu tu uvedu skvělý web pro koumáky: můžete si počíst o testování jakékoliv chemické látky, kterou zadáte do vyhledávače, nebo i hesla jako "řepkový olej" v angličtině. Jsou tam i doporučené denní dávky apod. Kvalitní to zdroj informací: www.inchem.org
Vážení,
jako zastánci "Pestré stravy" mě vysvětlete, proč je tedy nárůst cukrovky (již 1.000.000 nemocných) a jiný civilizačních chorob, když všichni jíte tak zdravě ?
Ano - nejlepší zelenina je bůček !
Jinak operovat s povoleným množstvím je velmi úsměvné ! Jíte denně.
Tady se podívejte na zajímavé video - sice z USA ale u nás se to moc lišit nebude.
http://www.zlo.cz/food-inc-potraviny-as.php
Jaromir