To je asi základní pravidlo při hubnutí, řekla bych. Jinak je v článku jen nastíněno to, že energetickým výdejem je i psychická práce, stres - ale to se těžko měří a počítá. Obecně je i hubnutí hlavně o psychice. Pokud jde o ty rady a vychytávky, chybí mi třeba to, že jsou i zdravější alternativy vyloženě nezdravých pochoutek, přírodní životabudiče apod. - pěkně to shrnují tady: https://www.blendea.cz/zmeny-pro-zdrave-stravovani/
Ten článek čerpá z informací tak 10 let starých. Dnes věda již ví, že pro zhubnutí není důležitá pouhá balance kalorií, ale je důležité sledovat glykemický a inzulinový index potravin. I při balanci kalorií příjem/výdej můžete zásadně přibrat, pokud jíte špatné kalorie (cukr, fruktóza, škroby atd.).
Zmiňované brambory jsou v tomto snad nejhorší potravinou. Mají index horší jak čistá glukóza.
Podle tohoto článku toho moc nezhubnete. Kniha Cukr náš zabiják případně internet poradí.
Je všeobecně známo, že tato metoda funguje u těch, kteří ji zvolili jako životní styl. Není to záležitost na dva týdny -zhubnout do plavek před dovolenou. Znám celkem dost lidí, kteří dělenou stravu dodržují, zhubli a stále jsou překvapeni, jak to funguje, přestože nehladoví a prakticky se mnoho neomezují. Jsou šťastní, že našli svou cestu.
Snadno: čím jednodušší, tím lepší. Příklad: Zelenina jako příloha k masu nebo vajíčkům. Ovoce s obilovinami. Nejezte jogurt se škrobem a masné výrobky se sojou.
Jelikož se ptáte způsobem, že nechcete dělenou stravu dodržovat (prý tu moji dělenou stravu!), nechci vám radit. Nepodceňujte se, sám víte, co je zdravé a co není.
Ukázkový argument pro celoživotní vzdělávání odborníků. Nejen výživoví poradci by neměli zamrznout na poznatcích ze studií. Nikdo by si neměl myslet, že to, co se učilo kdysi, bude platné navždy. Slečna poradkyně by měla sledovat aktuální vývoj ve svém oboru. Výzkum neprobíhá proto, aby se vědci nenudili, nýbrž proto, abychom věděli o fungování lidského těla stále víc, abychom se dobrali skutečných příčin problémů, a uměli je tak řešit efektivně... Takže sledujte vývoj, sbírejte zkušenosti.
Dokud budou doktoři předstírat, že mají pacienti uvěřit ve dvojí trávicí soustavu- jednu pro jídlo a jinou pro léky, nepohneme se nikam. Protože ke spoustě zdravotních problémů by nemuselo dojít, kdyby byla zvolena správná strava. Hlavně by nemuselo vůbec dojít na léky: takže je zde logická otázka: Qui bono? Komu tohle slouží?
Už si konečně ujasněte, jaká je pracovní náplň doktora.
Doktor se stará o nemocné. Platí to až na několik málo preventivních oborů, jako je např. hygiena výživy, očkování a preventivní prohlídky obecně ( ty se ovšem dělají kvůli bodům, úřednímu šimlovi a ne kvůli vám. )
Praktický lékař vám bude těžko sestavovat jídelníček a kontrolovat, zda ho dodržujete. To už byste chtěla vážně příliš. Zřejmě žijete na jiné planetě.
tsd